1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTCELL 'KURUMLAR'DA YİNE BİRİNCİ
KKTCELL KURUMLARDA YİNE BİRİNCİ

KKTCELL 'KURUMLAR'DA YİNE BİRİNCİ

2010 Gelir Yılı kurumlar kategorisinin ‘Vergi Rekortmeni’, geçtiğimiz yıl gibi yine Kıbrıs Mobile Telekom Limited (KKTCELL) oldu Fellahoğlu: “Devlet adına vergi tahsilatı yapıyoruz” VERGİ YÜKÜ ÇOK FAZLA… KKTCELL olarak önem

A+A-

 

 

 

2010 Gelir Yılı kurumlar kategorisinin ‘Vergi Rekortmeni’, geçtiğimiz yıl gibi yine Kıbrıs Mobile Telekom Limited (KKTCELL) oldu

 

Fellahoğlu: “Devlet adına vergi tahsilatı yapıyoruz”

 

VERGİ YÜKÜ ÇOK FAZLA… KKTCELL olarak önemli bir noktaya işaret eden Fellahoğlu, şirketin devlet adına vergi tahsilatı yaptığını, bu verginin insanların iletişim giderlerine yansıtılan miktar olduğunu belirterek, bunun da milyonarca bir rakama denk geldiğini ifade etti

Bu vergi içerisinde % 20 KDV, % 35 özel iletişim, %15 hazine payı verdiklerini söyleyen KKTCELL Genel Müdürü, mobil iletişimde dünyada bu kadar vergi yükü olan başka bir ülke olmadığına dikkat çekti.

 

2010 Gelir Yılı kurum kategorisinin ‘Vergi Rekortmeni’, geçtiğimiz yıl gibi yine Kıbrıs Mobile Telekom Limited KKTCELL oldu. Vergi rekortmeni olmanın haklı bir gururunu yaşadıklarını dile getiren KKTCELL Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu, YeniDÜZEN’ e konuştu.

Vergi mevzuatına uygun hareket ederek, vitrin önünde değil vitrin gerisinde de yükümlülüklerini yerine getiren bir operatör olmanın mutluluğunu yaşayan Fellahoğlu, sadece KKTC Vergi Dairesi’ne değil, uluslar arası denetim firmalarına karşı da sorumlulukları olduğunu dile getirdi.

Fellahoğlu “Önemli olan da “niye vergi verdik” diye düşünmeden, KKTCELL ailesinde çalışan arkadaşların da bu mutluluğu ve gururu yaşamalarını görmek benim için ayrı bir mutluluk. Çünkü umuyoruz ki sağlık ve eğitime ihtiyaç duyacak bireye yardım ettiğimizde devletin bunu doğru alanda kullanması durumunda da haklı bir gururunu yaşayabiliyoruz” diye konuştu.

 

“TÜKETİCİLERİN ÖDEMELERİYLE VERGİ TAHSİLATI YAPIYORUZ”

KKTCELL olarak önemli bir noktaya işaret eden Fellahoğlu, şirketin devlet adına vergi tahsilatı yaptığını, bu verginin insanların iletişim giderlerine yansıtılan miktar olduğunu belirterek, bunun da milyonarca bir rakama denk geldiğini ifade etti. Bu vergi içerisinde % 20 KDV, % 35 özel iletişim, %15 hazine payı verdiklerini söyleyen KKTCELL Genel Müdürü, mobil iletişimde dünyada bu kadar vergi yükü olan başka bir ülke olmadığına dikkat çekti. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta sigara, alkol ve kumar işleten kurumlara oranla iletişim olarak kendilerinin toplamda 50 katı kadar vergi tahsilatı yaptıklarının da bir gerçek olduğunu söyledi.

 

“DEVLET VERGİ TOPLAMADA YETERSİZ”  

Vergi vermenin gerekliliğine de değinen Fellahoğlu, KKTC’nin vergi toplamada pek de başarılı bir ülke olmadığına dikkat çekti.

Ayrıca vergi tahsilatında KDV, özel iletişim ve hazine payından, 100 liralık bir faturadan kendilerinin sadece 50 TL’lik bir pay aldıklarının önemine vurgu yapan Fellahoğlu, kalan bu payla personel maaşı, yatırımlar, performanslar ve daha birçok giderlerin ödendiğini aktardı. Dağhan Fellahoğlu, devletin vergi toplamada yetersiz kalması nedeniyle kurum olarak vergi şampiyonu olmak için vergi tahsilatında iyi performans gösterilmesi gerektiğinin altını çizerken, ayrıca KKTC’de en fazla vergilendirilen bir sektörün iş ve hizmet kolu üzerinden vergi ödemelerinin işin daha zor bir boyutu olduğunu söyledi.

 

“ULUSLAR ARASI DENETİM FİRMALARI DA KONTROL EDİYOR”

KKTCELL Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu, sadece devletin değil, kurum olarak kendilerini de denetlediklerini söyledi. Bir mali müşavirle çalıştıklarını, New York’a ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na da kote oldukları için kendilerini uluslar arası bağımsız denetçilerin de denetlediğini aktardı. Uluslararası piyasalara karşı yükümlülükleri olduğunu aktaran Fellahoğlu, uluslararası denetim firmalarının onayladığı raporu da ayrıca KKTC Vergi Dairesi’ne ibra ettiklerini belirtti.

 

TÜKETİM ÇOK ÜRETİM YOK

“Mobil iletişim dünyasının tüketeni de çok üreteni de” diyen Dağhan Fellahoğlu, KKTCELL olarak ödedikleri vergiyle sadece tüketici bacağını yarattıklarını, üretici bacağını yaratamadıklarını dile getirdi. Fellahoğlu, şöyle devam etti: “Bu yüzden abone de tahsil edilen vergi üretime tahsil edilebilir. Türkiy’de 3G cihazları çıkarken % 30 vergiden düştü. Ama ARGE’ye, alt yapıya ve istihdam yapımına katkı koyacaksın dedi. TURKCELL birçok yere çağrı merkezleri kurdu. Dünyadaki Nokiai Samsung gibi mobil şirketlerinin Türkiye’deki operatörlerine ülkeye yatırım yapmalarını söyledi. Herkes ARGE merkezleri kurdu ve binlerce insana istihdam yaratıldı. Vergi tahsil etme yerine ekonominin büyümesini sağlayan işyerleri kurdular. İstihdam yaratırken devletin de sizin de katkı koymanız gerekiyor.

 

YATIRIMLAR

KKTCELL olarak alt yapımlar için yabancı şirketler alamaya başladıklarını söyleyen Genel Müdür, “bunu neden Kıbrıs’ta üretip Türkiye’ye satmayayım. Pazar ortada, fon belli bunu nere kanalize edeceğiniz önemli. Esas tartışılması gereken budur” şeklinde konuştu.

Fellahoğlu, KKTCELL olarak yatırımlarının zorunlu olarak 15- 20 milyon arası değiştiğini çünkü yapılan yatırımların 6 ay ya da 2- 3 yıllık ömürleri olduğunu ifade etti.

Uzmanlaşma ve alanında fokuslaşmanın önemli olduğuna dikkat çeken Dağhan Fellahoğlu, birçok işlerini yerli şirketlerle yapmaya başladıklarını söyledi.

 

ONLARCA İSTİHDAM

Distribütör merkezleri kurduklarını belirten Fellahoğlu, Kıbrıslı iş insanlarına farklı bölgeelrde eğitim ve toplantı salonları kurarak kurumsal kimliğe kavuşacakları alanlar kurduklarını aktardı.  

Dağhan Fellahoğlu, bu salonlarla 60- 70 kişiye istihdamlar yarattıklarını söyledi. Bakım- çözüm ortağı denilen bas istasyonlarını yapan şirketlerin, Kıbrıs’a gelip yatırım yapmalarını isteyerek istihdam yarattıklarını söyleyen Fellahoğlu, “KKTCELL ailesi olarak her yıl GSM konferanslarını da takip ettiklerini kaydetti.

 

HİZMET VE KAMPANYALAR SÜRECEK

3G’den sonra 4G’nin ilk testlerini yapan şirket olmanın gururunu da yaşayan KKTCELL Genel Müdürü Dağhan Fellahoğlu, kaliteli şebekeleri ile birlikte yol haritalarının devam ettiğini belirtti.

Türkiye ile aynı anda her insana hitap edecek akıllı telefonlar lanse edeceklerini, I Phone ve Apple dünyasını takip etmeye devam edeceklerini aktaran Fellahoğlu, internete de yatırım yapıp; öğrenci, basın mensubu ve iş insanlarına yönelik çeşitli kampanyalar düzenlemeye çalıştıklarını sözlerine ekledi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler