1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC'DEN TÜRKİYE'YE 'HAS...TİR' MANŞETİ!'
KKTCDEN TÜRKİYEYE HAS...TİR MANŞETİ!

'KKTC'DEN TÜRKİYE'YE 'HAS...TİR' MANŞETİ!'

CÜNEYT ÖZDEMİR RADİKAL'de yazdı: Yine Egemen Bağış, yine bomba bir açıklama ve yine kopan bir fırtına. Az gittik uz gittik, Ak Parti iktidarında Kıbrıs konusunda gele gele rahmetli Rauf Denktaş’ın durduğu yere geldik.

A+A-

 

Kıbrıs, Türkiye'nin müstemlekesi değil. En azından Kıbrıslılar kendilerini böyle görmüyorlar...

 

“KKTC'DEN TÜRKİYE'YE 'HAS...TİR' MANŞETİ!”

 

CÜNEYT ÖZDEMİR

 

Yine Egemen Bağış, yine bomba bir açıklama ve yine kopan bir fırtına. Az gittik uz gittik, Ak Parti iktidarında Kıbrıs konusunda gele gele rahmetli Rauf Denktaş’ın durduğu yere geldik. Egemen Bağış Londra’da yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlanabilme ihtimalinin de masanın üzerinde duran seçeneklerden biri olduğunu söylüyor. Bunu söylerken AB’liğini ne kadar anladı bilmiyorum ama ne Kıbrıs’ı ne de Kuzey Kıbrıslı Türklerin ruh halini hiç bilmediği ortaya çıkıyor. Nitekim Kuzey Kıbrıs’ta tepki o kadar büyük ki bazı gazeteler Egemen Bağış’a sövdükleri ‘Hass..r’ manşeti ile çıktılar. Egemen Bağış dün yaptığı açıklamada bu tür eleştirileri ‘Kıbrıs’taki Rum sempatizanlar’ın işi olarak tanımlıyor. Yani Egemen Bağış’ın görüşlerine katılmayanlar kafadan Rum sempatizanı olarak damgalanıyor. Hey gidi Rauf Denktaş hey. Onca yıl boşuna günahını almışız. AK Parti nasıl anayasa değişikliği ve Kürt sorununda statükocu devlet zihniyetine döndüyse Kıbrıs meselesinde de döndü dolaştı ulusalcı kanatın ezberlerine, korkularına ve yaftalamalarına geldi dayandı. Bundan bir süre önce yine bu köşede yazdım, “Kıbrıs Kıbrıslılarındır” dedim. Bir kez daha aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum ama kısaca şunu belirtmeliyim ki Kıbrıs Türkiye’nin müstemlekesi değil. En azından Kıbrıslılar kendilerini böyle görmüyorlar. Bu sorunlu bakış açısı ileride çok daha büyük sorunlar yaşatabilir. Günün birinde Türkiye’den kurtulmaya çalışan Kıbrıslı Türklerin kurduğu ayrılıkçı örgütler bile ortaya çıkabilir.

Aslında çözümden önce ilk olarak hangi partiden olursa olsun Türkiye’de yaşayan siyasetçilerin kafalarının içindeki Kıbrıs algısını netleştirmemiz gerekiyor. 1974 yılının ‘kurtarıcı’ konumlandırması artık Kıbrıs meselesini çözmez sadece daha karmaşık bir noktaya getirir. Kuzey Kıbrıslılar tıpkı Kürtler gibi onurlu bir çözümden yana. Kendi kimliklerinin korunmasını ve saygı duyulmasını istiyorlar.

Eğer bunu bir kenara koyup yıllardır Türkiye’nin Kıbrıs’a yaklaştığı o sorunlu bakış açısı ile yaklaşırsanız kelimelerinizi tek tek cımbızlayacak kadar hassaslaşabiliyorlar. Egemen Bağış’ın sözlerinin böylesine bir infial yaratmasının ardında işte bunlar yatıyor. Ak Parti bu bakış açısıyla Kıbrıs sorununun çözümünde Mümtaz Soysal’dan da danışmanlık almaya başlarsa şaşırmayacağım. Ankaralılaşmak’tan sonra Kıbrıslılaşmak ile karşı karşıyayız. Başbakan Erdoğan’a sormak gerek, bilmem asıl tehlikenin farkında mı?

(RADİKAL – Cüneyt ÖZDEMİR – 6.3.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler