1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC’DEN TARIM İLACI SORUN OLDU
KKTC’DEN TARIM İLACI SORUN OLDU

KKTC’DEN TARIM İLACI SORUN OLDU

Zannetos “Yasadışı faaliyet aklanmaya çalışılıyor” Son zamanlarda, bazı Kıbrıslı Rumların KKTC’den Güney Kıbrıs’a yasadışı tarım ilaçları geçirildiği iddiasıyla tutuklanması gibi gelişmeler yaşanırken, Rumlara tarım ilacı satt

A+A-

 

 

Zannetos “Yasadışı faaliyet aklanmaya çalışılıyor”

 

Son zamanlarda, bazı Kıbrıslı Rumların KKTC’den Güney Kıbrıs’a  yasadışı tarım ilaçları geçirildiği iddiasıyla tutuklanması gibi gelişmeler yaşanırken, Rumlara tarım ilacı sattığını söyleyen Kıbrıslı Türk Abdullah Cangil’in geçtiğimiz hafta Rum basınına bazı açıklamalarda bulunması, Fileleftheros gazetesine bugün de konu oldu. Haberinde, Güney Kıbrıs Zirai İlaç Derneği (KİSİF) Başkan Yardımcısı Stavros Zannetos’un konuyla ilgili demecine yer veren gazete, Zannetos’un, KKTC’deki tarım ilacı tüccarlarına yanıt verdiğini ve Cangil’in de, “bu yasadışı faaliyeti aklamaya çabaladığını” ileri sürdü.

Gazeteye demecinde, KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçen ve üzerinde Türk etiketleri bulunan yasaklanmış ilaç ve/veya maddelerle çok sık karşılaşmakta olduklarını dile getiren Zannetos, bugün hiçbir Türk ürününün Avrupa Komisyonu tarafından onaylanmış olmadığını ileri sürdü.

Devletin yetkili birimlerinin, dayanıksız tüketim mallarının tümünü kontrol ettiğini ve bunlarda yasadışı tarım ilacı kalıntıları bulunduğu zaman, bunların piyasadan çekildiğini ve imha edildiğini anlatan Zannetos, bunlara eşdeğer tarım ilaçları (generics) konusunda ise bir eksiklik bulunduğunu belirtti.

 

“GÜNEY’DE DAHA PAHALI”

Zannetos, tarım örgütlerinin Kıbrıslı Rum çiftçilerin haksız rekabete uğramasını protesto etmesinin, hem bu yüzden, hem de Kıbrıs Türk dayanıksız tüketim mallarına yapılan yetersiz kontrollerden kaynaklanmakta olduğunu ileri sürdü. Zannetos, KKTC’den Rum tarafına geçirilen ürünlerin Kıbrıs Türk ürünü olup olmadığı konusunda dile getirilen kuşkuları, sürekli geçiştirmekte olduklarını da sözlerine ekledi. Kıbrıslı Türk Cangil’in gazeteye demecinde, Rum tarafındaki tarım ilaçlarının daha pahalı olduğunu savunduğunun kendisine anımsatılması üzerine ise Zannetos, Rum tarafında fiyatların çoğu durumda, örneğin Yunanistan gibi diğer AB üye devletlerinden biraz daha düşük olduğunu öne sürdü. Zannetos, bunların fiyatının piyasanın küçük olmasına bağlı olarak mantıken pahalı olabileceklerine işaret etti.

 

“KIBRISLI RUMLAR DAHA ÇOK RAĞBET ETMEYE BAŞLADI”

Zannetos, ellerindeki bilgilere göre, büyük tarım ilacı miktarlarının, KKTC’deki tarım ilacı dükkânlarından satın alınmadığını, bunların ara bölgedeki gözetimsiz geçiş noktalarından kamyonlarla Güney Kıbrıs’a geçtiğini de iddialarına ekledi. Türk tarım ilaçlarının genellikle Çin menşeli hammaddelerden üretilmekte olduklarını ve Avrupa’daki ürünlerden daha alt düzeyde olduklarını savunan Zannetos, Kıbrıslı Rum tüccarların maliyetinin çok yüksek olduğunu, çünkü sadece onaylı tarım ilaçları tedarik etmek zorunda olduklarını ifade etti. “Türk menşeli tarım ilaçlarının, Kıbrıs’ta her yerde geniş bir şekilde kullanıldıklarını” öne süren Zannetos, derneğin son yıllarda bunu önlemek için birçok çaba harcadığını, ancak tarım bakanlarını buna yardımcı olmak konusunda isteksiz olduklarını dile getirdi. Bunun sonucunda daha fazla Kıbrıslı Rum çiftçinin yasadışı ilaç tedarik etmeye başladığını söyleyen Zannetos, daha düşük maliyetli tarım ilacıyla üretim yapabileceğini gören çiftçilerin, Türk menşeli tarım ilaçlarına başvurduklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1154 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler