1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC'DE İŞKENCE ULUSLAR ARASI AF ÖRGÜTÜ'NDE'
KKTCDE İŞKENCE ULUSLAR ARASI AF ÖRGÜTÜNDE

'KKTC'DE İŞKENCE ULUSLAR ARASI AF ÖRGÜTÜ'NDE'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, “Kuzey Kıbrıs’ta yapılan, yapılmaya da devam edilen işkenceler ve insanlık dışı muameleler hakkında” Uluslararası Af Örgütü’ne müracaat etti.

A+A-

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, “Kuzey Kıbrıs’ta yapılan,  yapılmaya da devam edilen işkenceler ve insanlık dışı muameleler hakkında” Uluslararası Af Örgütü’ne müracaat etti.

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Av. Barış Mamalı’nın konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle:

 

 

 

Uluslararası Af Örgütü’ne müracaat edildi

 

KKTC’de işkence ve insanlık dışı muameleler hakkında Uluslar arası Af Örgütü’ne müracaat edildi.

 

 

Polis karakollarında yaşanan işkence ve insanlık onuruna yakışmayacak kötü muameleler, varlığını hiçbir zaman yitirmemiştir. Son yıllarda bu tür olaylar sıklıkla ayyuka çıkmış ve bundan duyulan rahatsızlık nedeniyle KKTC Meclisi’nde Araştırma Komitesi kurulmuştur.

 

Meclis Araştırma Komitesi tarafından hazırlanan “Rapor”da, polis karakollarında işkence yapıldığı kabul edilmiş ve bunun önüne geçmek için bir dizi öneriler sunulmuştur.

 

Ancak aradan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen polis karakollarında uygulanan şiddeti engelleyecek herhangi bir yasal veya filli adım atılmamıştır.

 

Adil Yargılama İlkeleri gereği, sorgulamaların ve ifade almanın avukat huzurunda yapılması, adli tıp biriminin kurulması, zanlıların rutin sağlık kontrollerinden geçmesini sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmadığı gibi önleme yönelik hiçbir fiili işlem de yapılmamıştır.

 

Üzerimizde yapışık olarak duran “işkence pisliği”ni temizlemek için devletin hükümeti ve tüm idari birimleri en ufak bir çaba göstermemektedir.

 

İnsanlık ayıbı olan bu pisliğin üzerimizden temizlenebilmesi için devletten herhangi bir beklentimiz kalmamıştır. Bu manada uluslararası kurumları harekete geçirebilmek için bir yol haritası çıkarmış bulunmaktayız.

 

İlk adım olarak hazırlanan büyük bir işkence dosyası geçen gün Uluslararası Af Örgütü’ne sunulmuş bulunmaktadır.

 

Akabinde diğer uluslararası kurumlara da ilgili dosyayı iletip kendi pisliğimizi yabancıların temizlemesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi, bu ülkedeki insanlık ayıbı olan her konuyu bundan böyle uluslararası platformlara taşıyarak çözüm arayışında olacaktır.                   

 

 

 

 

 

İ Ç İ N D E K İ L E R

 

 

TANIMLAMA                                                       

 

1974 SONRASI DÖNEM VE DERİN DEVLET İZLERİ

 

KKTC POLİS ÖRGÜTÜ VE FAİLİ MEÇHUL OLAYLAR

 

İŞKENCEYE PRİM VEREN FİİLİ VE HUKUKİ STATÜKO                          

 

İFADE TOPLAMA OPERASYONU

 

MECLİS İŞKENCE RAPORU VE BU RAPORUN

DEĞERLENDİRİLMESİ  

 

İŞKENCE KURBANLARININ YAZILI İFADELERİ

 

POLİSİN KÖTÜ MUAMELELERİ HAKKINDA

YEREL BASINDA ÇIKAN HABERLER

 

KUZEY KIBRIS’TAKİ İŞKENCE YÖNTEMLERİ

 

ÖRGÜTÜNÜZDEN OLAN TALEBİMİZ:

Tüm bu anlatılanlar muvacehesinde Kuzey Kıbrıs Bölgesinde (KKTC) konu hakkında inceleme, araştırma ve soruşturma amaçlı gerekli her türlü işlemin tarafınızdan yapılmasını ehemmiyetle talep ve rica ederiz.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 686 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler