1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC’de ‘bedava’ İlahiyat fakültesi
KKTC’de ‘bedava’ İlahiyat fakültesi

KKTC’de ‘bedava’ İlahiyat fakültesi

Milliyet Gazetesinin haberine göre, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gelecek yıl, İlahiyat Fakültesi açılıyor… Bu fakülteye kayıt olan öğrencilere ise tam bursu verileceği iddia edildi KKTC’de ‘bedava’ İlahiyat fakültesi Yakın

A+A-

Milliyet Gazetesinin haberine göre, Yakın Doğu Üniversitesi’nde gelecek yıl, İlahiyat Fakültesi açılıyor… Bu fakülteye kayıt olan öğrencilere ise tam bursu verileceği iddia edildi

 

KKTC’de ‘bedava’ İlahiyat fakültesi

Yakın Doğu Üniversitesi’nde diğer dallarda okuyacak öğrenciler 12.600 Euro ödeyecek. İlahiyatta ise ‘tam burslu’ eğitim verilecek

 

Bahar ATAKAN/ Milliyet Gazetesi

KKTC’de yükseköğretim faaliyetinin başladığı 1970’li yıllardan bu yana bir üniversitenin ilk kez “ilahiyat fakültesi” kurması tartışma yarattı. ÖSYM’nin üniversite kontenjanlarını ilan ettiği kılavuza göre; Yakın Doğu Üniversitesi’nde gelecek yıl faaliyete geçmek üzere ilahiyat fakültesi kuruldu.

İmam hatip lisesi de bulunmayan KKTC’de, din adamı yetiştirmek üzere ilk kez ilahiyat fakültesi açılması tartışmalara neden oldu.

TAM BURSLU

Yakın Doğu Üniversitesi’nin talebi üzerine YÖK, KKTC’de ilahiyat fakültesi kurulmasına izin verdi. YÖK kararıyla fakültenin kontenjanı 60 öğrenci olarak belirlendi. 4 yıl öğrenim verecek fakülte YGS-4 puan türünde öğrenci alınacak. Üniversite, gelecek yıl için eğitim ücretlerini 12 bin 600 ile 2 bin 800 euro arasında belirlerken, ilahiyat fakültesine yerleşecek öğrenciler hiçbir ödeme yapmadan “tam burslu” statüde okuyacak.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, KKTC’de ilahiyat fakültesine ihtiyaç olmadığını savundu. KKTC’deki camilerde din adamı ihtiyacının Türkiye tarafından karşılandığını söyleyen Elcil, “İlahiyat fakültesi açılarak din adamı yetiştirilmesi mantığı siyasidir. Tam burslu yapılması ilginç, burada bir teşvik olduğunu gösterir. Ak Parti’nin isteğiyle yapıldığını düşünüyorum dedi.

‘YOBAZLAŞTIRMAZ’

Tüm İlahiyat ve Yüksek İslam Enstitüleri Mezunları Derneği (TİYEMDER) Genel Başkanı Selahaddin Yazıcı ise, Başbakan’a, “KKTC’deki din eğitimi ve hizmetlerine ilişkin rapor sunduklarını” hatırlattı. Yazıcı, “KKTC’de 30 yıldır İslam ambargosu vardı artık bu kalktı. Güney Kıbrıs’ta bile Kuran kursu açmak serbest. Dini eğitim KKTC’yi yobazlaştırmaz” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 2538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler