1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC UÇURUMA UÇUYOR'
KKTC UÇURUMA UÇUYOR

'KKTC UÇURUMA UÇUYOR'

TDP, hükümetin karar ve uygulamalarıyla halkın her geçen gün fakirleştiğini, ülkede sadece belirli bir zümrenin refah içinde yaşadığını kaydetti

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Ekonomi Komitesi Başkanı Özgün Kutalmış, “KKTC’nin kara para aklamada endişe verici ülkeler arasında yer aldığını, rekabet edilebilirlik sırasında ise 142 ülke arasından 118. sırada bulunduğunu” belirterek, “KKTC uçuyor ama uçuruma yuvarlanacak şekilde aşağıya uçuyor” ifadesini kullandı.

Kutalmış yazılı açıklamasında, hükümetin karar ve uygulamalarıyla halkın her geçen gün fakirleştiğini, tüm sektörlerin ekonomik kriz içinde olduğunu, ülkede sadece belirli bir zümrenin refah içinde yaşadığını kaydetti.

Kutalmış, Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın Ticaret Odası’nın hazırladığı “Rekabet Edebilirlik Raporu”nun sunum toplantısında yaptığı “Raporda söylenenleri gayet iyi bilirim. Ama gel de yap. Asıl mesele budur” şeklindeki söylemini de eleştirdi.

Vergilerin düşürülmesinin ancak ekonomi kayıt altına alındığı zaman mümkün olabileceğini belirten Kutalmış, “Eşel Mobili durduran, asgari ücrete artış yapmayan, kamuda işe başlama maaşlarını düşüren, sağlık ücretlerini paralı hale getiren, elektrik ve akaryakıt ile tüp gaza okkalı zamlar yaparak halkını işsizliğe, fakirliğe ve açlığa iten hükümet yeni makam araç alımı için 1.5 trilyon harcama kararı aldı. Bu, halka yapılan en büyük saygısızlıktır” dedi.

Maliye Bakanı Tatar’ın Ticaret Odası’nda yaptığı diğer açıklamaları da eleştiren Kutalmış, “ekonomik olarak Rum tarafından çok daha iyi durumdayız” söylemine atıfta bulunarak, Yunanistan’da işten durdurulan kamu görevlilerinin Güney Kıbrıs’ta kamuda istihdam edileceklerine dikkat çekti ve Kıbrıs Türk Hava Yolları’ndaki (KTHY) 150 kişinin istihdamının ne olacağını sordu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 664 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler