1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC MOK'A BAŞKALDIRI
KKTC MOKA BAŞKALDIRI

KKTC MOK'A BAŞKALDIRI

32 spor federasyonundan, 27 spor federasyonu KKTC MOK’un tüzükleri değişinceye kadar mücadele etme kararı aldı FEDERASYONLARDAN KKTC MOK’A BAŞKALDIRI 27 spor federasyonunu temsilen toplantı yapan, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sert

A+A-

 

 

 

 

32 spor federasyonundan, 27 spor federasyonu KKTC MOK’un tüzükleri değişinceye kadar mücadele etme kararı aldı

 

FEDERASYONLARDAN KKTC MOK’A  BAŞKALDIRI

 

27 spor federasyonunu temsilen toplantı yapan, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Bilardo Federasyonu Başkanı Aşkın Burcu, Tenis Federasyonu Başkanı Saffet Barutçu ve Badminton Federasyonu Başkanı Hüseyin Özün Yamaç, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi bu yapısı ile bizi temsil etmiyor açıklamasında bulundular

 

Sertoğlu, “KKTC MOK’un Pazar günü yapacağı genel kurul, şu anki yapısı ile yasal değildir. Genel kurul yapıldığı takdirde her türlü yasal yola başvuracağız”dedi

 

 

Hüseyin Kıral-Necmi Belge

 

Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren 27 spor federasyonu, uzun bir süredir yasal zeminin dışında olan ve bir takım siyasi güçleri arkasına alan, başkanlığını Eyüp Zafer Gökbilen’in yaptığı KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’ne karşı başkaldırdı.

Dün, bu konunda 27 federasyon tarafından görevlendirilen, Futbol Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu, Bilardo Federasyon Başkanı Aşkın Burcu, Tenis Federasyon Başkanı Saffet Barutçu ve Badminton Federasyon Başkanı Hüseyin Özün Yamaç, Futbol Federasyonu Ahmet Sami Topcan Toplantı Salonu’nda basın toplantısı yaptı.

Toplantıda, 27 spor federasyonunun KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin yapısına, üyelik kriterlerine ve tüzüğüne karşı oldukları dile getiren bildiri ve Olimpiyat Charter’inin ilgili maddelerini içeren yazıları basınla paylaşıldı.

Toplantıda söz alan Futbol Federasyonu başkanı Hasan Sertoğlu, KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Eyüp Zafer Gökbilen’den, kendi tüzüklerinde yer alan ‘Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tüzükleri uygulanır’ maddesine uymaya ve seçimden önce KKTC MOK’un tüzük değişikliğine gidip Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tüzüklerine uygunluğunun sağlanmasını istedi.

 

IOC VE NOC’DE ÜYELER BELLİDİR

Toplantıda konuşan Bilardo Federasyon Başkanı Aşkın Burcu, “Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) ve Milli Olimpiyat Komitesi’nin (NOC) tüzüklerinde açıkça bellidir ki Milli Olimpiyat Komiteleri’nin doğal üyeleri, o ülkenin spor federasyonları ile olimpiyatlarda yarışan sporculardır. Genel kurullarda bu kişiler söz sahibi olurlar.

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi’nin üye yapısına bakıldığı zaman, ferdi kişilerin, spor federasyonlarından daha çok olduğu ve bu kişilere oy hakkı da tanıdığı bir yapı içerisinde bulunmaktadır.  Böylesi çarpık bir yapı içerisinde olan KKTC MOK’u devalarca uyarmamıza rağmen bir türlü tüzük değişikliğine gitmedi, bizlerde 27 spor federasyonu olarak KKTC MOK’un yapısını değiştirinceye kadar mücadele etme kararı aldık” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler