1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC ‘MERSİN BEYLİĞİ’NE Mİ BAĞLANDI?
KKTC ‘MERSİN BEYLİĞİ’NE Mİ BAĞLANDI?

KKTC ‘MERSİN BEYLİĞİ’NE Mİ BAĞLANDI?

Malazgirt Savaşı sonrasında Anadolu’da çok sayıda beylik kuruldu. Aşiretler güçleri oranında ‘egemenlik’ kuruyorlar, komşu beyliklerle sık sık savaşıyorlardı. 1071’den sonra kurulan Anadolu beyliklerinden biri de Karamanoğulları

A+A-

 

 

 

Malazgirt Savaşı sonrasında Anadolu’da çok sayıda beylik kuruldu.

Aşiretler güçleri oranında ‘egemenlik’ kuruyorlar, komşu beyliklerle sık sık savaşıyorlardı.

1071’den sonra kurulan Anadolu beyliklerinden biri de Karamanoğulları Beyliği’ydi.

Anadolu’nun Orta Akdeniz bölgesi ile biraz kuzeydeki Konya, Karaman gibi şehirlere de hakimdi.

Kimi araştırmacılara göre Kıbrıslı Türklerin bir kısmı 1571 sonrası bu bölgeden, özellikle Karaman’dan sürülen ya da adaya gelmesi teşvik edilen insanlardan oluşuyordu.

İnsanları soy, köken, ırk gibi özelliklerine göre kategorize edenlerin bu düşünce silsilesi sonucu herkes birbirine akraba çıkıyor!..

Dolayısıyla bu mantıkla gidersek eğer, Osmanlı döneminde adaya getirilen Kıbrıslıların bir kısmının eski Karamanoğluları bölgesinden gelmiş olma ihtimali yüksektir.

Etnik milliyetçiliğin propaganda marifetleri içine yedirilen bu öykülerin ne kadarı doğrudur tartışmasından ziyade ‘bunlar ne ifade eder ki?’ sorusu önemli olsa da konumuz bu değildir.

Konumuz, ‘bağımsız’ diye kabul ettiğimiz KKTC devletinin eski Karamanoğluları toprakları içinde yer alan Mersin’e giderek daha bir sıkı bağlandığı vak’asıdır.

**

Mevzu son derece ciddidir ve dün başlamamıştır.

Ama dün kamuoyunun gözü önünde cereyan eden bir toplantıda, ‘bağımsız’ KKTC’nin yatırımları konusunda ‘yetkili’ olacak makam bir kez daha dosta-düşmana ilan edilmiştir.

Mersin Valisi’..

‘Çukurova Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı’ sıfatını da taşımakta olan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “KKTC ile TC arasında anlamlı, önemli ve tarihi bir buluşmaya tanıklık eden bir toplantı”ya katılmaktan duyduğu mutluluğu ifade ettikten sonra TC hükümeti tarafından kendilerine tevdi edilen ‘görev’i şu şekilde özetlemiştir:

“(…) KKTC’nin ekonomik anlamda güçlenerek uluslararası rekabete hazır hale gelmesi, kurumsal yapısının ve kamunun daha da güçlenmesi…”

Alkışlar, alkışlar, alkışlar…

**

KKTC devlet zevatının alkışları arasında yapılan bu konuşma, hakikaten de ‘tarihi’dir ve altı renkli kalemlerle çizilmelidir.

‘Tarihi’dir, zira 2010 yılından bu yana Çukurova Kalkınma Ajansı KKTC’deki yatırım projelerini üstlenmekte, girişimcilerle direkt temas kurmakta, kredi vermektedir.

Öte yandan ‘bağımsız’ KKTC’nin Yatırım ve Kalkınma Ajansı (YAGA) ise sadece ‘petrol dolum tesisi’ meselesiyle ilgilenmekte ve Mersin Valisi başkanlığındaki heyetin faaliyetlerini deniz-aşırı bir pozisyonda izlemektedir.

Bir buçuk sene önce konu TC basınında gündeme geldiğinde YAGA Direktörü Derviş Besimler’in görüşünü almak istemiştik. Cevap şuydu: “Vallahi biz de sizden duyuyoruz meseleyi…”

‘Bağımsız’ KKTC’nin yatırım işlerini planlamak, projeleri inceleyip onay vermek ve kredi sağlamak için kurulan YAGA’nın bu saatten sonra ‘ne işe yaradığı’ sorusunu sormak bile abestir.

Mersin Valisi’nin ‘tarihi’ konuşmasına alkış tutan ‘bağımsız’ KKTC’nin Başbakanı, bakanları ve bürokratlarının tarihten mutlaka haberleri vardır.

Ve belki de alkışlar KKTC’nin eski Karamanoğlulları Beyliği içinden yer alan Mersin’e bağlanışını kutlamak içindir!..

Posta adresimizi boşuna ‘Mersin-10 Turkey’  koymamışlar demek!..

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2523 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler