1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC KONTENJANLARI BOŞ
KKTC KONTENJANLARI BOŞ

KKTC KONTENJANLARI BOŞ

“10 BİN 687 KONTENJAN BOŞ KALDI” DAÜ’ye bu yıl yapılan yerleştirmeler sonucunda, bir önceki yıla göre kayıt hakkı kazan öğrenci sayısının yüzde 8 artış göstererek 1549’a ulaştığı ve bunun KKTC genelinde en yüksek yerleştirme sayıs

A+A-

 

“10 BİN 687 KONTENJAN BOŞ KALDI”

·        KKTC üniversitelerine bu yıl 16 bin 485 kontenjanın ayrıldığı ve bu kontenjanlara 5 bin 798 yerleştirme yapılırken 10 bin 687 kontenjanın ise boş kaldığına işaret edildi.
Rektörlük tarafından yapılan açıklamada, DAÜ’ye bu yıl yapılan yerleştirmeler sonucunda bir önceki yıla göre kayıt hakkı kazan öğrenci sayısının yüzde 8 arttığı ifade edildi.

 

DAÜ’ye bu yıl yapılan yerleştirmeler sonucunda, bir önceki yıla göre kayıt hakkı kazan öğrenci sayısının yüzde 8 artış göstererek 1549’a ulaştığı ve bunun KKTC genelinde en yüksek yerleştirme sayısı olduğu kaydedildi.
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Rektörlüğü’nden yapılan ve 2012 yılı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı(ÖSYS) sonuçlarının değerlendirildiği yazılı açıklamada, DAÜ’nün öğrenci sayısındaki artışın uygulanan politikalar çerçevesinde istikrarlı şekilde devam ettiği belirtildi.
Türkiye Cumhuriyeti’nde üniversite sayısının 180’e ulaştığı 2012 yılında ÖSYS’de örgün yüksekeğitim programlarında bir önceki yıla göre kontenjanlarda yüzde 10 artışla toplam 721 bin 925 kontenjana ulaşıldığı ve yerleştirme sonuçları doğrultusunda 80 bin 228 kontenjanın boş kaldığı belirtildi.

10 BİN 687 KONTENJAN BOŞ KALDI


KKTC üniversitelerine bu yıl 16 bin 485 kontenjanın ayrıldığı ve bu kontenjanlara 5 bin 798 yerleştirme yapılırken 10 bin 687 kontenjanın ise boş kaldığına işaret edildi.
Rektörlük tarafından yapılan açıklamada, DAÜ’ye bu yıl yapılan yerleştirmeler sonucunda bir önceki yıla göre kayıt hakkı kazan öğrenci sayısının yüzde 8 artış göstererek 1549 (DAÜ ile Gazi Üniversitesi Ortak Uluslararası Programları dahil) rakamına ulaştığı ve KKTC genelinde en yüksek yerleştirme sayısına ulaşıldığı belirtildi.
DAÜ Rektörlüğü’nün uyguladıkları politika ve stratejiler sayesinde son üç yıl içerisinde Türkiye’den öğrenci akışında artışlar yaşanarak istikrarlı şekilde öğrenci akışının sağlandığı; özellikle, son yıllarda Türkiye’deki üniversite sayısındaki artış ile arz ve talebin nerdeyse eşit duruma geldiği ve KKTC üniversitelerinin öğrenci çekebilmek için günlük çözümler yerine, kalıcı ve kalite odaklı politikalar uygulaması gerektiği görüşlerine de yer verildi.

3. ÜLKELERDEN BÜYÜK TALEP


DAÜ’nün başarıyı özendiren ve ödüllendiren, abartısız bir burs politikası takip ettiği belirtilen açıklamada, üniversitenin tüm akademik birimlerine ve aynı zamanda burssuz programlara öğrenci akışı sağlanarak sürdürülebilir bir yapının kuruma kazandırıldığı anlatıldı.
Rektörlük açıklamasında, bu yıl açıklanan ÖSYS sonuçları sonrasında Türkiye’den öğrenci sayısındaki artış yanında KKTC uyruklu öğrenci sayısındaki artışın da devam ettiği ve özellikle 3. ülkelerden büyük taleple karşı karşıya olunduğu belirtilerek, yeni öğrenci kaydı açısından geçen yılın üzerinde bir rakama ulaşılmasının beklendiği kaydedildi.
 

İŞCAN: YİNE SINIFTA KALDIK

Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmat İşcan, ÖSYM tarafından yapılan son yerleştirmelerle KKTC üniversiteleri için ayrılan 16 bin 485 kontenjandan 10 binden fazlasının boş kaldığını  belirterek, “Yine sınıfta kaldık” dedi.

İşcan yazılı açıklamasında, yetkililer  40-50 bin öğrenci hedefinden bahsederken ortaya çıkan sonucun hayal  kırıklığı olduğunu belirterek,  “Aslında  tehlike  yıllardır  ‘geliyorum’  diyordu   ve  ÖSYM’nin dünkü  açıklamasıyla  tehlike  soyut  halden  somut  hale  gelmiş  oldu.  Ülkemizin   en  büyük  lokomotif  sektörü  olarak  görülen  yüksek  öğretimimiz,  ikisi  vakıf   üniversitesi  olmak  üzere   5  üniversitemizin  öğrenci  kontenjanlarının  büyük  bölümünün  boş  kalması , artık  yüksek  öğretim  ve  eğitimin  geldiği  nokta  itibari  ile  mutlaka  değerlendirilmesi  ve  yeniden  dizayn  edilmesi  gerekliliğini  bir  zaruret  olarak  ortaya  çıkarmıştır” dedi.

ÖSYM yanında Lisans  Yerleştirme  Sınavı (LYS) ’den  alınan  sonuçların  ülke eğitimi  için  “alarm  zillerinin  çaldığının”  göstergesi olduğunu vurgulayan  İşcan, eğitim sisteminin yeniden  dizayn  edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin  birçok  ilinden  daha  iyi  imkanlar  olmasına rağmen  alınan  sonuçların sorgulanması  gerektiğini kaydeden İşcan, 5  üniversitenin  yöneticilerinin  Eğitim  Bakanlığı  yetkilileriyle  bir araya  gelerek  eğitimin  geleceğini  yeniden  planlamaları, bu işbirliği sonucu dizayn  edilecek  yeni  sistemin devlet  politikası  haline  getirilmesi, Türkiye’deki üniversitelerle  rekabet  edebilecek koşulların gözden  geçirilmesi, üçüncü  ülkeler ile  Türkiye’den gelecek  öğrencilere  uygun  koşullar  yaratılması dahil bir dizi öneride bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1026 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler