1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC İÇİN KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI'
KKTC İÇİN KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI

'KKTC İÇİN KÖTÜ GÜNLER GERİDE KALDI'

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu’nun açıklandığı, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu’nda konuştu

A+A-

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, Kuzey Kıbrıs Ekonomisi 2011-2012 Rekabet Edebilirlik Raporu’nun açıklandığı, 4. Rekabet Edebilirlik Forumu’nda konuştu. Atun, 2010-12’de ekonomide yaşanan gelişmelerle makro ekonomik iyileşmeler sağlandığını belirtti.

Atun, artık KKTC’de istikrarlı bir kamu maliye yönetimi bulunduğunu; devleti gider artırıcı mükellefiyetlere iten uygulamaların rafa kaldırıldığını; bütçe disiplini sağlandığını; KKTC için kötü dönemlerin geride kaldığını söyledi.

“PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YURT DIŞINDAN”

“Artık sabahtan akşama vergilerin artırıldığı dönem geride kalmıştır” diyen Sunat Atun, petrol fiyatlarındaki artışın ise yurt dışından kaynaklandığını belirtti.

Ülke için yeni projeler üretilmesi gerektiğini kaydeden Atun, ekonominin 2010’da yüzde 3.7; geçen yıl da yüzde 4.2 büyüdüğünü; bu yıl içinse öngörülerinin yüzde 5 olduğunu dile getirdi.

“KARAMSARLIK ÜLKEYE HİZMET ETMEZ”

Atun, en büyük ticaret ortağı olan Anavatan Türkiye’nin meydana getirdiği önemli büyüme dinamiğinin KKTC’ye de olumu yansıyacağını kaydederek, “Ülkemizde güven ortamının güçlenmesine sadece hükümetin değil tüm çevrelerin ihtiyacı vardır ve herkese görev düşmektedir. Hiçbir menfaat ülke çıkarlarının üzerinde olmamalıdır. Karamsarlık, ülkemize hizmet etmez” diye konuştu.

Atun, ikinci mesajın ise “dünyayla entegrasyona yeni kapılar açılması” olduğunu belirterek, bu konuda önemli yollar kat edildiğini ancak KKTC’nin kurumsal alanda da dünyayla entegrasyonunun daha ileriye taşınıp güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 769 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler