1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KKTC hükümeti ayrımcı yüzünü göstermeye devam ediyor!
KKTC hükümeti ayrımcı yüzünü göstermeye devam ediyor!

KKTC hükümeti ayrımcı yüzünü göstermeye devam ediyor!

Feminist Atölye: KKTC, Avrupa Konseyi bölgesinde devlet eliyle homofobi üreten ve hem-cins ilişkiyi suç unsuru olarak düzenleyen tek ülke olmaya devam ediyor.

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 


KKTC, Avrupa Konseyi bölgesinde devlet eliyle homofobi üreten ve hem-cins ilişkiyi suç unsuru olarak düzenleyen tek ülke olmaya devam ediyor. KKTC, diğer 76 ülkede olduğu gibi, LGBT bireylerin özel hayatlarına müdahale ediyor ve yetişkin bireylerin cinselliklerini “doğaya aykırı” ilan ediyor. Sarris Davası’nın izleri kapanmamışken, bazı medya kuruluşları basın etiğinden bihaber, mahkemeden önce bireylerin açık isimleri ve resimlerini yayınlayarak ötekileştirici yüzünü gösteriyor.
UBP Yönetimi konuyla ilgili inandırıcılığını yitirmiştir. Zira ısrarla yasanın uygulanmadığı savunulmakta güllük gülistanlık bir tablo çizilmektedir. Lakin, devlet her fırsatını bulduğunda bireylerin özel hayatına müdahale edebilmektedir. UBP hükümetini diğer meşguliyetlerini bir kenara bırakarak, insan hakları konusunda yasal düzenlemeler yapmaya davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu, Avrupa Parlamenteri Sayın Marina Yannakoudakis, Avrupa Parlamentosu LGBT Hakları İnter Grubu, Uluslararası Af Örgütü, ILGA-Avrupa ve İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün çağrılarına cevaben yollamış olduğu mektubunda değinmiş olduğu yasal değişiklerin takipçisi olmaya ve sözünde durmaya davet ediyoruz.
Feminist Atölye olarak, defalarca bahsi geçen yasa maddelerinin güncelliğini yitirdiğini ve çağdaş hukuk anlayışı ile uyuşmadığını dile getirdik. Kaldı ki, bahsi geçen yasa Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırılık oluşturduğu gerekçesi ile mahkûm edilmiş ve Kıbrıs’ın güneyinde kaldırılmıştır. Bizler, Feminist Atölye olarak hem-cins ilişkileri suç olarak düzenleyen yasaların ivedilikle kaldırılmasını, devletin elini LGBT bireylerin özel yaşamından ve bedenlerinden çekmesini istiyoruz.
Doğaya aykırı ilişki yoktur, doğaya aykırı yasalar vardır!

 

 

 

 


 

CADI KAZANI

Yaşadığımız Hikâyeler

 

Biri Feminist oldu, öteki Vejetaryen!

Tüm ailenin toplandığı klasik Rakı Sofrası ve mangal fasıllarımızdan biriydi. Kendisini adanın en iyi ve meşhur avcılarından gören babam, kardeşimin vejetaryen olmasına çok içerleniyordu. Komşumuzun bir yorumu sonucu “kadınların cinsel özgürlüğü“ konusunu tartışmaya da başlayınca, sonunda babam dayanamadı: “ Ne günah işledim ben da Kıbrıslı avcı bir adamın başına bunar geldi? Biri feminist oldu, öbürü vejetaryen! Nedir benim bunarın elinden çekdiğim?!“

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler