1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KKTC, ERGENEKON İÇİN BİR SIĞINAKTIR'
KKTC, ERGENEKON İÇİN BİR SIĞINAKTIR

'KKTC, ERGENEKON İÇİN BİR SIĞINAKTIR'

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Türkiye basınına verdiği demeçte, KKTC’nin, Ergenekon terör örgütünün sığınağı olduğunu söyledi.

A+A-

 

 

 

 


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, KKTC’nin Ergenekon için bir sığınak olduğunu söyledi. Akansoy,  “İddiamız odur ki bugün Kuzey Kıbrıs’ta Ergenekon vardır ve Ergenekon bu ülkedeki aktif siyasi aktörlerle de ilintilidir. Dolayısıyla, Türkiye ile KKTC olarak bunu birlikte ele almak gerekiyor. Şu anda Türkiye’de olumlu bir şekilde atılan sivil adımların bir şekilde Kıbrıs’a da yansıması gerekiyor” dedi.

Asım Akansoy, Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ın Ergenekon örgütlenmesi için çok güçlü bir odak merkezi olduğunu kaydetti. KKTC’deki her seçimde Kıbrıs Türk siyasetine müdahaleler yapıldığını savunan Akansoy, Kıbrıs’taki faili meçhul cinayetlerin ve siyasete müdahalelerin Ergenekon terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü.

Cihan Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Asım Akansoy, “Kıbrıs Türk siyasi tarihine baktığımızda 1950’lerden itibaren Kıbrıs’ta yürütülen mücadelenin bir şekilde Türkiye’deki Ergenekon örgütlenmesi dediğimiz örgütlenmenin uzantılarıyla şekillendiğini görüyoruz. Bu konuda bugüne kadar basına yansıyan ve Ergenekon davasında bilgi ve belgeleri incelediğimiz zaman aslında bakarsanız Kıbrıs’ın ne denli güçlü bir odak olduğunu çok net bir şekilde görebiliyoruz” dedi. 

 

“CTP-BG HÜKÜMETİ DOSYALARI BAŞSAVCILIĞA İLETTİ”

 

“Bir önceki CTP-BG hükümetinin Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, bu konudaki araştırmalarımızdan çıkan dosyaları başsavcılığa iletti ancak hükümetimizin son dönemine rastlayan bu soruşturmayı nedense polis ileri götürmedi. İddiamız odur ki bugün Kuzey Kıbrıs’ta Ergenekon vardır ve Ergenekon bu ülkedeki aktif siyasi aktörlerle de ilintilidir” diyen Akansoy, şunları söyledi: “Dolayısıyla Ergenekon sürecini değerlendirirken bir bütün olarak olaya bakacak olursak, Türkiye ile KKTC olarak bunu birlikte ele almak gerekiyor. Şu anda Türkiye’de olumlu bir şekilde atılan sivil adımların bir şekilde Kıbrıs’a da yansıması gerekiyor. Bununla ilgili olarak siyasi partilerin ve hükümetlerin işbirliği yapması gerekiyor ki etkin sonuç alınabilsin.  Şu ana kadar yapılan tüm girişimler olumsuz sonuçlanmıştır. Duvara vurmuştur. Bu da aslında bakarsanız Ergenekon sorununun hala daha aktif olduğunun önemli bir göstergesidir.”

"KKTC'DE AKTİF SİYASETTEKİLER ERGENEKON İLE İLİNTİLİDİR"


İsim vermek istemeyen Asım Akansoy, “Aktif siyasetteki aktörler Ergenekon’la bağlantılıydı hala daha bağlantılıdır. Dolayısıyla bu insanların aktif olarak görevde olmuş olması, elbette bu süreçlerin bu araştırmaları ortadan kaldıracak bir unsurdur” diye konuştu.  

1996 yılında esrarengiz bir şekilde öldürülen ve faili meçhul cinayet kapsamında olan Kutlu Adalı meselesinin Ergenekon’la doğrudan ilişkili olduğunu anlatan Akansoy, “Bunun araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Kutlu Adalı gerçekten bilgi sahibi olan bir kişiydi” dedi.

"EROĞLU, ARAŞTIRMALARI OLDU-BİTTİYE GETİREREK SÜRECİ KAPADI"


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun seçimlerden önce Ergenekon ile ilgili girişimlerde bulunacağını söylemesine rağmen bu süreci oldu bittiye getirdiğini belirten Akansoy, şöyle devam etti: “Biliyorsunuz şu anki KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, seçimlerden önce kendisinin Ergenekon soruşturması ile ilgili olarak ortaya atılan iddialarda isminin dolaşmasından dolayı bu işin öncüsü olacağını ve gerekli izahatı topluma yapıp sonuç alacak girişimlerde bulunacağını söylemişti. Fakat seçilmesinin hemen ardından basit bir meclis araştırması süreci yaşandı. Fakat bir oldu -bitti ile süreç tamamen kapatıldı. Ve sonuç olarak komite Ergenekon’un izine rastlanmadı diye gerçekten siyaseten kabul edilemeyecek bir sonuçla olay sonlandırıldı.”


"KKTC'DEKİ ERGENEKON SIĞINAĞI ARTIK TEMİZLENMELİ"


KKTC’deki Ergenekon sığınağının artık temizlenmesi gerektiğine vurgu yapan Akansoy, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Şu anda KKTC Ergenekon için bir sığınaktır. Bu sığınağın temizlenmesi şarttır. Eğer bu konuda Türkiye bir başarı elde etmek istiyorsa her şeyden önce KKTC’ye yönelmeli. KKTC’nin sivilleşmesi gerekiyor. Bunula ilgili gerekli hukuki düzenlemelerin başlaması gerekiyor. Ve ileri hamlelerin atılması gerekiyor. Şu anda Kuzey Kıbrıs’ta oluşmuş olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirtmiş olduğu gibi kumar mafyasının KKTC’deki varlığı gerçeğinden de hareketle tüm bu süreci ve unsurları ortadan kaldırmak çağdaş bir toplum yaratmak hepimizin boynunun borcudur.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 683 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler