1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIZILAY HALKI İSYANDA
KIZILAY HALKI İSYANDA

KIZILAY HALKI İSYANDA

Dar gelirli ve Güney göçmeni yurttaşların yaşadığı Kızılay Evleri’ne camii yapılacağı iddiası bölgede büyük gerginlik yaşanmasına neden oldu. Vakıflar İdaresi tarafından “evlerinden atılmaya” çalışıldıklarını öne süren yurttaşlar, konu i

A+A-

 

 

Dar gelirli ve Güney göçmeni yurttaşların yaşadığı Kızılay Evleri’ne camii yapılacağı iddiası bölgede büyük gerginlik yaşanmasına neden oldu. Vakıflar İdaresi tarafından “evlerinden atılmaya” çalışıldıklarını öne süren yurttaşlar, konu ile hukuk mücadelesi başlatacaklarını vurguladı

 

 

Lefkoşa Kızılay Evleri’nde ikamet eden yurttaşların, Vakıflar İdaresi’nin baskısı ile evlerinden dışarı atılmak istendiği iddia edildi. Çoğunluğu dar gelirli ve Güney göçmeni yurttaşlardan oluşan bölge halkı, Kızılay Evleri diye bilinen bölgeye camii yapılacağı duyumu aldıklarını ifade ederek, kendilerine evlerini terk etmeleri için Vakıflar İdaresi’nden resmi evrak gönderildiğini dile getirdi. Yaşanan olayın kabul edilebilecek herhangi bir yanı olmadığı konusunda hemfikir olan bölge halkı, Vakıflar İdaresi’nin tutumu karşısında sonuna kadar direneceklerini vurguladılar.

 

“50 YILDIR BURADA OTURUYORUZ”      

 

Yaşanan gelişmeler ile ilgili YENİDÜZEN’e açıklamalarda bulunan Kızılay Dayanışma Komitesi  Başkanı İbrahim Miharbi, Vakıflar İdaresi tarafından rahatsız edilip, kendilerine sözleşme imzalatılması için baskı gördüklerini dile getirdi.  “Bölgemizde yaşayan 5 tane yaşlı insan bundan bir müddet önce kandırıldı ve kendilerine Vakıflar İdaresi tarafından bir sözleşme imzalatıldı. Sözleşmenin ardından bir müddet sonra yaşlı yurttaşlar kapı önüne konmak istedi. Bu kabul edilemez” şeklinde konuşan Miharbi, Vakıflar İdaresi’nin kendilerini tehdit ettiğini öne sürdü. “Yaşananlar ile ilgili sinirlerimiz bozuldu. Bilinmelidir ki bu baskılara boyun eğmeyeceğiz. Bizler 50 yıldır bu bölgede oturuyoruz. Bize ev yapmadan buradan bir kedi bile dışarı atamazlar” cümleleri ile konuşmasını sürdüren Kızılay Dayanışma Komitesi Başkanı İbrahim Miharbi, konu ile ilgili hukuk mücadelesi başlatacaklarının altını çizdi. Kızılay Evleri’nde yaşamlarını sürdüren insanların çok büyük bir oranın yaşlı olup, sosyal yardım aldığını dile getiren İbrahim Miharbi, “Hükümetin görevi halkını korumaktır, sokağa atmak değil” cümleleri ile konuşmasını sonlandırdı.

 


 

İLK DEĞİL!

 

Hatırlanacağı üzere 2010 yılının sonunda Gaziveren’de bulunan göçmen evlerinde yaşayan yaşlılardan da kira talebinde bulunan Vakıflar İdaresi, bu talebin “oldukça kabul edilebilir” olduğunu öne sürmüştü. Gaziveren’de 1963 yılından beridir göçmen olan yurttaşların ikamet ettiği evlerden kira talep edilmesi Güney göçmeni yurttaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılanmış, hükümetin yurttaşın cebine göz dikmekten vazgeçmesi gerektiğine dikkat çekilmişti. Göçmen evlerinde oturan yurttaşlar 1963 yılında göç ederek mağduriyet yaşadıklarını anımsatırken, kendilerinden kira talep edilerek bir kere daha mağdur edileceklerini kaydetmişti. Konu ile ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Vakıflar İdaresi Müdürü Mustafa Kaymakamzade ise amaçlarının Vakıf mallarına sahip çıkmak olduğunu öne sürmüş, talep ettikleri kira bedelinin oldukça kabul edilebilir olduğunu savunmuştu. Kaymakamzade, kendilerinin herhangi bir gelir elde etme amacı taşımadıklarını iddia etmişti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1559 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler