1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kitlesel ölümlerin nedeni çözüldü
Kitlesel ölümlerin nedeni çözüldü

Kitlesel ölümlerin nedeni çözüldü

Bilim insanları, 250 milyon yıl önce bitki ve hayvanların kitlesel ölümünden okyanuslardaki asitlenmenin sorumlu olduğunu açıkladı.

A+A-

Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Dünya sularında meydana gelen değişimler ani bir volkanik patlamadan kaynaklandı. Bu da okyanuslardaki canlı yaşamının yüzde 90'ının, kara üzerindeki hayvanların da üçte ikisinin ölümüne yol açtı.

Okyanusların volkanik patlama nedeniyle yüksek oranda karbondioksit emdiği belirtilen araştırmada, bunun suları asitli ve hassas yaşam formları için de yaşanmaz hale getirdiği kaydedildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki kaya örneklerinin incelenmesi sonucu elde edilen verilere göre, okyanuslar o dönem bugünkü ile aynı oranda karbondioksit absorbe ediyordu, ancak bu 10 bin yıl boyunca kalıcı oldu.
Araştırmada kullanılan kayalıklar yüz milyonlarca yıl önce okyanus tabanındaydı ve zaman içindeki asit değişimlerinin izlerini taşıyor.

Edinburgh Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesi'nden Matthew Clarkson, "Bilim insanları uzun süredir tüm zamanların en büyük kitlesel ölümlerinin yaşandığı sırada okyanuslarda asitlenme olduğunu tahmin ediyordu ancak şu ana dek kanıt eksikti” dedi.

Clarkson, “Bu, günümüzde insanların yol açtığı karbon salınımının yol açtığı okyanus asitlenmesini göz önünde bulundurunca endişe verici bir bulgu” şeklinde konuştu.

NTV

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler