1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kitaplardan Korkan Çocuk
Kitaplardan Korkan Çocuk

Kitaplardan Korkan Çocuk

Bu hafta minik ve genç okurlar için kitaplar seçtim. Sıcaklardan tabir yerindeyse kavrulduğumuz ve klimadan çıkamadığımız şu günlerde en iyisi evde oturup kitap okumak. Bu haftadan sonra ben de yoğun olarak kitaplarımı okumak istiyorum. Tatil için birikti

A+A-

Bu hafta minik ve genç okurlar için kitaplar seçtim. Sıcaklardan tabir yerindeyse kavrulduğumuz ve klimadan çıkamadığımız şu günlerde en iyisi evde oturup kitap okumak. Bu haftadan sonra ben de yoğun olarak kitaplarımı okumak istiyorum. Tatil için biriktirdiğim, kışın aldığım ve okuyamadığım kitapların sırası geldi. Sizin de okumalarınız bol olsun...

Mutlu haftalar...

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Küçük Korsan

Christine Nöstlinger, Günışığı Kitaplığı

 

Leo, babasıyla birlikte bir korsan gemisinde yaşıyordu. Babası dümeni kullanıp yelkenleri açıyor, Leo ise yemek pişirip temizlik yapıyordu. Ancak Leo, ilk kez bu denli keyifsiz gördüğü babası için endişeleniyordu. Babası üç kere on üç yıldır aynı hazineyi arayıp duruyordu ama boşuna! Yaklaşan korsanlar toplantısına kadar hazineyi bulamazsa çok kötüydü. Leo, babasını yalnız bırakmaması gerektiğini biliyordu. Neyse ki, onlara yardım edecek bir yıldızı, bir de ailesi vardı...

 

 

Sırlarla Dolu Konak

Filiz Özdem, Yapı Kredi Yayınları

 

Çok sevdiği dedesini ve babasını bir kazada kaybeden Yiğit'in hayatında büyük değişiklikler olur. Alıştıkları hayattan koparak yaşadıkları şehirden ayrılıp annesi, kız kardeşi ve babaannesiyle İstanbul'a taşınırlar. Yeni hayatına güçlükle alışan Yiğit, arkadaşı Mehmet'le gizlice girip çıktıkları terk edilmiş konakta bir gün davetsiz bir misafir bulur. Ve o dakikadan sonra hepsinin hayatı, tahmin bile edemeyecekleri şekilde değişir.

 

 

Dağın Ayla Buluştuğu Yer

Grace Lin, Altın Kitaplar

 

Verimsiz Dağın eteklerinde bir köyde yaşamakta olan Minli, günlerini tarlada çalışarak, gecelerini de babasının Yeşim Ejderha ve Ayın Yaşlı Adamıyla ilgili anlattığı masalları dinleyerek geçirmektedir. Minlinin fakir yaşamlarından bıkmış olan annesi, kocasına kızının kafasını bu saçmalıklarla doldurduğu için kızar. Ama Minli bu büyüleyici masalllara inanmaktadır. Ve böylece Ayın Yaşlı Adamını bulup ona kaderlerini nasıl değiştirebileceklerini sormak için olağanüstü bir yolculuğa çıkar. Bu yolculukta birbirindan farklı insanlar ve ona bu macera boyunca eşlik eden bir ejderha da başta olmak üzere sihirli yaratıklarla karşılaşır.

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Kitaplardan Korkan Çocuk

Susanna Tamaro, Can Yayınları

 

Küçük Leopold, daha sekiz yaşındadır, gerçekten de kitaplardan çok korkmaktadır. Her yıl olduğu gibi sekizinci doğum gününde de, annesiyle babasının getirdikleri armağan paketini heyecanla açar, ne yazık ki, o çok sevdiği, sahip olmak için can attığı bir çift koşu ayakkabısı yerine parlak kaplı iki itapla burun buruna gelir. Hıçkırarak ağlamaya başlar. Kitapları öfkeyle yere fırlatır, gider odasına kapanır. Annenin babanın üzüntüsü büyüktür. Leopold de kendince haklıdır. Çünkü hangi kitabı açsa kara harfler, kara kara lekeler havalarda uçuşmakta, çocuğun başı dönmektedir. Oğullarının bu kitap korkusu hastalığını yenmek için annesi babası çareler ararlar, onu doktora götürürler, cezalandırma yoluna başvururlar. Sonunda Leopold, çareyi evden kaçmakta bulur.

 

 

 


 

 

KİTAP DÜNYASI

 

31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nın onur konuğu ülkesi, Türkiye ile diplomatik ilişkilerinin 400. yılı dolayısıyla Hollanda olacak.

Arjantin yayınevi Eterna Cadencia‘nin Latin Amerika’dan yeni yazarları ve eserlerini tanıttığı kitap için hayata geçirdiği 'The Book That Can’t Wait' adlı projede, kitabı satın alan kişi onu iki ay içinde okuyup bitirmek zorunda. Çünkü Özel bir mürekkep kullanılarak basılan kitabın yazıları güneş ve hava ile temas ettiğinde silinmeye başlıyor. İki ay içerisinde kitap tamamen boş sayfalardan ibaret hale geliyor.

J. K. Rowling’in eylül ayında çıkması beklenen romanının kapağı yayımlandı. Harry Potter serisinin yazarı Rowling’in temelde yetişkinleri hedefleyen ilk romanı The Casual Vacancy, kurmaca bir kasaba olan Pagford’da geçiyor ve bir kasabalının beklenmedik ölümünü ele alıyor.

İdefix.com, mayıs ve haziran aylarının en çok satan kitaplarını belirledi. Sonuçlara göre zirveyi, Sultanı Öldürmek adlı kitabıyla Ahmet Ümit aldı. Onu sırasıyla Can Dündar’ın Aşka Veda ve Soner Yalçın’ın Samizdat kitapları izleyerek, plajların en çok okunan üç ismi oldular.

 

 

 

Bu haber toplam 1086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler