1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kitap Fuarı’nda FEMA Gecesi
Kitap Fuarı’nda FEMA Gecesi

Kitap Fuarı’nda FEMA Gecesi

Feminist Atölye: Işık Kitabevi tarafından 20 yıldan fazla bir süredir her yıl düzenlenen Kitap Fuarı, bu yıl da 27 Ağustos-7 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor. “Sancı” teması altında düzenlenecek Kitap Fuarı’nda Feminist Atöl

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 

Sancının İlacı: Yeni Toplumsal Hareketler (4 Eylül 2012)

 

Işık Kitabevi tarafından 20 yıldan fazla bir süredir her yıl düzenlenen Kitap Fuarı, bu yıl da 27 Ağustos-7 Eylül  2012 tarihleri arasında gerçekleşiyor.  “Sancı” teması altında düzenlenecek Kitap Fuarı’nda Feminist Atölye olarak biz de bir gece düzenliyoruz. “Sancının İlacı: Yeni Toplumsal Hareketler” başlığı altında düzenleyeceğimiz gecemizde, alışılmışın dışında bir yöntem kullanarak interaktif bir sohbet-tartışma gerçekleştireceğiz. Kıbrıs’ın kuzeyinde engelli hakları, ekoloji, anti-militarizm, sendikal mücadele, feminizm, kuir politikası gibi konularda siyaset yapan aktivistlerin yeni toplumsal hareketlere dair bir çerçeve çizecekleri kısa konuşmalarından sonra geceye katılan tüm konuklar ile birlikte bir sohbet-tartışma yapacağız. Bu sohbet-tartışmada farklı kulvarlarda yürütülen toplumsal mücadelelerin ortak paydaları üzerine hep birlikte kafa yoracağız. Tüm halkımızı 4 Eylül Salı akşamı, saat 20.00’daki FEMA gecemize bekleriz.

 

“Sancının İlacı”: Yeni Toplumsal Hareketler

Konuşmacılar:

Tegiye Birey: Anti-militarizm ve Vicdani Ret

Hasan Sarpten: Dünyada ve Kıbrıs’ta Ekoloji hareketi

Faize Erdoğan: Engel(siz)siniz

Devrim Barçın: Toplumsal Hareket Sendikacılığı

Doğuş Derya: Feminizm ve Kuir Politikası

Yer:  Gençlik Merkezi ( Kızılbaş- Lefkoşa)

Saat: 20.00

 

 


 

FEMA Sinema Akşamları

İki tutam saç- DERSİM’İN KAYIP KIZLARI

Dersim, Kürtlerin, Zazaların, Türkmenlerin, Ermenilerin beraberce yaşadığı, dağlarla çevrili bir yurt. Çoğunluğu Alevi Kızılbaş olan halkıyla, her taşın ve dağın, suyun ve ağacın kutsal sayıldığı, kültürü derinlere kök salmış bir yuva. Cumhuriyet Hükümeti, 1937-38 yıllarında Dersim’e “medeniyet götürme” adı altında bir harekat düzenledi. Ve bu harekat fetşh duygusuyla yapıldı. Dersim’de olanlar son zamana kadar yüksek sesle konuşulmadı. Dersim Katliamı, yutkunması zor bir sözcüktü hep. Açığa çıkan belgelere göre 13.000’den fazla insan öldürülmüş, 12.000 civarında insan sürgüne gönderilmişti. Kurbanların sayısı hala kesinleşmedi. Harekat sonrası rütbeli asker ailelerine ve eşrafa pay edilen kızları ise ailelerinden başka kimse merak etmedi….

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin homojen bir millet yaratmak üzere dayattığı tek din, tek dil politikalarının en korkunç sonuçlarından biri olan Dersim Harekatı, sadece katliamla sınırlı değildir. Türkleştirmek ve Sünnileştirmek amacıyla köklerinden koparılan Dersim’in kız çocuklarının bir kısmı “yatılı okullar”a yerleştirilir, diğre kısmı ise katliama katılan rütbeli askerlere pay edilir. İlkel” ve “vahşi” olarak tanımlanan Dersim kızlarının kılık kıyafetleri değiştirilerek asimilasyonun ilk adımı atılır… Sonra dilleri, inançları, kimlikleri ve bütün yaşamları değiştirilir…“Medeniyete kazandırmak” amacıyla köklerinden koparılan bu kızların hemen hiç biri, kaldıkları evlerde medeni haklardan yararlandırılmamış ve okullara gönderilmemiş olması bize “medeniyet”le anlatılan şeyin ne olduğu hakkında da yeterince fikir vermektedir… Türkiye’nin 30 ilinde ve Avrupa'da yaklaşık 4 yıldır devam eden “Dersim’in kayıp kızları” araştırmasının ürünü olan, “İki Tutam Saç-Dersim’in Kayıp Kızları” belgesel filmi tarihle yüzleşme ve vicdan hesaplaşması yapamk için bir vesile… Gelin bu belgeseli birlikte izleyelim.

Tarih: 14 Eylül 2012- Cuma

Yer: Naci Talat Barış ve Dostluk Evi

Saat: 20.00

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler