1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KİTAP FUARI BAŞLADI
KİTAP FUARI BAŞLADI

KİTAP FUARI BAŞLADI

HİÇ SÖNMESİN IŞIKLAR… Işık Kitabevi’nin 25’inci Kitap Fuarı dün akşam başladı. Açılışta hukuk mücadelesini kazanan ve otelin işletmesini devralan Dome Otel çalışanlarına “onur plaketi” verildi Firuzan NALBANTOĞLU

A+A-

 

HİÇ SÖNMESİN IŞIKLAR…

 

Işık Kitabevi’nin 25’inci Kitap Fuarı dün akşam başladı. Açılışta hukuk mücadelesini kazanan ve otelin işletmesini devralan Dome Otel çalışanlarına “onur plaketi” verildi

 

Firuzan NALBANTOĞLU

 

Işık Kitabevi “sancı” temalı 25. Kitap Fuarı’nın açılışını dün gece Kızılbaş Kilisesi’nde yaptı. Açılış öncesinde, fuarı ziyaret edenler, farklı yayınevlerinden, çeşitli konulardaki kitapları inceleme fırsatı buldu. Fuarın açılışında Dome Hotel çalışanları adına “onur plaketini” Dome Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, Işık Kitapevi sahibi Nahide Merlen’den aldı. Karaman, Işık Kitabevi’ne ve halka teşekkür ederken, Dome Hotel’in Kıbrıs Türk halkının kararlılığı ve destekleriyle bugünlere geldiğini belirtti. Dome Hotel çalışanlarına verilen plaketin ardından, Kıbrıslı Türk ressam-yazar Özden Selenge, Merlen’e “25. yıl” plaketi verdi. Plaketi alırken duygulu dakikalar yaşayan Merlen, çok zor zamanlardan geçerek bu günlere geldiklerini belirtti. Kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür eden Merlen, sözlerini noktalarken gözyaşlarını tutamadı. Plaket törenlerinin ardından Gommalar gurubunun şarkıları eşliğinde, Kıbrıs Mutfak Profesyonelleri Derneği davetlilere kokteyl verdi. Gecede ayrıca Mehmet Ekin Vaiz’in hazırladığı kısa bir sine-vizyon gösterimi de yapıldı.

 

“İNANCA”, “İDEALE”, “ÖZVERİYE” VE “ALIN TERİNE” VERİLEN BELGE

Kokteylin ardından YENİDÜZEN’e konuşan Dome Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, verilen plaketi övünçle karşıladıklarını belirtti. Dome Hotel’de çok büyük şeylerin yaşandığını belirten Karaman, “bundan 3-4 yıl önce, bu gün bizi övenler bir hiç kampanyası başlatmıştı. Belli kesimler senelerce ‘otel Bayram Karaman’a peşkeş çekildi’ diye yayın yaptı” dedi. Plaketi alırken gururlandıklarını, çünkü Dome Hotel’in toplumsal payda üretmeye başladığının farkına vardıklarını söyleyen Karaman, “bizden çok daha fazla imkanları olan otellerde, 2 yatağa 1 personel çalıştırılırken ki bu çalıştırma yabancı iş gücüdür, biz 11 yatağa 1 personel istihdam ettik” dedi. Karaman, çalışan personelin bütün yasal yükümlülüklerini yerine getiren, elektrik borcu olmayan, yenileme ve yatırım yapan önemli bir işletme olduklarını ifade ederken, verilen plaketin aslında “inanca”, “ideale”, “özveriye” ve “alın terine” verilen bir belge olduğunu belirtti.

 


 

 

ETKİNLİKLERİN TÜMÜ SAAT 20.30’DA...

 

Işık Kitapevi’nin 25. Kitap Fuarı bugünden başlayarak 7 Eylül’e kadarki etkinlikler Gençlik Merkezi’nde saat 20.30’da başlayacak.

Bu akşam “Eğitimde Sancı Paneli” yer alacak. Moderatörlüğünü CTP Milletvekili Mehmet Çağlar’ın yapacağı panelde konuşmacılar Hasan Alicik, Mehmet Çağlar, Yılmaz Akgünlü ve Yusuf Suiçmez olacak.

29 Ağustos Çarşamba akşamı Gençlik Merkezi’nin düzenlediği “Anı Gecesi” yapılacak.

30 Ağustos Perşembe akşamı “Ekonomide Sancı Paneli” yer alacak ve panelde Ünal Akifler, Fatma Lisaniler, Mustafa Besim konuşacak. Fatma Lisaniler Panelin moderatörlüğünü de yapacak.

31 Ağustos Cuma akşamı ise “Yunanistan’da Sancı ve Syriza Deneyimi” konferansı yer alacak. Konferansa konuk olarak Syriza Merkez Komitesi Üyesi Panos Kosmas katılacak.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nün ardından 2 Eylül Pazar gecesi Karin Karakaşlı’nın katılacağı Söyleşi – Konferans yapılacak. Moderatör ise Hakan Karahasan olacak.

3 Eylül Pazartesi gecesi “Siyaset’te Sancı Paneli” yer alacak. Niyazi Kızılyürek’in moderatörlüğünü yapacağı panele DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ve TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit konuşmacı olarak katılacak.

4 Eylül Salı gecesi FEMA İnteraktif Tartışma Atölyesi “Sancının İlacı: Yeni Toplumsal Hareketler” etkinliğini yapacak. Etkinlikte, Tegiye Birey “Anti-militarizm ve Vicdani Ret”, Faize Erdoğan “Engels(siz)siniz”, Hasan Sarpten “Dünyada ve Kıbrıs’ta Ekolojist Hareket”, Devrim Barçın “Toplumsal Hareket Sendikacılığı” ve Doğuş Derya “Feminizm ve Kuir Politikası” konularında konuşacak.

5 Eylül Çarşamba gecesi “Edebiyat’ta Sancı” Panelinde Hakkı Yücel, Tufan Erhürman, Gürgenç Korkmazel konuşacak ve moderatör Neşe Yaşın olacak.

6 Eylül Perşembe gecesi “Suriye ve Ortadoğu” konferansını Türkiyeli gazetci Hüsnü Mahalli verecek.

7 Eylül Cuma gecesi ise “Gençlik Formu: Gelecek Geldi” etkinliğinde Mehmet Ekin Vaiz, Seda Akiskal, Rahme Veziroğlu, Ceren Göynüklü, Cansu Nazlı, Turgut Denizgil ile isteyen diğer katılımcılar yer alacak. (TAK)

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler