1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KISAV' KOMİTEDEN GEÇTİ
KISAV KOMİTEDEN GEÇTİ

'KISAV' KOMİTEDEN GEÇTİ

Cumhuriyet Meclisi’nde Haspolat’taki 200 dönüm arazinin Kıbrıs İlim, Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfi’na (KISAV) verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük ve eşitsizlik olup olmadığını araştırmak için kurulan komite çalışmalarını tamamla

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi’nde Haspolat’taki 200 dönüm arazinin Kıbrıs İlim, Ahlak ve Sosyal Yardımlaşma Vakfi’na (KISAV) verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük ve eşitsizlik olup olmadığını araştırmak için kurulan komite çalışmalarını tamamlayarak raporunu hazırladı ve oyçokluğuyla söz konusu “arazinin vakfa verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük eşitsizlik olmadığı” sonucuna vardı.

Komitenin UBP’li üyeleri rapora olumlu oy kullanırken, CTP-BG’li üyeler ret oyu verdi.

“Bakanlar Kurulu Kararıyla Vakıflar İdaresi’ne ait Haspolat Bölgesindeki Arazinin KISAV’a Verilmesinde Yasal Aykırılık, Usulsüzlük, Eşitsizlik Olup Olmadığının Araştırılması Hakkında Meclis Araştırma Komitesi” Başkanı UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, komitenin son toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısıyla raporu açıkladı. Toplantıya komite üyelerinden UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer de katıldı.

“DİN EĞİTİMİ VEREBİLECEK KKTC YURTTAŞI YOK... İSTİHDAM DA SAĞLAYACAK”

Başsavcılık’tan alınan görüş doğrultusunda, ülkede İlahiyat Koleji açılmasında yasal engel olmadığı; Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Yasası’na göre de İlahiyat Koleji’nin açılmasının uygun bulunduğu ifade edilen raporda, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda din eğitimi veren görevlilerin Türkiye’den geldiği; bu eğitimi verebilecek KKTC yurttaşlarının olmadığı ve İlahiyat Koleji’yle yeni istihdam olanakları da sağlanacağı belirtildi.

“TEK FARK ARAPÇA VE KUR’AN... YASAL AYKIRILIK YOK”

İlahiyat Koleji’nde verilen eğitimin diğer kolejlerin müfredatından tek farkının Arapça ve Kur’an dersleri olduğu kaydedilen raporda, “Komitemiz Bakanlar Kurulu kararıyla Vakıflar İdaresi’ne ait Haspolat bölgesindeki arazinin KISAV’a verilmesinde yasal aykırılık, usulsüzlük, eşitsizlik olmadığı sonucuna oyçokluğuyla varmıştır” denildi.

ARAŞTIRMAYI CTP-BG’Lİ MİLLETVEKİLLERİ İSTEMİŞTİ

Komite Başkanı Zorlu Töre, Meclis İçtüzüğü uyarınca CTP-BG’li milletvekillerinin sunduğu önergeyle 23 Şubat’ta kurulan araştırma komitensin bugün son toplantısını yaparak çalışmalarını tamamladığını söyledi.

Başbakanlık, Başsavcılık, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Talim ve Terbiye Dairesi, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi ve Haspolat Muhtarlığı yetkililerinden bilgi ve görüş alarak çok titiz bir çalışma yaptıklarını ifade eden Töre, eğitim kompleksi gibi tesisler yapmanın KISAV’ın amaçlarına uygun olduğunu belirtti.

“200 DÖNÜM, 76 EVLEK.. 30 YILLIĞINA...100 TL”

Töre, Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili vakıf arazisinin kira sözleşmesinin incelendiğini ve Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi’nden aldıkları bilgi ve belgeler ışığında tespitlerde bulunduklarını; KISAV’a kiralanan Haspolat’taki 200 dönüm, 76 evlek arazinin 30 yıllığına, 100 TL karşılığında kiralandığını saptadıklarını anlattı.

Kira süresinin 15 Nisan 2012’de başladığını ve 14 Mart 2042’de sona ereceğini kaydeden Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Zorlu Töre, yaptıkları incelemede kira sözleşmesine göre inşaatına başlanacak eğitim kompleksinde İlahiyat Koleji ve bu koleje bağlı yaşam birimleri yanında bir de cami yapılacağını; bir sonraki aşamada ise arazinin büyüklüğü dikkate alınarak başka okulların da buraya inşa edilebileceğini tespit ettiklerini söyledi.

Töre, “Halktan gelen talepler doğrultusunda aynı araziye bir cami de yapılacağı bilgisi komitemize gelen yetkililer tarafından verilmiştir. Bu görüşlerde KISAV’a yazılı müracaat alındığı ve ilgili arazinin 76 dönümlük kısmının yatırıma açıldığı belirtilmiştir. Bakanlar Kurulu, Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi ile KISAV arasında yapılan kira sözleşmesini eğitim kompleksi yapılma amacını da dikkate alarak onaylamıştır” dedi.

“3 BİN KİŞİLİK CAMİ YAPILACAK”

Tesiste, Lefkoşa ve Haspolat halkının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılması planlanan caminin 3 bin kişilik kapasiteye sahip KKTC’nin en kapsamlı ve en büyük camisi olacağının da komitenin bilgisine getirildiğini açıklayan Zorlu Töre, İlahiyat Koleji’nden mezun olacak öğrencilerin diğer lise mezunlarıyla aynı koşullarda yüksek öğretime giriş sınavına katılarak İlahiyat Fakültesi yanında Siyasal Bilgiler, Tıp, Hukuk, Mühendislik fakültelerine de girebileceklerini belirtti.

Töre, ayrıca İlahiyat Koleji’nden mezun olup İlahiyat Fakültesi’ne devam edecek öğrencilerin pedagoji eğitimi almaları halinde iş bulma şanslarının artacağı; din bilgisi ve ahlak bilgisi öğretmeni veya imam olabileceklerini de söyledi.

CTP-BG’LİLERDEN RET

Zorlu Töre, komite raporuna kendisi yanında UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, UBP İskele Milletvekili Ahmet Zengin’in olumlu; CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar ile CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami’nin ise ret oyu kullandığını açıkladı. Töre, Çağlar ve Nami’nin karara şerh koyarak rapora kendi görüşlerini eklediklerini belirtti.

“TİCARİ AMAÇ GÜDÜLMÜYOR”

Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Komite Başkanı, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, arazinin kira bedelinin ticari amaç güdülmediği için düşük olduğunu söyledi.

“HAYIRSEVERLERDEN TOPLANACAK PARAYLA... TEŞEKKÜR ETMEK GEREK”

Vakfın söz konusu araziye büyük bir yatırım yapacağını, okullar, tesisler ve caminin halkın ve devletin hizmetinde olacağını kaydeden Töre, “Burada herhangi bir peşkeş çekme olayı yoktur. Tamamen KISAV’ın hayırsever insanlardan toplayacağı paralarla yapacağı bir okullar zinciri, cami, sosyal, kültürel ve sportif tesisler olacaktır. Dolayısıyla burada KISAV’a teşekkür etmek gerekir ki bu kadar büyük bir parayı hayırsever insanlardan toplayıp böyle bir yatırımı yapıp halkımızın hizmetine sunacaktır” diye konuştu.

Töre, UKÜ’nün de söz konusu araziyi daha önceden talep ettiğini açıklamasıyla ilgili soruya karşılık, UKÜ’nün bu talebinde haklılık payı olabileceğini ancak Vakıflar İdaresi ve Bakanlar Kurulu’nun tercih hakkını KISAV’dan yana kullandığını söyledi.

TANCER: “KİRANIN ÖNEMİ YOK”

Komite üyesi UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer ise, Ahkam-ül Evkaf Yasası’na göre, vakıfların mal ve değerlerinin kâr amacından çok dini kaynaklara yönelik kullanılması gerektiğini; kârın daima son planda geldiğini; dolayısıyla kira bedelinin önemi olmadığını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler