1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KİRLİ DEPOLAMA' BÖLGESİ Mİ OLUYORUZ?
 KİRLİ DEPOLAMA BÖLGESİ Mİ OLUYORUZ?

'KİRLİ DEPOLAMA' BÖLGESİ Mİ OLUYORUZ?

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, 2 Ağustos’taki Bakanlar Kurulu toplantısında, “İskele ilçesine bağlı Kalecik köyü sınırları içerisinde Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi oluşturma” kararı alındığını açıkladı. Doğan Sahir&#

A+A-

 

 

 

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, 2 Ağustos’taki Bakanlar Kurulu toplantısında, “İskele ilçesine bağlı Kalecik köyü sınırları içerisinde Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi oluşturma” kararı alındığını açıkladı.

 

Doğan Sahir’in Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi adına yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

 

“BAŞKALARININ KİRİNİ ÜLKEMİZDE İSTEMİYORUZ!”

 

2 Ağustos 2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararında, İskele Kalecik köyü, pafta/harita XV/22, 23 kayıtlı arazinin, “Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi” olarak ilan edilmesi kararı alınmıştır.

 

Bu kararla, ülkemize sokulmak istenen ve hiçbir şekilde ülkemiz gerçekleriyle uyuşmayan, ülke ihtiyacı için olmayan, “ekonomik ve çevresel akla uymayan” ve ülke öncelikli sektörleri ile bağdaşmayan Petrol Dolum Tesisi, Rafineri ve benzeri tesisler ile zehir odası içeren tesislerin yapımı gibi projelerin ülkemiz sınırları içinde gerçekleştirilmesine kılıf uydurulmuştur.

 

Hükümetin asli görevi ülkemizi gerek çevresel anlamda, gerek sürdürülebilir kalkınma anlamında, gerek siyasi anlamda, gerekse hukuki anlamda ülkemizi “kirden” arındırmak ve bir Hukuk Devleti’nin “seçilmiş temsilcisi” olarak “ülkemizi korumaya”, geliştirmeye yönelik adımlar atmak, ülkemizin Anayasa'sına ve Sivil Toplumun konuyla ilgili olarak ortaya koyduğu iradeye ve hassasiyete saygılı olmaktır.

 

Herhangi bir Fiziki Plan ve Kalkınma Planı olmaksızın Hükümet’in nasıl bir gereklilikle kirli sanayi ve enerji depolama bölgeleri yaratabildiğinin kamuoyunca tartışılması, ülkemizin geleceğini karartacak ve ülkemizi kirletecek herhangi bir girişime karşı Bakanlar Kurulu Kararı’yla sanayi ve enerji adı altında kılıf uydurulmaya çalışılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir.

 

Sözkonusu arazinin Kirli Sanayi ve Enerji Depolama Bölgesi ilan edilmesi kararı uygulama bulursa aynı kılıfla ülkemizin birçok bölgesine aynı yöntemlerle müdahale edilecek, ülkemizde geri dönüşümü imkansız tahribatlar meydana gelecek, ülkemizin sürdürülebilir kalkınması da sekteye uğramış olacaktır.

 

Ülkedeki hemen tüm sivil toplum örgütlerinin ve KKTC Meclisi’nin 80% oranında karşı çıktığı ülkemizde petrol depolama projesi gibi projeler konusunda Hükümet’in ısrarı ve konuyla ilgili yaptığı tutarsız  açıklamalar ve aldığı anlamsız kararlar anlaşılır  değildir.

 

Bu vesile ile, konuyla ilgili olarak toplumsal iradenin ve hassasiyetin halen devam ettiğini hatırlatır, “Petrol Dolum Tesisine Hayır İnsiyatifi” olarak konunun takipçisi olacağımızı, oldu-bittilere göz yummayacağımızı hatırlatırız.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 751 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler