1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kırılma Noktası ‘MASSA’
Kırılma Noktası ‘MASSA’

Kırılma Noktası ‘MASSA’

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 1955 yılında kuruluşu ile tam 56. yıldır devam eden Çetinkaya-Yenicami derbisi üç sezon önce, Yenicami’nin o günkü ismi ile İkinci Lig’e düşmesinin ardından üç yıl aradan sonra dün, Şht. Hüseyin Ruso St

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun 1955 yılında kuruluşu ile tam 56. yıldır devam eden Çetinkaya-Yenicami derbisi üç sezon önce, Yenicami’nin o günkü ismi ile İkinci Lig’e düşmesinin ardından üç yıl aradan sonra dün, Şht. Hüseyin Ruso Stadı’nda mahşeri bir kalabalık önünde oynandı.

Dünkü, karşılaşmaya çıkarken 22 puanlı lider Yenicami, son haftalardaki düşüşüne son verip, rakiplerinden 18 puanlı Çetinkaya’yı saf dışı bırakmayı düşünüyordu.

Çetinkaya ise Turan Altay ile yakaladığı büyük çıkışı devam ettirip, hem lideri devirmek, hem de o çok alıştığı şampiyonluğa ortak olmak istiyordu.

Ne var ki bu iki takımın sahaya yayılışları teknik adamların tüm stratejilerini önce gol yememek üzerine ve gelirse, tesadüfi gollere düzenlediği görüldü.

Okan, Emrah, Devrim ile üçlü savunmayı tercih eden Karayel, onların önünde Erdinç Börekçi’yi ileri-geri hareketli futbolcu olarak düşündü. Neval’ın ileriye çıkışları ile hücumu zenginleştirmek isteyen Karayel, Sedat’ı ortadan gelecek Çetinkaya ataklarını ik önleyen futbolcu olarak sahaya sürerken, İbrahim Çıdamlı’nın soldan, Kayalılar’ın sağdan sprintleriyle ilerde Kemal Uçaner ile Massa’yı topla buluşturmayı hedefledi.

Ne var ki, orta sahada bir türlü organize olamayan Yenicami sadece, Çetinkaya ataklarını önlemeye çalışan bir düzende zaman zaman, gelişen cılız ataklarda gol aradı. Doğal olarak da, maçın son 20 dakikası hariç bunda da başarılı olamadı.

Buna mukabil, bu maçı kazanmakla çok şey kazanacaklarının bilinci ile sahaya çıkan Çetinkaya’nın dizilişinde bir Turan Altay klasiği yaşandı. Çetinkaya’ya geldiği günden beri monte ettiği dörtlü savunma Abbas, Serkan-Serhan Önet, Taşçı şeklinde oyuna başlayan Turan Altay orta sahada Batshi, Ertan, Akın ve kanattan gelen Tunç Özgürgün ile Cedric-Esin Sonay ikilisini topla buluşturmayı hedefledi.

Ancak, saha markajının yanı sıra zaman zaman golcülere adam adama markaj uygulatan Altay ile Karayel, karşılıklı akınların ceza sahaları üzerinde bir sabun köpüğü gibi kaybolmasını başardılar.

Ne gariptir ki, karşılaşma bu minvalde devam ederken, tüm fiziki gücünü ve oyundaki 60. dakikadan sonra kaybeden Çetinkaya oyunu kaybettiği denildiği dakikalarda özellikle maçın son 20. dakikasında gelen Serkan Önet mucizesiyle maçı aldı götürdü.

Karşılaşmanın 70. dakikasında oyuna 62. dakikada Hüseyin Kayalılar’ın yerine giren Musa’nın hareketlendiği Yenicami, bu futbolcunun mükemmel ara pasıyla buluşan Massa ile net gol pozisyonuna girdi.

İşte, maçın kırılma noktası bu pozisyondu. Musa’nın ara pasıyla, kaleci Piro’dan kurtulan Massa topu boş kaleye rölanti bir vuruşla gönderirken, topa çizgi üzerinde müthiş bir şekilde müdahale eden Serkan Önet, Yenicami’ye gol imkanı vermeyerek, Çetinkaya’yı oyunda tutan ve bir anlamda maçı döndüren adam oldu.

Bu pozisyondan sonra Yenicami ataklarını devam ederken, 84. dakikada Çetinkaya’nın kazandığı serbest vuruşta topla buluşan Cedric’in vuruşu kaleci Çağatay’dan dönen top takım arkadaşı Emrah’a çarparak filelere gidince, Çetinkaya’ya adeta milli piyango vurdu.

Daha bu golün, şoku geçmeden bu kez Batshi-Tunç paslaşmasında Tunç’un ortası Yenicami defansından dönerken, topla buluşan Ertan Bulut’un volesi Çetinkaya’nın galibiyetini ilan etti.

Son haftalardaki kritik maçlarda büyük hata yapan hakemlere nazire yaparcasına, tansiyonu çok yüksek bu maçı yardımcılarıyla birlikte başarıyla yöneten orta hakem Mehmet Sezener maçın bir diğer yıldızıydı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 891 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler