1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KINA YAKARAK BARIŞA UMUT TAZELEDİLER
KINA YAKARAK BARIŞA UMUT TAZELEDİLER

KINA YAKARAK BARIŞA UMUT TAZELEDİLER

Gençler, Kıbrıs’ın düğün geleneğinde önemli yeri olan kına gecesi eğlencesi buluşarak barış umutlarını ileriye taşıdılar.

A+A-

 

 

 

Gençler, Kıbrıs’ın düğün geleneğinde önemli yeri olan kına gecesi eğlencesi buluşarak barış umutlarını ileriye taşıdılar.

“Youth Power – Geleceğimizi Şekillendirelim Ağı” tarafından uygulanıp HASDER tarafından yürütülen Umut Sandığı Projesi geleneksel “Kına Gecesi Eğlencesi”yle tamamlandı.

HASDER’in Küçük Kaymaklı’daki merkezinde yer alan kına gecesinde gençler, geleneksel müziğin ritminde doyasıya eğlendiler. HASDER Folklor Ekibi’nin düğün oyunları ve kına gecesi gösterileriyle renklenen gece, projeye katılan gençlerin Umut Sandığı Proje Posteri’ni anı olarak imzalamaları, barış hakkında yazdıkları mektup ve el ve oyma işlerini Umut Sandığı’na yerleştirmeleri ile noktalandı.

Gecede konuşan HASDER Başkanı Ali Nebih, Umut Sandığı Projesi’yle gençlere ortak kültürel değerleri tanıtmayı amaçladıklarını, bu amaç doğrultusunda çeşitli kültürel etkinliklerle gençleri bir araya getirdiklerini anlattı. Projeye gençlerin yoğun ilgisinin kendilerini gelecekiçin umutlandırdığını söyleyen Nebih, gençlerin proje kapsamında barışı simgeleyen mektup, el sanatları, origami çalışmalarını “Umut Sandığı” ismini verdikleri otantik sandığa yerleştirdiklerini bildirdi. Umut Sandığı’nın gençlerin barışa olan umutlarını simgelediğini belirten Ali Nebih, sandığın ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde bir süre sergileneceğini açıkladı.

Umut Sandığı’nın geçmiş aktiviteleri arasında ahşap oymacılığı, sele örücülüğü, dokumacılık, ipek kozası işleri, Lefkara, Büyükkonuk ve Serdarlı  köyü ziyaretleri ve Çalıştay Etkinliği yer aldı. Gençliğin Hareketi projesinin bir parçası olan Umut Sandığı Projesi “ Youth Power - Geleceğimizi Şekillendirelim Ağı” tarafından uygundı.

UNDP-ACT tarafından finanse edilen projenin uygulamasını yapan “Youth Power” 12 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütün bir araya gelerek oluşturduğu gençlik projeleri üreten bir ağdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1247 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler