1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. '...KİMSENİN TELEFONU DİNLENEMEZ'
...KİMSENİN TELEFONU DİNLENEMEZ

'...KİMSENİN TELEFONU DİNLENEMEZ'

Av Barış Mamalı, Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren GSM şirketlerine seslenerek, “MİT’e dinleme konusunda yardım ve hizmet verip vermeyeceklerini” açıklamalarını istedi.

A+A-

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi,  Afrika Gazetesinin dünkü  “MİT Kulağı”  başlıklı manşetine değinerek açıklama yaptı. Av Barış Mamalı,  Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren GSM şirketlerine seslenerek, “MİT’e dinleme konusunda yardım ve hizmet verip vermeyeceklerini” açıklamalarını istedi.

 

Konu ile ilgili açıklamanın tam metni şöyle;

 

 

 

YARGIÇ EMRİ OLMADAM KİMSENİN TELEFONU DİNLENEMEZ.

 

İki gün önce yerel bir gazetemizde çıkan telefon dinlemelerine yönelik manşet haber toplumda çok ciddi bir endişe, tedirginlik ve hatta korku yaratmıştır.

 

Bu haberde Türkiye’nin istihbarat teşkilatı (MİT) tarafından KKTC’deki özel telefon şirketlerine (GSM) dinleme konusunda emir verildiği ve bu emrin bir şirket tarafından kabul edildiği, diğer şirkette ise dirençle karşılanması neticesinde ilgili müdürün istifasına sebep olduğu belirtilmektedir. Kısaca her iki GSM şirketi tarafından bu emre boyun eğildiği yönünde bir haber ülke gündemimize düşmüş bulunmaktadır.

 

Söz konusu haberin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen ilgili GSM şirketleri tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmaması toplum içerisinde haberin doğruluğu yönünde bir karine oluşturmuştur. Bu konuda en kısa sürede topluma ciddi bir açıklama yapılmalıdır.

 

Haberleşmenin ve keza Özel Hayatın Gizliliği İlkeleri gereği Telefon konuşmalarının devlet makamlarınca dahi dinlenilebilmesi ve kayıt altına alınabilmesi için mutlak surette “Yargıç Emri”ne gereksinim vardır. Anayasa’nın 21 maddesi çok açıktır ve yasayla dahi bu dinlemeye izin verme  yetkisi “Yargıç” dışında başka hiçbir makama verilemez.

 

Mevcut hukuki zemin ışığında KKTC sınırları içerisinde yaşayan insanların Yargıç Emri olmadan telefonlarının dinlenilmesi, ciddi bir hukuka aykırılık hali doğurur.

 

Konunun diğer bir önemli yanı ise, başka ülkeye ait istihbarat teşkilatının bu ülkemizdeki özel telefon şirketlerinden dinleme yönünde emir gibi talepte bulunmasıdır. Bu anlayış bir devletin bir başka devlet üzerinde zorlama veya tahakküm ile talepte bulunmasıdır. Bu tür ortak hareketler ancak iki devlet arasında yapılacak bir protokolle gerçekleşebilir.

 

Türkiye’deki telefon dinlemelerine yönelik yaşanan acı verici olaylar her gün toplumumuz tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Bu nedenle toplum içerisinde MİT tarafından dinlenilme endişesi hasıl olmuştur.

 

Bu endişeyi gidermek için ülkemizde faaliyet gösteren GSM şirketlerinin kamuoyuna bu yönde açıklama yapmaları çok büyük önem arz etmektedir. Bu açıklamayla özellikle telefon dinleme sistemlerinin olup olmadığını ve MİT’e dinleme konusunda yardım ve hizmet verip vermeyeceklerini açıkça ortaya koymaları gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 795 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler