1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kime ve neden 'dokunulmazlık'?
Kime ve neden dokunulmazlık?

Kime ve neden 'dokunulmazlık'?

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, toplumun en hassas olduğu konulardan biriyle ilgili çok önemli bir davette bulundu dün… Topu da hükümetin ayağına attı. Neler önerdi Yorgancıoğlu? · Dokunulmazlığı kaldırın. · Mal beyanını

A+A-

 

 

 

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, toplumun en hassas olduğu konulardan biriyle ilgili çok önemli bir davette bulundu dün…

Topu da hükümetin ayağına attı.

Neler önerdi Yorgancıoğlu?

·        Dokunulmazlığı kaldırın.

·        Mal beyanını aleni yapın.

·        Bakanlar Kurulu kararlarını gizlemeyin.

·        Kamu ihalelerini canlı yayınlayın.

‘Ev ödevi’ adı altında UBP hükümetine bunlarla ilgili adım atma çağrısı yaptı Özkan Yorgancıoğlu…

Zamanlama ve içerik bakımından son derece önemli öneriler bunlar…

Zira ‘şeffaf olamama’ en büyük dertlerden biri bu ülkede…

LTB’de olup bitenler…

Petrol dolum tesisiyle ilgili rüşvet iddialar…

Cumhurbaşkanı’nın banka hesaplarıyla ilgili şüpheler…

Toplumda çok ciddi rahatsızlıklar var ve bu iddiaların toplamı, devlete ve kurumlara güveni daha da eritiyor.

‘Tutunacak dal kalmadı’ algısı, bireyleri bu ülkeden soğutuyor.

**

Kuşkusuz umut en son ölür ve umut insandadır.

Bir gece ansızın Godot çıkıp gelmeyeceğine göre, sorunların çözümü yine bu ülke insanı tarafından bulunacaktır.

Siyasete ve siyasetçiye güven ne kadar az olsa da, ülkeyi siyasetçilerin yönetmeye devam edeceği gerçeği de orada duruyor.

Dolayısıyla ‘dibe vurmuşluk’, ‘bataklığaı gömülmüşlük’ halinden çıkabilmek, ışığa doğru kulaç sallayabilmek için kuşun kanadındaki umudu yakalamak lazımdır.

CTP-BG’nin ‘şeffaflık’ adına ortaya koyduğu talepleri bu açıdan da değerlendirmek lazımdır.

**

Yorgancıoğlu’nun basın toplantısında dile getirdiği önerileri izledikten sonra ‘dokunulmazlık’ konusunda kısa bir araştırma yaptım.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dergisi’nde yayımlanmış Kemal Gözler’e ait “Yasama Dokunulmazlığı: Bir Karşılaştırmalı Anayasa Hukuku İncelemesi” adlı çalışmayı okudum.

25 ülkedeki ‘yasama dokunulmazlığı’ uygulamasını inceleyen makalede, derin hukuk bilgisi gerektiren değerlendirmeler olduğu gibi, herkesin kolayca anlayabileceği, çok değerli bilgiler de var.

Derin olmayan hukuk bilgime rağmen, makalenin ‘dokunulmazlık’ konusunda ortaya koyduğu şu mesajı ben bile anladım: YASAMA DOKUNULMAZLIĞI ASLINDA MUHALEFETİ İKTİDARIN ŞERRİNDEN KORUMAK İÇİNDİR!

Bakın Kemal Gözler hoca bu konuda ne yazmış:

“(…) Yasama dokunulmazlığının amacı, parlâmento üyelerinin parlâmento çalışmalarına istedikleri her zaman katılabilmelerini sağlamaktır. Yasama dokunulmazlığı olmazsa, parlâmento üyesi iktidar tarafından bir suç soruşturması bahanesiyle tutulabilir; mahkemeler tarafından tutuklanabilir. Bu durumda ise millî irade tam olarak parlâmentoda oluşamaz. Örneğin hükûmet aleyhine yapılan kritik bir güvensizlik oylamasında, birkaç muhalefet partisi üyesinin tutulma ve tutuklanma nedeniyle parlâmentoya gelip oy kullanamazsa, normalde düşmesi gereken hükûmet görevde kalabilir ki, bu demokrasiyle bağdaşmaz. İşte bu nedenle parlâmento üyelerine yasama dokunulmazlığı tanınmıştır. O halde yasama dokunulmazlığının amacı, parlâmento üyelerini iktidar tarafından tahrik edilebilecek keyfi, zamansız ve esassız ceza kovuşturmalarıyla, geçici bir süre için de olsa, yasama çalışmalarından alıkonulmasını önlemektir…” 

**

Sanırım fazla yoruma bile gerek yoktur.

Hukuk sistemlerine ‘dokunulmazlık zırhı’nı koyanların niyeti, yolsuzluk, usulsüzlük, rüşvet ya da başka türlü bir suça karışmış iktidar partisi milletvekillerini korumak değildir!

Niyet sadece ve sadece halkın iradesinin meclise yansımasını önleyebilecek diktatörce uygulamaların önüne geçmektir.

CTP-BG’nin yaptığı öneri değerlendirilirken bu önemli tespitler de dikkate alınırsa toplum o ışığı çok daha net görebilir diye umuyorum.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 741 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler