1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Kim satacak ?
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kim satacak ?

A+A-

Türkiye’nin de Yunanistan’ın da “Evet” demeyeceği bir ‘çözüm’ mümkün mü ? Hayır... Bunu herkes biliyor. Bu gerçek ortadayken, Akıncı veya Anastasiadis’in, hem Türkiye’yi hem de Yunanistan’ı  çözüm yolunda devre dışı bırakacağı veya bırakabileceği mi sanılıyor ?  Bugünkü koşullarda, var mı bunu yapabilecek güçte (Türk veya Rum) bir babayiğit ?

***

Çözüm arayışlarındaki  ‘sorunlu’ en önemli iki konu’nun “Garanti” ve “Toprak” konuları olduğu çok net... 
Türk ‘Çözüm karşıtları’, “Garantörsüz olmaz”, “Toprak verilmez;  Rum ‘Çözüm karşıtları’ ise “Garantör olmaz”, “Daha fazla toprak...” diyor...  Türkiye ve Yunanistan, bu konularda da bir anlaşmaya varırlarsa, çözüm karşıtları,  “Akıncı  (ve Anastasiadis) Kıbrıs’ı sattı” mı diyecek ? Yoksa  ‘satan’ , Türkiye (ve Yunanistan) mı olacak ?

Gidişat
Bu aralar,  nerdeyse başka konu yok. Gündemdeki en önemli soru “Çözüm olacak mı olmayacak mı ?”... Gerisi ayrıntı sanki.  En azından şimdilik...
Diyelim ki ‘çözüm’ oldu. Şu sorular takılmıyor mu aklınıza ?
Bu Devlet düzenimizle mi  ortağı olacağız Federal Devlet’in ?  Bu düzenimizle mi gireceğiz Avrupa Birliği’ne ?
Diyelim ki ‘çözüm’ olmadı. Karar verdik, KKTC’yi yaşatacağız sonsuza kadar... Şu sorular dönüp dolaşıp yine takılmıyor mu aklınıza ?
Bu düzenimizle bir yaşatacağız KKTC’yi ? Bu yapı, bu alışkanlıklarla mı benimseteceğiz halkımıza Devletimizi ?

***

Çözüm olsa da olmasa da,  çok ama çok büyük sorunlar bekliyor bizi. Bunun farkında mıyız ?   İlelebet,  ‘ekmek elden su gölden’ yaşayabileceğimizi mi hayal ediyoruz ?
Kötünün iyisi hangisi ? Varın siz karar verin...


Hepsi bir yerde
Günümüzün en popüler mastürbasyon  aracı durumunda internet.  Sadece bizim buralarda değil. Dünyanın her yerinde aynı.  Bazı ülke yöneticileri katlanabiliyor. Bazıları ise “Kapatın...” emrini veriyor, kapattırıyor.  Ama bir yanda da,  bu çabuk ve etkili iletişim yolunu kendi çıkarları için kullanmayı becerenler de var.

***

Gazeteler de yavaş yavaş ‘İnternet Gazeteciliği’ne yönelmekte. Çünkü insanlar ,  zahmet edip gazete satın almaktan da, gazete okumaktan da vazgeçtiler nerdeyse.  Basıyor düğmeye, giriyor belli sitelere,  en taze haberleri de, en son dakika haberlerini de bilgisayarından veya telefonundan (doğru veya yanlış) izleyebiliyor.
E yani... Kıbrıslı geride mi kalacaktı bütün bu olup bitenlerden.  Hemencecik dalıverdi bu yarışın içine. Sade vatandaş da, siyasetçi de, öğrenci de, öğretmen de, hatta ve hatta gazeteci de...
Sözün özü, çoğunluğun haber kaynağı (!) da, reklam (!) kaynağı da; yalakalık, yağcılık kaynağı da sadece ve sadece ‘Facebook’ şimdilerde.  İçindeki kurtları dökenler mi istersiniz ? Saçmalayanlar mı istersiniz ?  Güldürünler mi ? Düşündürenler mi ?  Baş siyasetçi kesilenler mi ? Yorumcular mı ?  Vatan hainleri,  vatan bekçileri mi ? Hepsi var maşallah...

--------------------    

Sokak Ağzı
 

• Nihayet kış geldi. Yazda bile neler çekiyorduk yolarda belde. Yağmurlar başlayınca ne olacak çok merak ediyorum...
• Bir bombalı tüfek eksikti memlekedde. O da var artık. Napacaydı bombalı tüfeği çok merak eddim.  Memlekeddeki domuzları avlayacakdı ?
• Yetmezdi hıyar, domadez hem diğer sebzeler....Yediğimiz etten de şüphe eder olduk artık... Yakalananlar tamam. Ya yakalanmayan kaç ton kaçak et var acaba ?
• Çözüm çözüm derik ama milletin  asıl ilgilendiği nedir bilirsiniz ??? El goyduğu toprak, ev, villa, mal elinden alınacak mı alınmayacak mı ? Çatlatsınlar parayı,  göresiniz nasıl sus pus olur herkes...
• Girne eski Girne değil artık. Yeni haber değil. 1974’den beri yağma edilmekte her yer. Yeni yeni farkına vardı  bazıları. Şimdi de yaygara bol. Yok dere de gitti, yok sahil de gitti, yok dağ da gitti diye...Bu kadar zamandır neredeydiler ki bu insanlar ?
• Eskiden, Türkiyede üç büyükler maç yaptığında maçın sonucu ne olacak diye tartışırdık. Şimdi acaba kazasız belasız bitecek mi ?  Olay olacak mı ? Sahaya ne atılacak ? Kime küfredilecek ?’i tartışıyoruz.

Bu yazı toplam 1893 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar