1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS’TAN ORTADOĞU’YA HELLİM
KIBRIS’TAN ORTADOĞU’YA HELLİM

KIBRIS’TAN ORTADOĞU’YA HELLİM

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Kıbrıslı bir marka olan Reha Süt Ürünleri, Tire’den Ortadoğu’ya hellim ihracatı yapıyor

A+A-

 

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Kıbrıslı bir marka olan Reha Süt Ürünleri, Tire’den Ortadoğu’ya hellim ihracatı yapıyor. Gazete, süt ve süt ürünlerinde merkez konumuna gelen Tire’ye iki yıl önce yatırım yaptığını belirten Reha Süt Ürünleri’nin, ürettiği hellim, akavii ve kaşar peynirinin yüzde 80’ini ihraç ettiğini yazdı. Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSBİ) iki yıl önce 4 milyon dolarlık yatırımla faaliyete geçen fabrikadan, Ortadoğu’ya hellim ile Arap peyniri akavii gönderiliğini yazan gazete, şirketin yeniden yatırım kararı aldığını belirtti. Gazete ayrıca, Reha’nın, TOSBİ’de 2 bin 500 metrekaresi kapalı 5 bin metrekare alanda iç ve dış pazara yönelik üretim yaptığını, Türkiye pazarında ise ürünlerini ‘Yeşilada’ markasıyla Kipa, Pehlivanoğlu gibi zincir marketlere sattığını yazdı.  Pek çok firmaya fason üretim yapan şirketin günlük 60 ton hellim peyniri üretme kapasitesi olduğunu belirten gazete, tesislerin şu an sipariş üzerine faaliyet gösterdiği için 20-25 ton üretim yaptığını açıkladı. Ayrıca, yatırımların devam ettiği şirkette akavii peyniri için yeni bir hat kurulduğunu da yazdı.

AVRUPA TİPİ PEYNİR

Hürriyet Gazetesi’ne konuşan Genel Müdür Muhittin Gök, hedeflerinin ‘Türkiye’de hellim peyniri pazarının yüzde 50’sine sahip olmak’ olduğunu söyledi.  Gök ayrıca, “Bu yolda kararlılıkla ilerliyoruz. Sektöre yeni yatırımlar yapmak istiyoruz. Tire’deki fabrikamızda Avrupa tipi peynirler üretmeyi planlıyoruz. Bu amaçla toplam 1 milyon dolarlık yeni yatırım kararı aldık. Çalışmalarımız sürüyor. Reha Süt Ürünleri olarak yakaladığımız istikrarlı büyüme grafiği memnuniyet verici. Sektörde devlet tarafından yeni uygulanmaya başlayan “Okul Sütü” projesini ise ülkemizde süt fiyatlarının dengeye oturması açısından son derece olumlu karşılıyorum” dedi.

GAZETE HABERİ ŞÖYLE SÜRDÜRDÜ;

“Tire tesislerindeki üretimin yüzde 80’ini rekabette yaşanan zor şartlara rağmen dış pazara ihraç ettiklerini ifade eden Gök, süt sanayicisine uygulanacak teşviklerle sektörün ihracatta kanatlanacağını söyledi. Gök, “Dünyada rekabet ettiğimiz firmaların birçoğu kendi ülkelerinde ihracata verilen teşviklerden önemli ölçüde yararlanıyor. Sektöre devlet tarafından dış pazarda rekabet edebileceğimiz ve diğer firmalara karşı güçlü konumda olabileceğimiz kadar teşvik verilmeli. Bizim gibi ağırlıklı olarak dış pazarlara ihracat odaklı çalışan firmaların ortak sorununu maalesef bu” diye konuştu.”

KRİZ FIRSATI

Tire’deki modern tesislerinin yanı sıra, KKTC ile Bulgaristan’daki fabrikalarında da üretim yaptıklarını kaydeden Gök, “Firma olarak altyapımız ve müşteri portföyümüz hazır. Ürdün, Lübnan, S. Arabistan, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt gibi Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyoruz. AB ülkelerinde yaşanan ekonomik krizi ülkemiz lehine fırsata çevirebiliriz. Ülkemizin koyduğu 2023 ihracat hedeflerine uygulanacak akılcı politikalarla ulaşabiliriz. Gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışında kazandığımız tecrübeyle önümüzün son derece açık olduğunu söyleyebilirim” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler