1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs’tan da yardım istendi...
Kıbrıs’tan da yardım istendi...

Kıbrıs’tan da yardım istendi...

Libyalı binlerce “kayıp” insanın bulunması için bugünlerde Libya’da yoğun çalışmalar yapılıyor... Libyalı “kayıplar”ın bulunması için bir komisyon kuruldu... Bizden ve Kayıplar Komitesi yetkilisi Girod’dan da “kay

A+A-

 

 

Libyalı binlerce “kayıp” insanın bulunması için bugünlerde Libya’da yoğun çalışmalar yapılıyor... Libyalı “kayıplar”ın bulunması için bir komisyon kuruldu... Bizden ve Kayıplar Komitesi yetkilisi Girod’dan da “kayıpların bulunması” konusunda deneyimlerimizi paylaşmamız istendi...

Libya’daki yeni hükümet “kayıplar”ın bulunması için bir komisyon kurarak başına da Dr. Salem al-Farjani’yi ve DNA uzmanı Othman Abdul Celil’i getirdi.

Libya’da savaş nedeniyle “kayıp” sayısının 20 bin civarında olabileceği tahmin ediliyor. Kurulan komisyona Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu da yardım ediyor. Libya’da “kayıplar”ın ailelerinden alınacak DNA örnekleri için bir DNA laboratuvarı kurulurken, “kayıplar”ın izini gönüllü insanlar sürüyor çünkü bu konuda bir bütçeleri yok.

 

FARJANİ’NİN TOPLADIĞI KANITLAR

Dr. Salem al Farjani, Trablus’ta çalıştığı hastanede, Libya’daki iç savaş esnasında hastaneye getirilen ölü askerlerle ilgili bilgileri gizlice kayıt altına almış ve oluşturduğu dosyaları eşinden bile gizlemiş... Bu bilgilerin savaş bitince “kayıplar” aranırken çok önemli olacağını tahmin ediyormuş.

Topladığı bu bilgiler şimdi işine yarayacak...

Associated Press Haber Ajansı’na konuşan Dr. Al Farjani, “Eğer kayıplar sorununu çözmezsek, ülkede uzlaşma ve barış olamaz... İnsanlar acı çekiyor... Sevdiklerinin akibetini öğrenmek istiyorlar” dedi.

Libya Kayıp Şahıslar Örgütü gönüllülerinden Anas Mağrabi ise Associated Press Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İnsanlar çöllerde kayıp vaziyette yatıyor... Onları mutlaka bulmalıyız...” dedi.

Libya Kayıp Şahıslar Örgütü’ne giden aileler, “kayıp” olan sevdiklerinin detaylarını kayıt altına aldırmaya çalışıyor. 18 yaşındaki oğlu 22  Şubat 2011’de Kaddafi kuvvetleri tarafından alınıp götürülen Zeynep İbrahim, oğlunun ölmüş olabileceğine inanmıyor. Oğlu “kayıp” olduktan sonra, bazı tanıdıkları onu Bingazi’de görmüş olduklarını söylemişler... Zeynep İbrahim ve akrabaları, Bingazi’ye giderek sokaklarda oğlunu arıyorlar... “Bize çözüm gerek” diyor Zeynep, “ancak hükümetin umurunda bile değil...”

Libya’da yeni hükümet “kayıplar”ın bulunması için bir komisyon oluştururken, Uluslararası Kızılhaç Örgütü de Libyalı gönüllüleri toplu mezarlarda nasıl kazı yapacakları ve insan kalıntılarını nasıl çıkaracakları hakkında eğitiyorlar. Bu arada Libyalılar, bu alanda deneyimlerinden yararlanacak ülkelere bakıyorlar. Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu’nun merkezi Saraybosna’da olduğu için, Associated Press’e göre Bosna-Hersek, bu alanda Libya’nın olası partneri olarak ortaya çıkıyor...

Henüz savaş sona ermeden dahi Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu Libyalılar’a çağrı yaparak, “toplu mezarları ellememelerini” istemişti... Halen Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu, Libyalı yetkililerle günlük temas içerisinde... Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu, Libya’nın “kayıplar”ı aranırken, “Kaddafi yanlısı kayıplar” ya da “Kaddafi karşıtı kayıplar” diye ayırımcılık yapılmamasından da etkilenmişler... Nitekim Libya Kayıp Şahıslar Örgütü Başkanı Hatem el Türki de “Kayıp şahıslar arasında ayırım yapmıyoruz” diye konuşuyor...

 

LONDRA’DAN TEMASA GEÇTİLER

Geçtiğimiz hafta içerisinde Libya’nın “kayıp şahısları” bulmakla görevlendirilen bir kadın yetkilisine yardım etmemiz ve kendisiyle deneyimlerimizi paylaşmamız yönünde İngiltere’den önde gelen bir medya kuruluşundan bir telefon aldık. “İncisini Kaybeden İstiridyeler”in İngilizce baskısı bizden istendi ve Libyalılar’ın bu zorlu sürecinde deneyimlerimizi paylaşmamız istendi. Biz de tümüyle gönüllü olarak, Kıbrıs’taki “kayıplar” sürecinden edindiğimiz deneyimleri paylaşmayı kabul ettik.

İngiltere’nin önde gelen bu medya kuruluşu, Kıbrıs’taki Kayıplar Komitesi yetkililerinden Christopher Girod’yu da arayarak, onlardan da bu sürece yardımcı olmalarını, deneyimlerini paylaşmalarını istedi. Girod da kendilerine yardımcı olma sözü verdi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler