1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS'TA ULUSAL SORUN' TANITILIYOR
KIBRISTA ULUSAL SORUN TANITILIYOR

'KIBRIS'TA ULUSAL SORUN' TANITILIYOR

Dr. Nazım Beratlı’nın Khora Yayınlarından çıkan “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” adlı kitabı, 18 Nisan Çarşamba akşamı Khora Kitap Cafe’de tanıtılacak.

A+A-

 

 

 

 

Dr. Nazım Beratlı’nın Khora Yayınlarından çıkan “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” adlı kitabı, 18 Nisan Çarşamba akşamı Khora Kitap Cafe’de tanıtılacak. Saat 18.00’de başlayacak olan etkinlikte, yazarın ve yayınevinin sunuşları yer alacak ve katılımcıların soru ve yorumları ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” kitabı, Kıbrıs sorununun nedenleri ve sorunu çözebilecek öznelerin kim olduğu sorularına yanıtlar üretme iddiasının yanı sıra değişimin anlamaktan geçtiğini bilen okuyucu için bir çok malzeme sağlıyor.

İlk baskısı 1991 yılında yayınlanan ve hızla tükenen “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun”, 1990’lı yılarda Cumhuriyetçi Türk Partisi içerisinde yapılan bir tartışmanın ürünü olarak ortaya çıkmıştı. Yazar Nazım Beratlı’nın deyişiyle: O yıllarda iki kutuplu bir dünyada yaşanmakta olup Soğuk Savaş da doruğunu sürdürmekteydi. O zamanlar “sol” olabilmek için adada tek bir Kıbrıs halkı olduğunu ileri sürüp hiç taviz vermemek esastı. Sovyetler Birliği’nin bu politikasından kuşkulanmak bile “imanınızın” yargılanmasına yol açmaktaydı. Nitekim Dr. Nazım Beratlı’nın “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” adlı kitabında dile getirdiği görüşleri, o yıllarda Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde disipline verilmesine ve partisinden ayrılmasına yol açmıştı.

“Kıbrıs’ta Ulusal Sorun”, Lenin’in görüşlerinin ülkemize uyarlanmasının yanı sıra 1990’ların sol hareketlerinin hali hakkında da fikir vermekte. Kitapta anlatılanlar, farklı sol siyasetleri birbirine düşürmüş hatta sol yapıların kendi içlerinde dahi farklılaşmalara, ayrılıklara, anlaşmazlıklara neden olmuştu. Hem yazarı hem de mensubu bulunduğu siyasi parti için çok sıkıntılı dönemler yaşanmasına sebep olan bu fikirler, Kıbrıs’ın kendine özgü siyaset kültüründe çok konuşuldu. Oysa bu fikirleri derli toplu ifade eden “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” kitabı, ilk baskısında yeterince okura ulaşamadı.  Yirmi bir yıl sonra, Kıbrıs sorununun hala sürdüğü ve çeşitli boyutlarıyla tartışıldığı şu dönemde yeniden okuyucusuyla buluşan bu kitap, Kıbrıs sorununun nedenleri ve sorunu çözebilecek öznelerin kim olduğu gibi sorulara yanıtlar üretme iddiasını sürdürüyor. Konuşmadan önce okumak, değiştirmek üzere konuşmak isteyen ve değişimin anlamaktan geçtiğini bilen okuyucu için “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun”, hala bir çok malzeme sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 655 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler