1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS'TA 'TUTKU'YA İLGİ YOK
KIBRISTA TUTKUYA İLGİ YOK

KIBRIS'TA 'TUTKU'YA İLGİ YOK

KKTC’de geçen yıl ilk kez hasat edilen Passiflora, piyasaya sürüldü ancak üreticiler meyvenin satılamamasının sıkıntısını yaşıyor.

A+A-

 

KKTC’de geçen yıl ilk kez hasat edilen Passiflora (tutku meyvesi-passion fruit ) bu yıl hasadın artmasıyla daha yoğun bir şekilde piyasaya sürüldü ancak üreticiler meyvenin satılamamasının sıkıntısını yaşıyor.

Amerika Uluslararası Kalkınma Fonu tarafından finanse edilen İşletmeler için Ekonomik Kalkınma ve Büyüme (EDGE) programı kapsamında başlatılan alternatif ürün projesi çerçevesinde, ülkede geçen yıl üretilmeye başlanan tutku meyvesi pek çok yararı ve kullanım yeri olmasına rağmen alıcı bulmada sıkıntı yaşıyor.

Meyve, taze olarak tüketilmesinin yanında meyve suyu, kokteyl, tatlı ve dondurmalarda da kullanılabiliyor. Tutku meyvesi, kozmetik alanında da aranan bir ham madde.

Tüketilmeye hazır hale geldiğinde buruşuk bir hal alan ve hasadı için dalından düşmesi beklenen meyve, sakinleştirici, rahatlatıcı özelliklere ve cinsel istek artırıcı etkilere sahip, vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin.

Girne’de 2 dönüm üzerinde tutku meyvesi üretimi yapan Hüseyin andulu, ülkede tutku meyvesi üretimi yapan 4 çiftçi adına TAK’a yaptığı açıklamada, hasadın “beşte birinin bile” satılamadığını kaydetti.

HALK YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİL

Meyvenin ülkede marketlerin yanında tatlıcılara ve dondurmacılara da satılabileceğini kaydeden Kandulu, piyasanın neden yavaş olduğu sorusuna karşılık, “Halkın meyve hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması, meyvenin konsantresinin ithal edilmesi, piyasada çok çeşit meyve bulunması olarak sıralayabiliriz” dedi.

Piyasada 6 tanesinin 5-7 Türk Lirası arasında satıldığını kaydeden Kandulu, meyvenin fiyatının da makul olduğunu söyledi.

Meyvenin ihracatı konusunda da sıkıntılar yaşandığını ifade eden Kandulu, “Meyvenin yurt dışına satılabilmesi için raf ömrünün uzatılması gerekir bunun için de gerekli olan altyapı bizde yok” dedi.

İHRACAT İÇİN YETERLİ MİKTARDA ÜRETİLİYOR

Yılda toplam 6-7 ton üretilen meyvenin ihracat için yeterli bir miktar olduğunu belirten Kandulu, ancak meyvenin raf ömrünü uzatacak tesislere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Kandulu, Kıbrıs Rum Kesimi’ne 2011’de bir miktar ihraç edildiğini ancak bu yıl Kıbrıs Rum tarafındaki tüccarların farklı bir ülkeden tutku meyvesi ithal etmesiyle bu yıl henüz güneye ihraç edilemediğini vurguladı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 920 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler