1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs’ta katliam kurbanlarına barış çabaları için Avrupa’dan ödül
Kıbrıs’ta katliam kurbanlarına barış çabaları için Avrupa’dan ödül

Kıbrıs’ta katliam kurbanlarına barış çabaları için Avrupa’dan ödül

“Kayıplar Komitesi’nde tüm kararlar oybirliğiyle alınıyor...” Lefkoşa, 20 Eylül 2012 (T.A.K): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslırum Üyesi Aristos Aristotelus, dün Kıbrıslırum basınında çıkan “Kıbrıs Türk tarafını

A+A-

 

“Kayıplar Komitesi’nde tüm kararlar oybirliğiyle alınıyor...”

 

Lefkoşa, 20 Eylül 2012 (T.A.K): Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslırum Üyesi Aristos Aristotelus, dün Kıbrıslırum basınında çıkan “Kıbrıs Türk tarafının itirazları sonucunda geçici arkeolog ve antropolog olarak işe alınan 4 Yunan’ın işten çıkarılması”na ilişkin haber hakkında açıklama yaptı.

Alithia gazetesi ve diğer gazetelere göre Aristotelus, Kıbrıslırum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının, Komite’de, üçüncü ülkelerden uzmanların veya AB vatandaşlarının istihdam edilmesi konusunda itirazıyla ortaya çıkan sorunun aşılması için gerek Kayıp Şahıslar Komitesi düzeyinde gerekse başka düzeylerde birbirini izleyen çabalar sarf ettiğini söyledi.

Aristotelus, çabalara karşın mevcut sorunun aşılamadığını ve tüm konunun daha ileri boyutta ele alınması için ilgili makamların ellerine bırakıldığını da ifade etti.

Bu gelişmeden ve konudan etkilenen uzmanların maruz kaldığı sıkıntıdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getiren Aristotelus, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, tüm çalışmalarının daha ileri desteğe ve özellikle, programın içerisinde bulunduğu hassas dönemde, normal koşullara gereksiniminin bulunduğunu belirtti.

Aristotelus, biri Kıbrıslı Türk, biri Kıbrıslı Rum ve biri de BM’den olmak üzere üç üyeden oluşan Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, oy birliği(görüş birliği) temelinde kararlar aldığını ve çalıştığını, bir üyenin hem fikir olmadığı herhangi bir konunun da ileriye götürülmediğini söyledi.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi programı için işe alınan uzmanların, istihdam boyutu konusunun Kıbrıs Rum Temsilciliği bürosunun yetkisinde değil, ilgili devlet birimlerinin yetkisi dahilinde olduğunu da ifade etti.

Aristotelus açıklamasında ayrıca Kıbrıs Rum Temsilci tarafından kazı ekiplerine kadro sağlanması ve yeni işe almaları gündeme getirdiği zaman Kıbrıs Türk tarafının, ekiplerin, üçüncü ülkelerden veya AB’den olan uzmanların istihdam edilmesine, programın iki toplumlu olduğu ve temel karakterinin bozulmaması gerektiğine atıfta bulunarak, itiraz ettiğini söyledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 20.9.2012)

 

 


 

 

***  İki Toplumlu Kayıp Yakınları, Katliam ve Savaş Kurbanları Örgütü “Birlikte Başarabiliriz”in öncülerinden, ailelerini katliamlarda yitirmiş olan Hüseyin Rüstem Akansoy ve Petros Suppuris, bugün “Avrupa Yurttaşlık Ödülü”nü alacak...

 

Kıbrıs’ta katliam kurbanlarına barış çabaları için Avrupa’dan ödül...

 

Kıbrıs’ta 1974 yılında ailesinden 30 kişi Muratağa’da (Maratha) katliama kurban giden Hüseyin Rüstem Akansoy ile Palekitre’de (Balıkesir) tüm ailesi katledilen Petros Suppuris, ortak barış çabaları nedeniyle bu sabah “Avrupa Yurttaşlık Ödülü”nü alacaklar.

İki Toplumlu Kayıp Yakınları, Katliam ve Savaş Kurbanları Örgütü “Birlikte Başarabiliriz”in öncülerinden olan ve derneğin kurucuları arasında bulunan Akansoy ve Suppuris, önceki yıl Brüksel’de, Avrupa Parlamentosu’nda birlikte sunuş yapmışlar ve barış mesajı vermişlerdi. Suppuris ve Akansoy, “Birlikte Başarabiliriz” örgütünün çeşitli köy ve kentlerde, çeşitli okullarda düzenledikleri aktivitelerde de “kayıplar” ve “toplu mezarlar” konularında konuşma yaparak, özellikle gençlere barış mesajları vermişlerdi.

Avrupa Parlamentosu tarafından verilen “Avrupa Yurttaşlık Ödülü”nü bu sabah saat 11.00’de Lefkoşa’nın güneyinde 30 Byronos Sokağı’nda bulunan EU House’da düzenlenecek olan törende alacak olan Akansoy ve Suppuris, tüm hayatları boyunca, adamıza barışın gelmesi, bölünmüş adamızın birleştirilmesi yolunda kesintisiz mücadele vermiş bulunuyorlar.

 

 

 


 

 

KAZILARDA SON DURUM... KAZILARDA SON DURUM...

 

Dörtyol, Mora ve Arçoz’da kazılara devam...

 

Kayıplar Komitesi’nin “kayıplar”dan geride kalanları adamızın iki tarafında aradığı kazılar sürüyor... Hamit Mandrez (Hamitköy), Gönyeli ve Bozdağ (Aspro Mutti) ile Sazlıköy’de (Livadya) kazılar devam ederken, kazı ekipleri Mora’da (Meriç), Gönyeli’de bir dere yatağında ve Arçoz’da da (Yiğitler) kazılarını sürdürüyor. Dörtyol’da (Prastio) da kazı başlatan Kayıplar Komitesi’nin iki ekibi de Maşera ve Strovulos’ta kazılarını sürdürüyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerine “kolay gelsin” diyoruz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 579 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler