1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS'TA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VARDIR!'
KIBRISTA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VARDIR!

'KIBRIS'TA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VARDIR!'

Feminist Atölye (FEMA), bugün yayımladığı basın bildirisiyle medyayı eleştirdi.

A+A-

 

Feminist Atölye (FEMA), bugün yayımladığı basın bildirisiyle medyayı eleştirdi. Kadın cinayeti haberlerinin,  “platonik aşk hikayeleri” ile medya tarafından örtbas edildiğini savunan FEMA’nın açıklamasının tam metni şöyle;

 

SUSMA, HAYKIR, KIBRIS'TA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VARDIR!

 

Geçtiğimiz günlerde Mağusa’da bir kadın erkek şiddetinin mağduru oldu ve hayatını kaybetti. Aylarca,  tehditlere ve tacize maruz kalan kadın, 1 Eylül günü vuruldu ve bir hayat söndü. Medya, defalarca eleştirilmesine rağmen erkek egemen dilini yine tekrarladı ve yaşanan korkunç olayı bir aşk cinayeti’, katili ise “delice aşık olan ve kıskançlıktan gözleri dönen bir platonik aşık” olarak yansıttı. Cinayetin faili Mehmet Narcı’nın ‘çok sevdiği’ kadınla yeniden beraber olabilmek için çok çabaladığı ve kadının onu reddeddiği için Narlı’nın çılgına döndüğü, bir de üstüne kadının  başkası ile birlikte olduğunu öğrenince bu ‘deli aşığın’ çılgına döndüğü yazıldı. Bir cinayete  dair mazeretleri sıralayarak neredeyse adama hak vermemiz gerektiği gösterildi. Kadına yönelik şiddet, pembe dizi tadındaki  ‘platonik aşk’ veya ‘ kıskançlık krizi’ hikayeleri ile örtbas edilemez. Meydana gelen olayın adı KADIN CİNAYETİDİR ! Erkeğin kadını özel mülkiyeti gibi görmesinden kaynaklanan ve bozulan bu iktidar ilişkisini yeniden yerine getirmeyeceğine dair inancından dolayı şiddete başvurmasından başka bir şey değildir. Erkek egemen bakış ‘aşk’ kılıfı altında gizlenmek istese de şiddetin aşk ile bağlantısı yoktur! Kadınlar ne kimsenin mülkü, ne de kimsenin kölesidir!  

Erkek şiddetinin görmezden gelinmesine, masumlaştırılmasına ve normalleştirilmesine karşı susmayacağız!  Kıbrıs’ta kadına yönelik şiddet vardır ve bu şiddeti önlemek için gerekli önelmelerin alınma zamanı çoktan beridir gelmiştir !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 573 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler