1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS'TA İLK LGBT KONFERANSI YAPILDI
KIBRISTA İLK LGBT KONFERANSI YAPILDI

KIBRIS'TA İLK LGBT KONFERANSI YAPILDI

Ada genelinde ilk “Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans (LGBT)” konferansı ara bölgede hafta sonu yapıldı.

A+A-

 

 

Ada genelinde ilk “Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans (LGBT)” konferansı ara bölgede hafta sonu yapıldı.

Konferans, Lefkoşa’da Birleşmiş Milletler kontrolündeki ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nde 13-14 Ekim tarihlerinde “Dahil Olmaya Doğru” teması ile yapıldı.

ABD Büyükelçiliği, Avrupa Komisyonu ve Hollanda Büyükelçiliği’nin destekleri ile yapılan konferans, Güney Kıbrıs’tan “Accept LGBT Cyprus” ve “Kuir Kıbrıs Derneği” tarafından organize edildi.

Konferans’ta Kıbrıs, ABD, İskoçya, Türkiye ve Yunanistan’dan uzmanlar LGBT bireylere yönelik eğitim ve sağlık konularında sunumlar yaptı ve atölye çalışmalarına katıldı. Çalışmalarda Kıbrıs’taki LGBT haklarının insan hakları ile eşdeğer tutulması yönünde önerilerde bulunuldu.

Konferansın ilk gününde açılışı aktivist Tegiye Birey “Cinsel Yönelim, Toplumsal Cinsiyet Kimliği ve İfadesi: Tanımlar ve Ötesi” adlı sunumuyla yaptı. Daha sonra Amerikalı uzman Rodney vanDerwarker “Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans Bireylerin Sağlık İhtiyaçlarının Karşılanması” konulu bir sunum yaptı.

Yunanistan’dan ve Türkiye’den konferansa katılan aktivistler Marina Galanou ve Berk İnan Berkant “Yunanistan ve Türkiye’de Trans Hakları ve Sağlık” adlı ortak oturumda trans hakları ve trans bireylerin sağlık ihtiyaçlarının karşılanması açılarından kendi ülkelerindeki durumun bir değerlendirmesini yaptı.

İkinci günde ise LGBT Youth Scotland örgütünden Fergus McMillan “Homofobiyle Hep Birlikte Başa Çıkmak” konulu sunumunda, okullarda öğretmenler ve öğrencilerle ortak çalışarak homofobi ile mücadelenin en etkili nasıl yapılabileceğini anlattı.

Türkiye’den LISTAG (LGBTT Aileleri İstanbul Grubu) aktivisti Boysan Yakar “Eğitim ve LGBT Çocukların Aileleri” konulu konuşma yaptı.

Konferansın resmi kapanışından sonra, çocukları lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel olan ebeveynlerin homofobik, bifobik ve transfobik bir toplumda verdikleri mücadeleyi konu alan bir belgeselin gösterimi yapıldı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 750 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler