1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS’TA İKİ AYRI DEVLET VAR'
KIBRIS’TA İKİ AYRI DEVLET VAR

'KIBRIS’TA İKİ AYRI DEVLET VAR'

Egemen Bağış, "Dünya KKTC'yi kabul etmese de Ada'da iki ayrı devlet var. Hükümetleri ayrı, meclisleri ayrı, kurumları da ayrıdır” dedi.

A+A-


Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Dünya KKTC'yi kabul etmese de Ada'da iki ayrı devlet var. Hükümetleri ayrı, meclisleri ayrı, kurumları da ayrıdır” dedi.

Bağış, TRT Arapça kanalında yayınlanan ve Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Samir Salha'nın moderatörlüğünü yaptığı "Nadi Es Sahafa" programına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

KIBRIS…

Mısırlı yazar Saad Abdülmecid'in Kıbrıs meselesi ile ilgili bir sorusu üzerine Bağış, "Dünya KKTC'yi kabul etmese de Ada'da iki ayrı devlet var. Hükümetleri ayrı, meclisleri ayrı, kurumları da ayrıdır. Son yıllarda bu iki devleti birleştirmek için çabalar harcanmaktadır. BM Eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın girişimini KKTC kabul etmesine rağmen Rumlar referandum ile çoğunlukla reddetmişti. Buna istinaden Kıbrıs Rum kesimi vatandaşlarına KKTC'ye giriş hakkı tanındı. AB vatandaşlarının KKTC ile ticaret yapmaları hatta seyahatleri engellendi ve AB'nin KKTC'ye uyguladığı izolasyon kalkmadı" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 532 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler