1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs'ta göçün haritası
Kıbrısta göçün haritası

Kıbrıs'ta göçün haritası

Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (PRIO) Kıbrıs Merkezi çok önemli bir çalışmaya daha imza atarak Kıbrıs’ta ‘göçlerin haritası’nı hazırladı. 1831 yılından günümüze, ada içi nüfus hareketleri kayıt altına alındı. Projenin en ön

A+A-

 

 

Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (PRIO) Kıbrıs Merkezi çok önemli bir çalışmaya daha imza atarak Kıbrıs’ta ‘göçlerin haritası’nı hazırladı.

1831 yılından günümüze, ada içi nüfus hareketleri kayıt altına alındı.

Projenin en önemli yanı ise ‘kolay erişilebilir’ oluşu…

Adanın bütün yerleşim birimleriyle ilgili göç ve nüfus bilgileri internette isteyen herkesin kullanımına sunuldu.

Üstelik Türkçe, Rumca ve İngilizce olarak…

Oldukça kolay bir kullanıma sahip sitede, dilediğiniz köy ya da kasabanın geçmişten bugüne nüfus bilgilerine ulaşabiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken, http://www.prio-cyprus-displacement.net  adresini yazıp siteye girmek…

Sonra, genel bilgilerin yanı sıra tek tek her yerleşim biriminin üç dilde isimlerinin yer aldığı listeden, dilediğiniz yerin nüfus detaylarını derli toplu biçimde önünüzde buluveriyorsunuz.

Siteye konulan interaktif Kıbrıs haritası sayesinde araştırmanızı ilçeler bazında da yapma imkanı var.

**

Projenin mimarlarından sevgili Mete Hatay’ın tavsiyesi üzerine haberdar olduğum web sitesi, oldukça geniş bir projenin bir bölümü…

Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla hayata geçirilen proje “Güven Tesisi ve Uzlaşma İçin Diyalog: Kıbrıslılar Mülkiyet Konusuna Yeni Yaklaşımlar Arıyor” adını taşıyor.

Adresini yukarıda verdiğim site de, bu projenin “Kıbrıs’ta Ülke-içi Zorunlu Göçler: Sivil ve Askeri Çatışma Sonuçlarının Haritalanması”na ait…

Sitede projenin en temel amacı “Her iki toplumun birbiriyle çelişen endişe ve bakış açılarını anlamalarına yardımcı olmak için toplumlararası diyalog ve görüşmeleri desteklemek” olarak açıklanıyor.

Bu bağlamda, ‘yerinden edilmiş’ insanların geçmişten bugüne yaşadığı sorunlardan yola çıkılarak, hukuki ve insani temelde bir yakınlaşmaya katkı koymak için böyle bir bilgi kaynağının yararlı olacağı inancı dile getiriliyor. Projenin bir bacağının da, henüz siteye eklenmemiş ‘hayat hikayeleri’ ve ‘belgesel’ bölümlerinin oluşturacağı kaydediliyor.

Projenin detaylarıyla ilgili bilgi sitede var. Merak edenler açık okuyabilir.

Ancak sitenin en enteresan ve merak uyandıran tarafı köylerdeki nüfus bilgileri…

**

Eminim siteye her giren ilk iş olarak kendi yaşadığı köylerin durumuna bakacak.

Ben öyle yaptım.

Eskiden beri yaşadığım ‘köylerim’in nüfuslarını inceledim.

Önce Evdim’e baktım: Kayıtlara göre 1973 yılında göre Evdim’de 1267 Kıbrıslı Türk yaşıyormuş. Savaş sonrasında ise orada 2001 sayımına göre 614 Kıbrıslı Rum kalıyormuş.

1975’ten itibaren ‘yeni köyüm’ olan Çatalköy’de ise 1973 sayımına göre 1252 Kıbrıs Rum varmış. 1978’de 1091 kişinin yaşadığı köyde 2006 sayımına göre nüfus 4183’e çıkmış.

Başka köylerin rakamlarına da baktım.

Tarihin çeşitli dönemlerinde sanki sihirli bir el bir köyü olduğu gibi yerinden söküp bir başka yere taşımış; oraya ise diğer eliyle başka bir nüfus taşımış.

**

Kuzey Kıbrıs’taki ‘nüfus’ tartışması işin bir başka boyutu elbette…

Yurt dışına göçen Kıbrıslı Türk ve Rumların da apayrı bir hikayesi var.

Ancak PRIO’nun çalışması Kıbrıs’ta etnik kökeni, dili ve dini ne olursa olsun, doğduğu yerde yaşamını sürdürememiş ve adeta “kendi yurdunda sürgün” edilmiş on binlerce insanın hazin öyküsünü rakamlarla bir kez daha yüzümüze çarpıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1347 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler