1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıs'ta gazetecilik anlatıldı
Kıbrıs'ta gazetecilik anlatıldı

Kıbrıs'ta gazetecilik anlatıldı

Gürcistanlı gazeteciler grubu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni ziyaret etti. 

A+A-

Gürcistanlı gazeteciler grubu, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni ziyaret etti. 

Birlikten yapılan açıklamaya göre, tetkik ve temaslarda bulunmak üzere Kıbrıs’a gelen Gürcistanlı 16 kişilik gazeteciler heyetine, Gazeteciler Birliği Başkan Vekili Mustafa Kortun, Kıbrıs Türk basını ve yaşanmakta olan sorunlar konusunda bilgi verdi.

Kıbrıs’ta 1800’lü yılların sonlarından itibaren Kıbrıs Türk ve Rum medyasının oluşmaya başladığını anlatan Kortun, 1950’li yıllara gelene kadar Türk ve Rum medyalarının kendi toplumlarının sosyal ve siyasal akımları içerisinde iki ayrı ulusal medya olarak gelişerek, sonunda Kıbrıs sorununun parçası haline geldiklerini belirtti.

Özellikle 2000’li yıllardan sonra Kıbrıs’taki siyasal iklimde yaşanan demokratikleşme ve AB süreçleri sonucunda Türk ve Rum gazeteciler ve medyaları arasında yakınlaşmalar yaşanmaya başlandığını belirten Mustafa Kortun, son zamanlarda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Medya Özgürlüğü Ofisi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen temaslarda bu yönde birçok ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Kortun, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, BASIN-SEN ve Kıbrıs Gazeteciler Sendikası arasında Nisan 2017 tarihinde imzalanan ortak memorandum konusunda da bilgiler vererek, halen bu memorandum çerçevesinde iki taraf arasında genç gazeteciler değişim programının sürdüğünü, ortak bir medya terimler sözlüğünün hazırlanması yönünde de çalışmaların başladığını ifade etti.

Kortun, “Önemli olan, Kıbrıs Türk ve Rum medyalarının yavaş da olsa Kıbrıs sorununun birer parçası olmaktan kurtularak, adada uzlaşma ve barış süreçlerinin parçası haline gelebilmelerinde yol kat etmekte olduklarıdır” dedi.
BASIN-SEN Dışilişkiler Sekreteri Ali Kurtoğlu da, Gürcü gazetecileri bilgilendirme toplantısına katıldı.

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler