1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS'TA ÇÖZÜM OLACAK'
KIBRISTA ÇÖZÜM OLACAK

'KIBRIS'TA ÇÖZÜM OLACAK'

TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, istense de istenmese de Kıbrıs’ta bir çözüm olacağını kaydetti.

A+A-

 

Meclis Genel Kurul’unda, “Hükümetin Kıbrıs sorunu ile ilgili tutumu” başlığıyla gündem dışı konuşan TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, istense de istenmese de Kıbrıs’ta bir çözüm olacağını, çözüme yönelik gidişat olmasının bile ülkedeki her şeyi güzel hale getirdiğini, çözümden uzaklaşıldığı oranda da sorunların arttığını kaydetti.

Emiroğluları, UBP’nin hükümete geldiği günden itibaren uyguladığı mülkiyet politikasıyla çözüm sürecini tıkamaya yönelik hareket ettiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun mülkiyet politikasına karşı olduğunu belirtti.

Emiroğluları, 1 Temmuz’un Kıbrıs sorunu konusunda son tarih olarak ortaya konduğunu ancak bunun doğru olmadığını belirterek, “1 Temmuz son tarih değildir” dedi.

Mustafa Emiroğluları, Kıbrıs’ta 2 yıllık bir çözümsüzlük süreci olduğunu, bunun bir yanının Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’nin 1 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığı, diğer yönünün Güney Kıbrıs’ta 2013 yılındaki seçimler, arkasından da Kuzey Kıbrıs’taki seçimler olduğunu kaydetti.

Emiroğluları, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Biz 1 Temmuz’dan sonra yokuz” söyleminin bir anlam ifade etmeyeceğine işaret ederek, bunun söylemden öteye gitmeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun görüşmelerde çapraz oy konusuna karşı çıktığını açıklarken, kapalı kapılar ardında çapraz oylamaya yönelik farklı görüşler ortaya koyduğunu savunan Emiroğluları, herkesin ne düşündüğünü halka doğru anlatması gerektiğini söyledi.

Emiroğluları, ülkede mülkiyetin geldiği noktanın doğru olmadığını, doğru olmayan bu durumu çözmeye yönelik hareketlerin de yanlış olduğunu, yanlışlar nedeniyle çözüm diye ortaya konanlara uluslar arası kurumların da karşı çıkacağını kaydetti.

Mustafa Emiroğluları, müzakereleri olumsuz etkileyecek politikalardan vazgeçilmesi çağrısı yaparak, kimsenin 1 Temmuz’dan sonra görüşmelerden kaçamayacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 642 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler