1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRIS’TA BÖLÜNME İHTİMALİ ARTTI'
KIBRIS’TA BÖLÜNME İHTİMALİ ARTTI

'KIBRIS’TA BÖLÜNME İHTİMALİ ARTTI'

ABD Kongresi, Kıbrıs’ta yeniden birleşmenin artık ne kadar mümkün olduğu sorusunu gündeme getirdi

A+A-

 

 

ABD Kongresi, Kıbrıs’ta tarafların çok az tepki gösterdiği müzakerelerdeki durağanlığın, yeniden birleşmenin artık ne kadar mümkün olduğu sorusunu gündeme getirdiğini ve bölünme ihtimalini arttırdığını iddia etti.
Fileleftheros gazetesi, “Bölünme İhtimali Arttı” başlığı altında verdiği haberinde, ABD Kongresi Araştırmalar Dairesi tarafından hazırlanan raporda “Kıbrıs sorununda durağanlığın ve çıkmazın ilkbahara kadar devam etmesinin” öngörüldüğünü yazdı.
Habere göre, 25 sayfalık raporda “Kıbrıs’taki müzakerelerin 2012 yılı Mayıs ayında çıkmaza girdiği ve liderler düzeyinden teknik düzeye indiği” ifade edildi.
“Müzakereler, her iki taraftan da çok az bir tepkiyle, en azından Cumhuriyetteki (Güney Kıbrıs) 2013 seçimlerine kadar durağanlığa girmiştir” ifadesine yer verilen raporda, “müzakerelerin statüsünün değişmesinin, yeniden birleşmenin artık ne kadar mümkün olduğu sorusunu gündeme getirdiği ve bölünme ihtimalini arttırdığı” iddia edildi.
Raporda, “müzakerelerin, çeşitli ek faktörlerin çatışmasının kurbanı olduğu” öne sürülerek, buna örnek olarak “Türkiye’nin, (Güney) Kıbrıs’ın 1 Temmuzda başlayan AB Dönem Başkanlığıyla ilişkili hiçbir konuda AB çerçevesinde işbirliğine yanaşmaması” gösterildi.
Eroğlu’nun da, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı süresince Hristofyas ile görüşmeyi reddederek, benzer bir tutum sergilediği iddia edildi. Türkiye’nin de, güvenlik konularının görüşülmesi için uluslararası konferans toplanması konusunda ısrarlı olduğu savunuldu.
Kıbrıs Rum tarafının da bu tip bir konferansın, öncelikle iç konularda anlaşmaya varılması koşuluyla yapılmasını şart koşarak, reddettiği ifade edildi. Müzakerelerde ilerleme sağlanamamasına neden olan üçüncü faktör olarak ise Hristofyas’ın, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı’nın başarılı olmasını başarma arzusu gösterildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 593 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler