1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRIS'TA BİR İLK
KIBRISTA BİR İLK

KIBRIS'TA BİR İLK

Çerkez ve Mavrommatis’ten “barış” mesajı: “Çözüm Kıbrıslıların yararına” Kanal SİM, Kıbrıs televizyonculuğunda bir ‘ilk’i gerçekleştirdi. Kıbrıs Türk ve Rum Ticaret Odası Başkanları ilk kez bir televizyon program

A+A-

 

 

Çerkez ve Mavrommatis’ten “barış” mesajı:

“Çözüm Kıbrıslıların yararına”

 

Kanal SİM, Kıbrıs televizyonculuğunda bir ‘ilk’i gerçekleştirdi. Kıbrıs Türk ve Rum Ticaret Odası Başkanları ilk kez bir televizyon programına birlikte konuk oldu. Kanal SİM’de önceki akşam yayınlanan ‘Kırmızı Masa’ programına katılan Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ile Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mantos Mavrommatis, Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüme ulaşılması halinde bundan bütün Kıbrıslıların yararlanacağını belirttiler. Ticaret odalarının birlikte yürüttüğü projeler, Yeşil Hat Tüzüğü uygulamaları ve ticarette yaşanan sorunlar hakkında görüşlerini dile getiren Çerkez ve Mantos, en zor konuların bile iyi niyet ve yapıcı tutumla çözümlenebileceğine vurgu yaptılar. İki odanın işbirliğiyle hazırlanan “2030: Saat 09.00 Haberleri” projesiyle ilgili konuşurken, “geleceğe dair umutlu ve pozitif” olmak gerektiğini kaydeden Günay Çerkez ve Mantos Mavrommatis, adada kalıcı bir çözüm bulunması halinde ekonominin nereden nereye gelebileceğini bu filmde göstermeye çalıştıklarını belirttiler. Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mantos Mavrommatis, geçmişte Kıbrıs Türk ürünleriyle ilgili Kıbrıs Rum halkında ve iş insanlarında var olan olumsuz düşüncelerin zamanla değiştiğini söyledi. İki toplum arasındaki bu tür sıkıntıların yok sayılamayacağını ve biraz da zamana bırakmak gerektiğini ifade eden Mavrommatis, geçmişe göre çok iyi bir noktaya gelindiğini ve daha da ileriye gidilebileceğini bildirdi.

 

“TÜRKİYE EKONOMİSİ BÖLGENİN EN DİNAMİK EKONOMİSİ”

Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki ticaretle ilgili soruları yanıtlarken, Türkiye’den özellikle araba yedek parçası ithal edildiğini anlatan Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mavrommatis, ticaret hacminin gelişeceğine inanç belirtti. Kıbrıs Rum iş insanlarının Türkiye ile ticaret yapmak istediğini, Türkiye ekonomisinin bölgenin en dinamik ve büyük ekonomisini durumunda olduğunu anlatan Mavrommatis, ticaretin ötesinde Kıbrıs’ta çeşitli yatırımların da mümkün olabileceğini söyledi. Mavrommatis, Kıbrıs’ta çözümle birlikte Kıbrıslı Türk ve Rum iş insanlarının Türkiye’yle ekonomik ilişkilerinin önünün açılacağını kaydetti. Mavrommatis, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gazın da her iki toplumun gelişimi için kullanılmasının önemi üzerinde durdu. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de Kıbrıs adasının cennete çevrilebileceğine vurgu yaptı, çözümle birlikte ada ekonomisinin sıçrama yapacağını söyledi. Şimdiki koşullarda da işbirliğinin daha ileri taşınabileceğini ancak çözümle beraber bunun çok ileriye gideceğini belirten Çerkez, Doğu Akdeniz’de olduğu söylenen 200 milyar dolarlık petrolün Kıbrıs’ta bulunacak çözümün maliyetinden kat be kat yüksek olduğunu ve bu kaynağın Kıbrıs’ın kalkınmasında kullanılabileceğini belirtti. Kanal SİM ve SİM FM’den ortak yayınlanan ‘Kırmızı Masa’ programı “Kıbrıs Türk ve Rum Ticaret Odası Başkanlarının birlikte katıldığı ilk televizyon programı” olarak kayıtlara geçerken, iki başkan bu tür yayınların adanın her iki tarafında da artmasını diledi. Günay Çerkez ve Mantos Mavrommatis’in konuk olduğu programda İngilizce-Türkçe simültane çeviri de yapıldı.

Bu arada programda sorulan “Kuzey Kıbrıs’ta ekonomi nereye gidiyor?” sorusuna SMS’le katılan izleyicilerin yüzde 50’si “ekonominin çok kötüye gittiği” yönünde oy kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1517 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler