1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıs'ta 'B' planının ipuçları
Kıbrısta B planının ipuçları

Kıbrıs'ta 'B' planının ipuçları

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs ziyareti öncesi Hürriyet’e konuştu, “BM’nin KKTC tanınmasın kararının daha uzun yıllar Kıbrıs Türk halkının ensesinde celladın kılıcı gibi duramaz. Eğer anlaşma olmazsa, BM Güvenlik Konseyi&#

A+A-

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Kıbrıs ziyareti öncesi Hürriyet’e konuştu, “BM’nin KKTC tanınmasın kararının daha uzun yıllar Kıbrıs Türk halkının ensesinde celladın kılıcı gibi duramaz. Eğer anlaşma olmazsa, BM Güvenlik Konseyi’ne de düşen görevler var. KKTC’nin tanınmamasını, ilan ettiğimiz gün hemen, ayaküstü almıştı BM Güvenlik Konseyi. Anlaşma olmazsa, bu kararın gözden geçirilmesini bekliyoruz....”

 

 

Kıbrıs'ta 'B' planının ipuçları

 

“Bir kırgınlık olmuştu o günkü koşullarda. Ancak bu kırgınlık artık bitti.” KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun sözleri bunlar.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ada’ya kritik ziyaretinden hemen önce sohbetimizde, “besleme” krizinin artık geçmişte kaldığını söylüyor KKTC Cumhurbaşkanı ve ekliyor:

 

“Başbakan Erdoğan, Türkiye’deki seçimlerden sonra yeni hükümetini kurdu. İlk ziyaretini KKTC’ye yapması da çok önemli...”

 

 

 

Zeynep GÜRCANLI

 

 

Erdoğan’ın ziyareti sembolik unsurların dışında ciddi siyasi mesajlar da taşıyacak Kıbrıs sorunu konusunda.

 

 Başbakan, Ada’da “barışa son şans” diyerek, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun hazırladığı son barış önerisine destek verecek.

 

 Eroğlu’ndan bu önerinin ayrıntılarını alıyoruz:

 

7 Ekim tarihi kilit tarih. Çünkü 7 Ekim’de Kıbrıslı Rum ve Türk liderler, BM Genel Sekreteri Ban ki Moon ile New York’ta bir araya gelecekler.

 

Zirve sonucunda Kıbrıs Türk tarafı bir çözüm metni oluşturulup 2012 başında Ada’daki iki kesimde referanduma götürmek istiyor.

 

 

İşte “son şans” bu...

 

Metin üzerinde uzlaşılmazsa, ya da uzlaşılır da referandumlardan “hayır” çıkarsa, 2012 itibarıyla “barış süreci çökmüş” anlamına gelecek.

 

 

 

“BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARINI GÖZDEN GEÇİRSİN”

 

 

Peki “uzlaşmazlık” halinde “B planı” ne?

 

Kimse açıkça söylemiyor bunu ne Ankara’da,  ne KKTC’de. Ancak ipuçları ortada.

 

Mesela KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun sözleri.

 

Eroğlu, KKTC’nin ilan edilmesinin ardından BM Güvenlik Konseyi’nin “ayaküstü” aldığı “KKTC tanınmamalı” kararına “ensemizdeki celladın kılıcı gibi” diyor. Ve bu kararın “kaldırılmasını” istiyor:

 

“BM’nin KKTC tanınmasın kararının daha uzun yıllar Kıbrıs Türk halkının ensesinde celladın kılıcı gibi duramaz. Eğer anlaşma olmazsa, BM Güvenlik Konseyi’ne de düşen görevler var. KKTC’nin tanınmamasını, ilan ettiğimiz gün hemen, ayaküstü almıştı BM Güvenlik Konseyi. Anlaşma olmazsa, bu kararın gözden geçirilmesini bekliyoruz....”

 

 

MARAŞ’TA SÜPRİZ YOK

 

 

Başbakan Erdoğan’ın KKTC ziyareti öncesinde en çok konuşulan konulardan biri de, Türk tarafının “son bir jest” yapıp yapmayacağı...

 

Rum basını, bu “jestin” kapalı Maraş bölgesi konusunda olmasını bekliyor.

 

Ancak Eroğlu bu ihtimali ortadan kaldırıyor:

 

“Maraş’ı verirce, olay orada bitmez. Bu kez Karpaz’ı isterler. Onu alırlarsa, Güzelyurt’u isterler. Vermenin sonu yok. Başbakan Erdoğan’ın Maraş konusunda açılım yapacağı söylentisi yayıyorlar. Ancak benim bildiğim kadarıyla Sayın Başbakan’ın böyle bir düşüncesi yok...”

 

Kıbrıs sıcak.

 

“Sıcak” hem kelime anlamında geçerli, hem de siyasi açıdan.

 

KKTC, Başbakan Erdoğan’ı bekliyor..

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1461 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler