1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıslırum yönetiminden Türkiye'ye: Kayıpları askeri bölgelerde arayın
Kıbrıslırum yönetiminden Türkiyeye: Kayıpları askeri bölgelerde arayın

Kıbrıslırum yönetiminden Türkiye'ye: Kayıpları askeri bölgelerde arayın

Lefkoşa, 7 Haziran 2012 (T.A.K): Kıbrıslırum Yönetimi’nin Türkiye’ye, Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri bölgelerde Kıbrıslırum “kayıplar” bulunduğuyla ilgili, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi aracılığıyla bilgi verdiği öğrenildi.

A+A-

 

 

 

 

Lefkoşa, 7 Haziran 2012 (T.A.K): Kıbrıslırum Yönetimi’nin Türkiye’ye, Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri bölgelerde Kıbrıslırum “kayıplar” bulunduğuyla ilgili, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi aracılığıyla bilgi verdiği öğrenildi.

Politis gazetesi “Askeri Bölgelerde Arayın... Türkiye’ye Kayıpların Gömülü Bulunduğu Yerlerle İlgili Bilgiler Verildi” başlıklarıyla aktardığı haberinde, edindiği bilgilere dayanarak, Bakanlar Komitesi’nin dün akşam geç saatlere kadar süren toplantısında, Türkiye ile Kıbrıslırum Yönetimi’nin, daha önceden Strazburg’daki daimi temsilciliklerine de bildirdikleri argüman ve bilgileri kullanarak, özellikle “kayıplar” konusuna ağırlık verdiklerini yazdı.

Gazete, edindiği ilk bilgilerin, Kıbrıslırum Yönetimi’nin Türkiye’nin, “kayıplar”ın bulunması için sonuç verici çalışma yapılmasına yönelik çaba gösterdiği argümanını yıkmaya çalıştığını ve “eğer Türkiye isteseydi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri bölgelerde gömülü Kıbrıslırum kayıplarla ilgili verdiği bilgilerden başlayabilirdi” argümanını savunarak karşı saldırıya geçtiğini kaydetti.

Kıbrıslırum Yönetimi’nin Türkiye’yi, Kıbrıs Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne askeri bölgede iki kazı yapılmasına (Kayıplar Komitesi’nin bu kazılardan birini, teknik yetersizlikleri öne sürerek devam ettirmediği anımsatılıyor) izin verip vermediği konusunda sorguladığını da belirten gazete, Kıbrıslırum Yönetimi’nin ayrıca, Türkiye’nin, Kıbrıslıtürk polisinin Kıbrıslırum “kayıplar”a ilişkin bilgi verilmesi için yaptığı çağrıyla ilgili ilanın, Kıbrıslırum gazetelerinin bu ilanı yayımlamayı reddettiği ile ilgili “iddiasını” yalanladığını yazdı.

Gazete, Bakanlar Komitesi toplantısında Türkiye’nin de bu konuya ağırlık verdiğini ve bu noktada, Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk üyesi Gülden Plümer Küçük’ün de toplantıda yer almasının dikkat çekici olduğunu kaydederken, “Küçük’ün toplantıdaki varlığının, Rum tarafının; Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün kayıpların kimlik tespit programıyla ilgili sözleşmeyi imzalamayarak, bu programı sürüncemede bırakmasıyla ilgili Türk teziyle bir bağlantısı bulunduğunu” öne sürdü.

Öte yandan Simerini gazetesi de, “kayıplar”ın kimlik tespitlerinin yurtdışında yapılmasına gösterilen tepkilerin devam ettiğini yazdı.

Gazete, Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi’nin, Komite’nin Başkanı Skevi Kukuma aracılığıyla, “kayıplar”ın kimlik tespitleriyle ilgili meselenin, ilerleyen günlerde Meclis’te derinlemesine görüşüleceğini ve bu konuyla ilgili sorumluluğun özde kime ait olduğunun tespit edileceğini belirttiğini kaydetti.

“Kayıplar”ın kimlik tespitinin yurtdışında yapılması kararıyla ilgili herkesin sorumluluğu birbirine attığını belirten gazete, tespitlerin yurtdışında yapılmasının tehlikeli olduğunu ve olumsuz sonuçlar doğurabileceğini yazdı.

Haberde DİSİ’nin, “kayıplar”ın kimlik tespitleri konusunu derinlemesine araştıracak bir komite kurulmasını önerdiği de ifade edildi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 7.6.2012)

 


 

 

FİLELEFTHEROS

 

“Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu’nda istifalar...”

 

Lefkoşa, 6 Haziran 2012 (T.A.K): Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün yönetim kuruluna Rum Yönetimi tarafından atanan on üyenin istifasını istediği; başkan ve 2 üyenin istifa ettiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Enstitü Yönetim Kurulu Üyelerinin İstifasını İstedi... Kayıpların Kimlik Tespiti Programındaki Gelişmelerin Ardından Başkanın Mektubu” başlıklarıyla aktardığı haberinde, Hristofyas’ın bu isteğini, Kıbrıslırum Maliye Bakanlığı aracılığıyla gönderdiği bir mektupla dile getirdiğini yazdı.

Hristofyas’ın mektubunun, “kayıplar”ın kimlik tespiti programındaki gelişmelerle ilişkili olduğunu kaydeden gazete, Enstitü ile Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi arasındaki kimlik tespiti programıyla ilgili işbirliğinin son erdiğini ve programın Bosna’ya taşınacağını anımsattı.

BM’nin Enstitüye teklif ettiği son sözleşme de reddedildiğinde, Enstitü’nün Yönetim Kurulu Başkanı’nın istifasını sunduğunu, öte yandan çoğunluğun kararıyla hemfikir olmayan 3-4 üyenin de istifa niyetlerini dile getirdiğini aktaran gazete, Hristofyas ile Enstitü üyelerinin ilişkilerinin, Hristofyas en azından iki kez Yönetim Kurulu üyelerinden, BM’nin teklif ettiği sözleşmeleri onaylamasını istediğinde, ancak buna itaat edilmediğinde bozulduğunu belirtti.

Bilgilere göre iki taraf arasında zaman zaman gerilimlerin yaşandığını ve Hristofyas’ın BM’nin sözleşmesinin imzalanması konusunun ele alınış şekline katılmadığını dile getirdiğini yazan gazete, Hristofyas’ın teşviklerinden bazılarına uymayan Yönetim Kurulu üyeleri arasında, Kıbrıslırum Hükümeti tarafından atanan ve hükümetin politikasını takip etmelerinin beklendiği kişilerin de bulunduğunu kaydetti.

Gazete, Hristofyas’ın mektubunun ardından (yakın zamanda istifalarını sunma niyetlerini dile getirenlerin dışında) en az başka iki üyenin daha istifalarını sunduğunu aktardı.

Bu ataktan, Hristofyas’ın, kimlik tespiti programının Kıbrıs dışına taşınmasından Enstitü’yü sorumlu tuttuğunun görüldüğünü yazan gazete, diğer taraftansa Enstitü Yönetim Kurulu üyelerinin, BM’nin isteklerinin, sunulan sözleşmenin reddedilmesinden başka seçeneğe izin vermeyecek şekilde olduğunu düşündüğünü belirtti.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 6.6.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler