1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kıbrıslırum 'kayıp'ların sayısında karmaşa varmış!...
Kıbrıslırum kayıpların sayısında karmaşa varmış!...

Kıbrıslırum 'kayıp'ların sayısında karmaşa varmış!...

FİLELEFTHEROS gazetesi Kıbrıslırum “kayıplar”ın gerçek sayısının ne olduğu konusundaki "karmaşanın" sürdüğünü iddia etti. Fileleftheros gazetesi; “Kayıplarla İlgili Büyük Karmaşa... Türk İşgalinin Üzerinden 38 Yıl Geçmesine Rağmen Kay

A+A-

 

 

FİLELEFTHEROS gazetesi  Kıbrıslırum “kayıplar”ın gerçek sayısının ne olduğu konusundaki "karmaşanın" sürdüğünü iddia etti.

Fileleftheros gazetesi; “Kayıplarla İlgili Büyük Karmaşa... Türk İşgalinin Üzerinden 38 Yıl Geçmesine Rağmen Kayıpların Gerçek Sayısı Hala Tespit Edilemedi” başlıklarıyla aktardığı haberinde, kayıplar listesinden birilerinin çıkarılıp eklendiğini ve kayıpların gerçek sayısının resmi olarak açıklanamadığını yazdı.

TAK Ajansı’nın Rumca basın özetlerine göre gazete, kayıplarla ilgili listede başta bin 619 kişinin bulunduğunu, ancak Kıbrıslırum hükümetinin bu listeden 126 kişiyi çıkardığını anımsatarak, bugünkü listede yaklaşık bin 400 kaybın bulunduğunu kaydetti.

Kayıplar konusuyla yakından ilgilenen bazı şahısların, bin 619 kişilik kayıplar listesinde adı geçenlerle ilgili şahitlikler de edilmiş olması nedeniyle, bu kişilerin kaderlerinin tespit edilmesi gerektiğini söylediklerini belirten gazete, bazı kişilerin; BM yetkililerinin de katıldığı birtakım resepsiyon ve kabul etkinliklerinde konuyu gündeme getirdiklerini ve akabinde, Rum tarafının kayıplarla ilgili vermiş olduğu bilgilerin doğruluğundan şüphe edildiğinin görüldüğünü yazdı

Gazete, BM yetkililerinin, gerek Türkiye’nin “uzlaşmazlığı ve konuyu kapatmak istemesi nedeniyle kayıp kişiler olmadığını vurgulaması”, “gerek Türkiye’nin menfaatlerine hizmet etmek istemesi, gerekse kayıplar konusunun yükünden kurtulmak istemeleri nedeniyle”, bahsi geçen kayıpların hepsinin “ölü farz edilmesi” ve böyle ilan edilmesi gerektiğini savunduklarını iddia etti.

Gazete, “Beyan Edilmemiş Tutsaklar ve Kayıplar Komitesi Sekreteri Nikos Sergidis’in, Türklerin talebinin de, bu kayıpların “ölü farz edilmesi” yönünde olduğunu öne sürdüğünü ve bugüne kadar ada genelinde 838 kaybın tespit edildiğini, bunlardan 483’üne DNA testi yapıldığını ve 253’ü Rum, 61’i Kıbrıslı Türk olmak üzere 314 kaybın kimlik tespitinin yapıldığını söylediğini yazdı.

Haberde ayrıca, Denktaş’ın da bir zamanlar, kendisine kayıplarla ilgili liste okunduğunda, “kayıpların araştırıldığını ve hiç canlı kayıp bulunmadığını söylediği” de ileri sürüldü.

Gazete bu konuda en fazla gazeteci Andreas Paraskos’un çalışma yaptığını ve 1,619 sayısının gerçek olmadığını henüz 1995 yılında  ortaya çıkardığını görmezden gelerek, bu konuyu hiç bilmezmiş gibi davrandı...  Gazeteci Andreas Paraskos, henüz 1995 yılında, Lakadamya mezarlığına bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğunu ortaya çıkararak, listedeki “kayıp” sayısının 1,619 olamayacağını, bundan daha az sayıda “kayıp” Kıbrıslırum bulunduğunu ispat etmişti. Paraskos, bu açıklamaları nedeniyle çeşitli tehditler almıştı. Paraskos’un başlattığı kampanya sonucunda, 1,619 sayısının gerçek olmadığı ortaya çıkmış, Kıbrıslırum “kayıplar” listesi, Kıbrıslırum yetkililer tarafından yeniden düzenlenmek zorunda kalınmıştı.

FİLELEFTHEROS’un bu kadar önemli bir konuda araştırmacı gazetecilik sergileyen ve bu yüzden tehditlerle karşı karşıya kalan Andreas Paraskos’un çalışmalarını görmezden gelerek, bu eski konuyu “yeniymiş” gibi ısıtıp tekrar ortaya sürmesi, bu konularla ilgilenen çevrelerde hayretle karşılandı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1021 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler