1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıslı Türk’ten milyon dolarlık buluş
 Kıbrıslı Türk’ten milyon dolarlık buluş

Kıbrıslı Türk’ten milyon dolarlık buluş

Kıbrıslı Türk Profesör Bedri Çetiner’in geliştirdiği ve dünyada ilk olan “akıllı anten” cep telefonları dahil anten kullanan tüm elektronik araçların çok daha verimli çalışmasını sağlayacak

A+A-

Amerika’da Utah State Üniversitesi’nde görevli Kıbrıslı Türk Profesör Dr. Bedri Çetiner, mühendislik dünyasında devrim olarak nitelenen, gelen sinyallere göre kendini değiştirebilen “akıllı anten” geliştirdi.

Çetiner’in geliştirdiği “akıllı anten”, cep telefonları dahil anten kullanan tüm elektronik araçların çok daha verimli çalışmasını sağlayacak.
Gelen sinyallere göre kendini değiştirebilen anten geliştiren ve dünyada ilk olan bu buluş, mühendislik dünyasında bir devrim olarak görülüyor.

Akıncılar’da doğdu

Yaptığı büyük buluşlardan dolayı bir milyon Dolar araştırma ödülü alan Prof.  Dr. Bedri Çetiner Akıncılar köyünde doğan Kıbrıslı bir Türk.
Kıbrıs sevdalısı olan Prof. Dr.  Çetiner her fırsatta Kıbrıs’a tatile geliyor.

Amaç, KKTC’de araştırma merkezi kurmak

Çetiner ve yakın dostu Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, son bir yıldır KKTC’de bir araştırma merkezi kurmak için çalışıyor.
Araştrma Merkezi ile dünyaca meşhur araştırmacıları Kıbrıs’a getirerek, Kıbrıs’ı buluşların yapıldığı ve gençlerin eğitildiği bir bilgi adası yapmak amaçlanıyor. YD

Bu haber toplam 1867 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler