1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRISLI TÜRKLERİN ELEKTRİK PARASI ÖDENMİYOR'
KIBRISLI TÜRKLERİN ELEKTRİK PARASI ÖDENMİYOR

'KIBRISLI TÜRKLERİN ELEKTRİK PARASI ÖDENMİYOR'

Pile sakini ve diğer bölgelerdeki Kıbrıslı Türklerin, kullandıkları elektrik için Rum Elektrik Kurumu’na (AİK), elektrik parası ödemediği iddia edildi

A+A-

 

 

Pile sakini ve diğer bölgelerdeki Kıbrıslı Türklerin, kullandıkları elektrik için Rum Elektrik Kurumu’na (AİK), elektrik parası ödemediği iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi “Kıbrıslı Türklerden AİK’e Ödenmemiş Borç-Elektrik Parasını Ödemiyorlar, Milyonlarca Zarar” başlıklı haberinde, elektrik faturalarını ödemeyenlere elektriklerini kesmesi şeklinde siyasi desteğe sahip olmayan AİK’in, “Ay. Demet” (Metehan) ve Erenköy’deki nöbetçi kulübelerine de elektrik sağladığını belirtti.

Kıbrıslı Türklerden tahsil edilmemiş elektrik tüketimi maliyetinin 2011 yılında 1 milyon 158 bin 243 Euro, 2010’da 1 milyon 73 bin 554 Euro, 2009 yılında ise 1 milyon 32 bin 739 Euro olduğunu savunan gazete AİK tarafından, 1974’ten bu yana, KKTC’ye yönelik sağladığı elektriğin toplam maliyetinin ise 283 milyon Euro olduğunu ileri sürdü.

Gazete, AİK’in, Pile’nin ötesinde, “Pergamos” (Beyarmudu), “Luricina” (Akıncılar), “Athienu” (Kiracıköy) gibi bölgelerde de aynı sorunla karşılaştığını yazdı.

Gazete ayrıca Bostancı’yı besleyen su pompalarının da bedava elektrikle çalıştığını savundu.

AİK Genel Müdürü Stelyos Stilyanu’nun, bu konuda, Rum Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Sorunu Masası Müdürlüğü’ne gizli bir mektup gönderdiğini belirten gazete, ele geçirdiğini belirttiği mektupta, AİK’in, sürmekte olan ve ekonomik açıdan külfet olan bu duruma yönelik endişesini dile getirdiğini yazdı.

Stilyanu, Kıbrıslı Türklerin son dönemlerde ayrıca kendilerine ait binaları, ticari amaçlı olarak (eğlence merkezi, süpermarket, fırın v.b) Pile sakini olmayan yabancılara veya Kıbrıslı Rumlara kiraladıklarını, bunun da bir yandan tahsil edilmemiş elektrik tüketiminin artmasına diğer yandan da dağıtım ağının güvenirliliğinde ciddi sorunlara neden olduğunu savundu.

 

“PİLE’DEKİ DURUM”

Gazete, kendisinin yaptığı araştırmaya dayanarak, özellikle Pile’deki sorunun çok daha karmaşık olduğunu, Kıbrıslı Türklere ait evlere veya ticari kullanıcılara elektriklerinin kesilmesi durumunda, KKTC’deki “elektrik şirketinin” bölgeye gelerek kendi elektriğini sağladığını bunun da köydeki elektrik ağına müdahale edildiği anlamına geldiğini belirtti.

Gazete bu durumun, AİK teknisyenlerinin, elektrik ağına müdahale etmeleri gerektiği an ise şebekede elektrik olup olmadığını bilmemesi sonucunu da doğurduğunu yazdı.

Habere göre Pile köyünün, 2011 yılındaki toplam elektrik tüketimi 4 milyon 825 bin 781 kilovat olarak 800 bin 694 Euro’ya denk gelmekte. KKTC’ye sağlanan elektriğin Beyarmudu’nda ise 2011 yılında 547 bin 798 Euro değerinde olduğu ileri sürüldü. Akıncılar’daki tüketim ise 2001  yılında 125 bin 333 Euro tutarında oldu.

 

 

 

 

Bu haber toplam 943 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler