1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRISLI TÜRKLERİ TEMSİL ETTİ'
KIBRISLI TÜRKLERİ TEMSİL ETTİ

'KIBRISLI TÜRKLERİ TEMSİL ETTİ'

Londra Olimpiyatlarında Türkiye 4x400 atletizm takımında yer alan ve bu takımın olimpiyatlara katılmasında büyük katkısı olan Meliz Redif’in antrenörü ve başarısının gizli mimarı Levent Ilgın YENİDÜZEN’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. R

A+A-

 

 

 

Londra’da düzenlenen 2012 Olimpiyatları’nda Türkiye 4x400 takımında yer alan Kıbrıslı Türk atlet Meliz Redif’in antrenörü Levent Ilgın, sporcusunun bu önemli organizasyonda Kıbrıslı Türkleri temsil ettiğini belirtti

 

Ilgın, olimpiyat oyunlarında dünyanın en iyi 16 takımı içerisinde yer alarak katılma başarısı gösteren Türkiye 4x400 metre kadın bayrak takımına Meliz’in büyük katkısı olduğunu söyledi

 

Necmi Belge

 

Londra Olimpiyatlarında Türkiye 4x400 atletizm takımında yer alan ve bu takımın olimpiyatlara katılmasında büyük katkısı olan Meliz Redif’in antrenörü ve başarısının gizli mimarı Levent Ilgın YENİDÜZEN’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

“OLİMPİYATLARDA KIBRISLI TÜRKLERİ TEMSİL ETTİ”

Ilgın, Meliz her ne kadar da Türkiye 4x400 Atletizm takımında yarışmışsa da aslında Londra Olimpiyatları’nda Kıbrıslı Türkleri temsilen bulunduğunu açıkladı.

Dört yıl  boyunca, bu hedef için çalıştıklarını ifade eden  Ilgın, Londra Olimpiyatlarına gideceklerini gayrı resmi olarak öğrendikten sonra bunu Meliz’le paylaşmalarına rağmen, yine de resmi açıklamanın yapılmasını beklediklerini söyledi.

Zaten, esas amaçlarının Londra Olimpiyatlarına katılmak olduğunu belirten Ilgın, Londra’da   olabilmek için de hem kendi branşları olan 400 metrede hem de 4x400 bayrak takımında katılabilmek için neyin başarılabilmesi gerektiğinin bilincinde olduklarının altını çizdi.

 

“TÜRKİYE REKORLARI KIRILIRKEN MELİZ’İN KATKISI GÖZ ARDI EDİLMEZ”

Ilgın,  Meliz’in hem 400 metre hem de 4x400 takımındaki müsabakalarda olimpiyat barajını aşmak için yıl içindeki tüm müsabakalarda  büyük bir çaba gösterdiğini belirtti. Ilgın bu bağlamda, 2011 yılında İzmir’de Milletler Kupası’nda 4x400’de elde edilen 3.29,40, ki bu aynı zamanda Türkiye rekoruydu; ayrıca Çin’de Dünya Üniversitler Olimpiyatları’nda elde edilen 3.30,14 derece ile ki bu da aynı zamanda üniversiteler rekorlarını kırdıklarını söyledi.

Bu iki derecenin toplamı elde edildiğinde sırada yer alan Finlandiya’daki Avrupa Şampiyonası’na kadar Türkiye’nin 15’inci sırada olduğunu ifade eden Ilgın  ancak Romanya’nın kendilerini geçmesine rağmen 16’ıncı sırada olimpiyatlara gitme şansını yakaladıklarını belirtti.

Olimpiyatlara katılmalarının bir şans olmadığını ifade eden Ilgın,  burada da bir baraj olduğunu ve bu barajı geçen ülkelerin olimpiyatlarda yer aldığın dile getirirken,  bu başarıyı yakalamak isteyen ve dışarıda kalan çok ülke olduğunu vurguladı.

 

“BARAJININ GEÇİLMESİNE EN BÜYÜK KATKIYI KOYDU”

Türkiye 4x400 metre bayrak takımının olimpiyatlara gitmesinin en büyük katkı koyanlardan birinin de Meliz olduğunu anımsatan Ilgın bunun  nedeni ise Türkiye atletizm tarihinde 400 metreyi 53 saniyenin altında koşan ilk bayan sporcu olmasının yattığını belirtti.  

Ilgın, Meliz’in 400 metreyi 53 saniyenin altında koşmasının diğer sporcuları da 53 saniye altında koşulabileceği konusunda motive ettiğini söyledi.

Meliz’in koştuğu branşta, en iyi performansı koşan Kıbrıslı bir Türk olduğunu anımsatan Ilgın, bu  performansını göstereceği kapı olarak da Türkiye Cumhuriyeti olduğunu ifade etti. Bu takımda da yer almak için tüm çalışmalarını bu noktada yoğunlaştırdığını dile getiren Ilgın, Meliz’in bunu başardığını ileri sürdü.

 

“MELİZ VE SONRASINA DEVLET  DESTEK VERMELİ”

Levent Ilgın devamla, Meliz ve Meliz gibi performans gösterecek Kıbrıslı Türk sporcuların ciddi anlamda, net projelerle desteklenmesi gerektiğini ve bu hedef doğrultusunda devletin hiçbir masraftan kaçınılmaması gerektiği düşüncesinde olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 424 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler