1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRISLI TÜRKLERİ İZOLE EDEN TÜRKİYE'DİR'
KIBRISLI TÜRKLERİ İZOLE EDEN TÜRKİYEDİR

'KIBRISLI TÜRKLERİ İZOLE EDEN TÜRKİYE'DİR'

Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Kıbrıslı Türkleri “izole ve tahkir edenin” Türkiye olduğunu iddia etti.

A+A-Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Kıbrıslı Türkleri “izole ve tahkir edenin” Türkiye olduğunu iddia etti.
Haravgi gazetesi, Stefanu’nun bu açıklamayı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, “Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türkleri izole edilmiş olarak istemekle suçlayan” açıklamasını yanıtlarken yaptığını yazdı.
Habere göre, Stefanu, Kıbrıslı Türklerin izole koşullarını yaratının, “insan haklarını ve tüm halkın temel özgürlüklerini ihlal ederek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin büyük bir bölümünü yasa dışı işgal etmeyi sürdüren” Türkiye olduğunu iddia etti.
Kıbrıslı Türklerin “onurunu kıran” ve Kıbrıslı Türklere “köle gibi davranın”, Türkiye olduğunu iddia eden Stefanu Kıbrıslı Türklerin bu nedenden dolayı Kıbrıs’taki Türkiye varlığına karşı isyan ettiklerini ileri sürdü.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “Kıbrıslı Rumların görüşmeleri sürüncemede bıraktığı” şeklindeki açıklamasına karşılık olarak Stefanu, sürüncemede bırakanın Eroğlu’nun kendisinin olduğunu, Eroğlu’nun BM Genel Sekreteri karşısında üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediğini; müzakerelerde sağlanan görüş birliklerinden caydığını iddia etti.

EROĞLU’NUN SÖYLEMLERİ VE BM PARAMETRELERİ

Stefanu, Eroğlu’nun Kıbrıs’ta iki halk, iki devlete ilişkin söylediklerinin, BM’nin Kıbrıs’a ilişkin kararlarıyla çatıştığını, bu söylediklerinin, Eroğlu’nun Kıbrıs sorununa ilişkin üzerinde karşılıklı anlaşmaya varılan çözüm zemini geçersizleştirme girişiminde bulunduğunu kanıtladığını ileri sürdü.
Fileleftheros gazetesi, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, Azerbaycan-KKTC Genler Panelinde yaptığı “Bizim insanımızın da Eurovizyon şarkı yarışmasına katılma, ülkesini, kültürünü temsil etme hakkı vardır ve Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Türklerini ambargolar altında görmekten memnun olduğu” şeklindeki açıklamasına ve Stefanu’nun izolasyonlara yönelik yanıtına yer verdi.


Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler