1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRISLI TÜRKLER NE HİSSEDİYOR?
 KIBRISLI TÜRKLER NE HİSSEDİYOR?

KIBRISLI TÜRKLER NE HİSSEDİYOR?

Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü’nde hazırlanan Kıbrıslı Türklerle ilgili rapor: Kıbrıslı Türkler ne hissediyor, ne hissetmiyor? ‘TEHDİT ALTINDAYIZ’ Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü’nde öğrenimini do

A+A-

 

 

Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü’nde hazırlanan Kıbrıslı Türklerle ilgili rapor: Kıbrıslı Türkler ne hissediyor, ne hissetmiyor?


‘TEHDİT ALTINDAYIZ’

 

Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü’nde öğrenimini doktora teziyle tamamlayacak olan Kıbrıslı Türk Hüseyin Çakal’ın “Kuzey Kıbrıs’ta Gruplararası İlişkiler: Kıbrıs Türk Bakış Açısı” başlıklı raporu Kıbrıslı Türklerin birçok kaygısını bilimsel bir çalışma ile ortaya koyuyor.

 

İşte rapordan detaylar:

 

Kendinizi nasıl tanımlarsınız: % 75 KIBRISLI TÜRK.

 

Kıbrıslı Türklerin % 90’ı Türkiye’den kontrolsüz nüfus akışını, siyasi iradelerine ve ekonomik kaynaklarına “çok yüksek seviyede tehdit” olarak görüyor

Ankete katılan Kıbrıslı Türklerin neredeyse yarısı Türkiye’den gelen göçmen nüfusla “hiç veya çok az teması” olduğunu söylüyor, % 25’i ise sık temasta olduğunu ifade ediyor.

 

Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki teması da alt seviyelerde… Kıbrıslı Türklerin % 75’i, Kıbrıslı Rumlarla “HİÇ VEYA ÇOK AZ TEMASLARI” olduğunu belirtirken, yaklaşık % 11’i düzenli temasta olduklarını belirtiyor.

 

Ankete katılan Kıbrıslı Türklerin %35’i Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’den adaya gelen nüfusun çok farklı olduğunu, diğer %35’lik bölüm ise tam tersini düşünüyor.

 

Kıbrıslı Türklerin  % 85’i, Kıbrıslı Türklerin koşullarının iyileştirilmesine yönelik şiddette dayanmayan, yasal eyleme katılmaya hazır olduklarını belirtiyor

 

Ankete katılanların % 25’i, Kıbrıslı Türklerin koşullarını iyileştirecekse YASAL OLMAYAN KOLLEKTİF EYLEME KATILMAYA ve polisle karşı karşıya gelmeye hazır olduklarını da söylüyor.

 


 

YORUM: KIBRISLI TÜRKLERİ ANLAMA ZAMANIDIR

 

Anketi ve bu bilimsel çalışmayı hazırlayan Hüseyin Çakal raporun “sonuç” kısmında kendi yorumunu yapıyor ve özetle şu görüşlere yer veriyor:

“Bu sonuçlar, Kıbrıslı Türklerin şimdiki koşullardan memnun olmadıklarını ve bunları değiştirmek istediklerini ortaya çıkarmıştır. Bulguların gösterdiği gibi, kolektif eyleme katılma isteklerini ve yasal ya da yasal olmayan türde olup olmamasını etkileyen birçok faktör vardır. Kıbrıslı Rumlarla veya Türklerle (Türkiye’den gelen göçmen nüfusla) olan olumlu sosyal bağların, Kıbrıslı Türklerin mevcut durum konusundaki duygusal deneyimleri, diğer grupları nasıl değerlendirdikleri ve ne yapmak istedikleri üzerinde önemli sonuçları vardır. Siyasi aktörler için buradan çıkan en önemli mesaj, buradaki kaygıları dikkate alıp, Kıbrıslı Türklerin sosyal ve duygusal deneyimlerini anlamaya çalışmanın zamanının geldiğidir.”

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1485 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler