1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRISLI TÜRKLER KIBRIS VATANDAŞLARIDIR'
KIBRISLI TÜRKLER KIBRIS VATANDAŞLARIDIR

'KIBRISLI TÜRKLER KIBRIS VATANDAŞLARIDIR'

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Rum toplumunun, Kıbrıslı Rum siyasi unsurlarının ve de iki toplum liderinin, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs vatandaşları olduğunu anlaması ve kabul etmesi gerektiğini söyledi.

A+A-Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs Rum toplumunun, Kıbrıslı Rum siyasi unsurlarının ve de iki toplum liderinin, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs vatandaşları olduğunu anlaması ve kabul etmesi gerektiğini söyledi.
Politis gazetesi ve diğer gazetelere göre Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan Vasilis Skuris başkanlığındaki Avrupa Mahkemesi heyetini kabulü sırasında konuşan Hristofyas, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs vatandaşları oldukları anlaşıldığı zaman, kabul edilemez olan dış etkilerden kurtulacaklarını belirtti.
Kıbrıs sorunundaki bugünkü çıkmazın Türkiye ve Kıbrıslı Türk liderliğinin iki ayrı devlete dayalı çözüm ısrarından kaynaklandığını iddia eden Hristofyas, akılda iki devlete sahip olarak çözüm için görüşmeye başlanmasının mümkün olmadığını, bir tane ve sadece “Kıbrıs Cumhuriyeti” devletinin ve de bir de kabul edilmesi mümkün olmayan “ayrılıkçı oluşumun” bulunduğunu savundu.
Hristofyas ayrıca “Kendi Kıbrıs bilinciyle, Kıbrıslı Türklerin dine ilişkin Kıbrıslı inançlarının, Erdoğan ve Gül’ün islam dinine olan inançlarından daha yumuşak olduğunu” savundu.
Hristofyas, Kıbrıslıların ve de Kıbrıs Rum toplumunun, farklılıklarıyla Kıbrıslı Türkleri, Kıbrıs vatandaşı, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin diğer tüm vatandaşlarıyla eşit olarak kabul etmesi ve bunu anlaması gerektiğini de yineledi.
Haravgi gazetesine göre Hristofyas açıklamasında ayrıca Kıbrıs Rum Başkanlığını talep ederken hedefinin, Kıbrıs’ı ve halkı yeniden birleştirmek olduğunu ancak hayal kırıklığına uğradığını zira bunu başaramadıklarını söyledi. Hristofyas bu durumun, tüm bu yıllarda kendileriyle çalışan BM Genel Sekreteri ile direkt olarak “işgal kurbanı” olan Kıbrıslı Türkleri de hayal kırıklığına uğrattığını da savunan Hristofyas, Kıbrıslı Türklerin hayal kırıklığı içinde olduğunu zira Türkiye’nin, Türkiye’den on binlerce Türkü göç ettirerek ve de demografik yapıyı değiştirerek klasik bir şekilde “koloni” politikası izlediğini ileri sürdü.

“AVRUPA MAHKEMESİ HEYETİ OMİRU İLE DE GÖRÜŞTÜ”

Politis gazetesi Avrupa Mahkemesi heyetinin, Kıbrıs Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru tarafından da kabul edildiğini yazdı.
Habere göre görüşmede Kıbrıs Rum Meclisi Dış İlişkiler, Avrupa Konuları ile Hukuk Komiteleri üyeleri de yer aldı.
Omiru, görüşme sırasında hukuk devletinin korunmasının öncelikleri arasında bulunduğuna dikkati çekti ve Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı hakkında da bilgi verdi. Görüşme sırasında Kıbrıs sorununa da değinen Omiru Türkiye’nin, “işgal ordusunu” muhafaza ederek 38 yıldır uluslararası hukuk ve de Avrupa hukukun ihlal ettiğini savunarak, heyete, Güney Kıbrıs’ın, sözde “MEB”i içerisindeki egemenlik haklarını yerine getirmesine ilişkin “Türk tehditleri” hakkında da bilgi verdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler