1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRISLI TÜRK'E 11 MİLYON EURO
KIBRISLI TÜRKE 11 MİLYON EURO

KIBRISLI TÜRK'E 11 MİLYON EURO

Rum İçişleri Bakanlığı’nın, Rum Bakanlar Kurulu onayıyla, bir Kıbrıslı Türk’ün, Limasol’a bağlı “Mouttayiaka” (Mutluyaka) köyündeki arazilerini satın aldığı bildirildi. Fileleftheros gazetesinin “Kıbrıslı Türk ile Milyo

A+A-

Rum İçişleri Bakanlığı bir Kıbrıslı Türk’ün güneydeki arazilerini satın aldı

Rum İçişleri Bakanlığı’nın, Rum Bakanlar Kurulu onayıyla, bir Kıbrıslı Türk’ün, Limasol’a bağlı “Mouttayiaka” (Mutluyaka) köyündeki arazilerini satın aldığı bildirildi.
Fileleftheros gazetesinin “Kıbrıslı Türk ile Milyonlarca Euro’luk Anlaşma... 2,5 Milyon Euro Tazminat ve Taşınmazın Satışı İçin 11 Milyon Euro’ya Onay Verdiler” başlığıyla aktardığı haberinde, istimlâk edilmemiş olduğunu belirttiği söz konusu arazilerin, Rum göçmenlerin iskânı için kullanıldığını ve Rum Bakanlar Kurulu onayıyla, Kıbrıslı Türk mal sahibiyle Rum İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmanın da akabinde, arazileri satın aldığını yazdı.
Gazete, Rum Bakanlar Kurulu’nun söz konusu Kıbrıslı Türk’e, imzalanan anlaşma çerçevesinde diğer iki malını, 10,9 milyon Euro karşılığında iki Rum şirketine satmasına onay verdiğini, bununla birlikte Kıbrıslı Türk’e arazilerinin alınmasından dolayı da hükümetin 2,5 milyon Euro tazminat vereceğini kaydetti.
Söz konusu Kıbrıslı Türk’ün 1972 yılından beri İngiltere’de yaşadığını ve Kıbrıslı Rum avukatıyla, arazilerinin satışı konusunda uzlaşıya vardığını belirten gazete, devamla şu bilgileri aktardı:
“Söz konusu Kıbrıslı Türk, avukatıyla yaptığı görüşmelerin akabinde, Mutluyaka’daki şu arazilerin devlet tarafından alınması konusunda uzlaştı:
1- 24 bin 81 metrekarelik, üzerinde 26 ev inşa edilmiş ve 14 ev için parselizasyon/altyapı çalışması yapılmış arazi. Bu araziye 3 milyon 443 bin 580 Euro değer biçildi.
2- 7 bin 693 metrekarelik, üzerine 5 ev inşa edilmiş ve 3 ev için parselizasyon/altyapı çalışması yapılmış arazi. Bu araziye 1 milyon 153 bin 950 Euro değer biçildi.
3- 5 bin 17 metrekarelik, üzerine iki ev inşa edilmiş olan ve boş kalan yerlerine gelecekte başka evler yapılması için ek parselizasyon yapılacak olan arazi. Bu arazi için de 502 bin Euro değer biçildi.”
Gazete, yukarıdaki bilgiler ışığında, söz konusu Kıbrıs Türk arazisinin toplam maliyetinin 5 milyon 99 bin 530 Euro olduğunu, ancak arazilerin sahibi olan Kıbrıslı Türk ile yapılan istişarelerin akabinde, bu arazilerin Rum Yönetimi tarafından istimlâk edilerek, 2.5 milyon Euro karşılığında satın alınması hususunda anlaşmaya varıldığını yazdı.
Habere göre söz konusu Kıbrıslı Türk’e, sahip olduğu diğer 10 arazi için (sekizi Mutluyaka’da, ikisi Limasol’a bağlı “Armenohori”-Esenköy’de) 10 milyon 915 bin Euro karşılığında satış izni de verildi.
Haberde, söz konusu Kıbrıslı Türk’ün, Güney Kıbrıs’taki arazilerinin mirasçısı olan iki kardeşi daha bulunduğu, ancak kardeşlerinin, mahkemeye giderek miras haklarından feragat ettikleri de kaydedildi.
Gazete, şayet iki kardeş miras haklarını söz konusu Kıbrıslı Türk’e bırakmamış olsaydı, bu araziler için tazminat alınamayacağını ve arazilerin satışının mümkün olamayacağını yazdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1663 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler