1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KIBRISLI SÜRECİN KADERİ TEK YANLI İRADEYE BAĞLI DEĞİL'
KIBRISLI SÜRECİN KADERİ TEK YANLI İRADEYE BAĞLI DEĞİL

'KIBRISLI SÜRECİN KADERİ TEK YANLI İRADEYE BAĞLI DEĞİL'

Özersay, New York’ta ikinci gün de yoğun temaslar yaparak, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ülkelerin büyükelçileriyle görüşüyor

A+A-Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Birleşmiş Milletler tarafından bu hafta içinde alınması beklenen önemli karar arifesinde gittiği New York’ta ikinci gün de yoğun temaslar yaparak, BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ülkelerin büyükelçileriyle görüşüyor.
Temasları çerçevesinde aralarında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un yardımcısı Lynn Pascoe’nun ve Çinli yetkililerin bulunduğu görüşmeler yapan Özersay, bugün de yoğun bir programın ardından, KKTC’ye dönmek üzere bu akşam New York’tan ayrılacak.
Özersay’ın ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Almanya’nın Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçileriyle bir araya gelmesi ve sürecin geleceği konusunda Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini paylaşması bekleniyor.
Kudret Özersay temaslarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Madem ki devam eden sürecin adı Kıbrıslı süreçtir, bu süreçte hangi yöntemlerin uygulanacağı konusunda tarafların ortak iradesinin varlığı bir ihtiyaçtır” dedi ve şunları söyledi:
“Bu nedenle Rum tarafı bizi kısa sürede bir sonuca getirecek olan çok taraflı toplantıya geçiş için rıza vermez ise, biz de; sonuç vermeyen ve ucu açık olarak devam eden bu tür bir sürecin devamına rıza vermeyiz. Bu da mevcut sürecin ne olacağını oturup konuşmamızı, sürece dair yeni bir irade uyuşmasını bulmaya çalışmamızı gerekli kılar. Sanırım BM Genel Sekreteri ya daveti yaptığında ya da iki lidere programda belirtildiği şekilde danıştığında, bu süreç konusunda Kıbrıslı bir irade uyuşması var mı yok mu ortaya çıkmış olacak. Bir başka ifadeyle, iki tarafın siyasi iradesi o noktada test edilmiş olacak. Madem ki Kıbrıslı bir süreçten bahsediyoruz, o irade uyuşması bulununcaya ve yeni bir süreç başlayıncaya dek, her iki toplumun iyiliği için ne yapılacağı konusunda fikir yürütmek gerekir”.Hatırlanacağı üzere BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İkinci Greentree Zirvesi ertesinde yaptığı açıklamada, Mart ayı sonunda Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından yapılacak olan değerlendirmeye bağlı olarak çok taraflı bir toplantı çağırıp çağırmamaya karar vereceğini duyurmuştu. Bu çerçevede Genel Sekreter Ban’ın, 19 Nisan tarihinde yardımcısı Pascoe ve Özel Danışmanı Downer ile bir toplantı yapması ve sürecin kaderini belirleyecek kararlar alması bekleniyor. Diplomatik gözlemciler, çok taraflı toplantının çağrılmaması halinde görüşmelerin bundan sonra devam etmesini mümkün görmüyor. Bu açıdan BM Genel Sekreteri tarafından bu hafta içinde verilecek olan kararın önemine işaret ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 524 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler