1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KIBRISLI RUMLAR, HRİSTOFYAS’IN EKONOMİ POLİTİKASINDAN MEMNUN DEĞİL
KIBRISLI RUMLAR, HRİSTOFYAS’IN EKONOMİ POLİTİKASINDAN MEMNUN DEĞİL

KIBRISLI RUMLAR, HRİSTOFYAS’IN EKONOMİ POLİTİKASINDAN MEMNUN DEĞİL

Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen ekonomik duruma ilişkin anket, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’tan memnun olmadıklarını ortaya koydu.

A+A-Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen ekonomik duruma ilişkin anket, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’tan memnun olmadıklarını ortaya koydu.
Simerini gazetesi, “Prime Consulting” şirketi tarafından 23 Temmuz-27 Temmuz tarihleri arasında 973 kişiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarının, katılımcıların Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ve hükümetinin ekonomi konusundaki politikalarından hiç memnun olmadıklarını gösterdiğini yazdı.
Habere göre; ankete katılanların yüzde 59,2’si, Kıbrıs Rum ekonomisinin bugün içerisinde bulunduğu durum ve AB Destek Mekanizması’na başvuru yapılmasından Kıbrıs Rum hükümetini sorumlu tutuyor.
Krizin sorumlusunun bankalar olduğuna ilişkin Kıbrıs Rum hükümetinin politikasının da vatandaşı etkilemediğini, bankaları sorumlu tutanların oranının yüzde 13,2’yle sınırlı kaldığını vurgulayan gazete, yüzde 17,4’lük diğer bir kesimin ise krizden başka unsurları sorumlu tuttuğunu yazdı.

“YÜZDE 52.8 ÇOK KÖTÜ DEDİ”

“Hristofyas’ın ekonomi politikasını nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 52,8’lik çoğunluğu “Çok kötü” yanıtını verdi.
Geri kalan yüzde 23’lük kesim “kötü”, yüzde 16,1’lik kesim “iyi”, yüzde 4,4’lük kesim ise “çok iyi” yanıtını verirken, yüzde 3,7’lik kesim “bilmiyorum-cevaplamıyorum” yanıtını verdi.
Gazete, katılımcıların çoğunluğunun Güney Kıbrıs’ın AB Destek Mekanizmasına girişi konusuna ise olumlu yaklaştıklarını, yüzde 31,1’lik bir kesimin mekanizmaya girişin Rum ekonomisine “büyük olasılıkla olumlu” katkıda bulunacağına inandığını yazdı.
Ankete göre, “mekanizmaya girişin ekonomiye katkısının olumlu mu olacağı” sorusuna katılımcıların yüzde 24,6’sı “kesinlik hayır”, yüzde 18’i “kesinlikle evet”, yüzde 16’sı “büyük olasılıkla hayır” ve yüzde 10,3’ü “bilmiyorum-yanıtlamıyorum” cevaplarını verdi.

HRİSTOFYAS İÇİN GENEL KANI DA OLUMSUZ

Gazete, Hristofyas hakkındaki mevcut kanının, yalnızca ekonomi alanında sürdürdüğü politika değil genel açıdan da olumsuz olduğunu belirterek “Başkan Dimitris Hristofyas hakkında genel görüşünüz nedir?” sorusuna katılımcıların yüzde 38,2’sinin “çok olumsuz” yanıtını verdiklerini yazdı.
Ankete göre söz konusu soruya; yüzde 24,6’lık bir kesim “olumsuz”, yüzde 18,9’luk bir kesim “olumlu”, yüzde 10,8’lik bir kesim “ne olumlu ne olumsuz” ve yüzde 6,1’lik kesim ise “çok olumlu” yanıtını verdi.
Yüzde 1,4’lük kesim ise soruya yanıt vermemeyi tercih etti.
“Hristofyas’ın iç yönetimini nasıl değerlendirirsiniz” sorusuna ise katılımcılar şu yanıtları verdiler: yüzde 45,6 “çok kötü”, yüzde 22,7 “iyi”, yüzde 21,8 “kötü”, yüzde 6,8 “çok iyi” ve yüzde 3,1 “bilmiyorum-yanıtlamıyorum”.

SENDİKALAR İSTİŞARE İÇİNDE

Öte yandan Alithia ve diğer gazeteler, Troyka’nın öngördüğü önlemler konusunda Rum tarafında kamuda örgütlü tüm sendikaların bugün bir toplantı gerçekleştireceklerini ve Eylül ayında Troyka’nın yapacağı ziyaret çerçevesinde ortak bir cephe oluşturma ihtimalini ele alacaklarını yazdılar.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler