1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Kıbrıslı Rumlar endişeli! / Οι Ελληνοκύπριοι ανησύχησαν!
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Kıbrıslı Rumlar endişeli! / Οι Ελληνοκύπριοι ανησύχησαν!

A+A-

Kıbrıslı Rumlar endişeli!

Kıbrıs Türk tarafındaki seçimlerin sonucu Kıbrıslı Rumları çok şaşırttı.
Bu şaşkınlardan birçoğu aslında kuzeydeki seçimin farkına geçen hafta vardı.
Pazar günü ya da seçimler bittikten sonra!
Sonuçlar ortaya çıktıktan sonra herkes Kıbrıslı Türklerin çoğunluğunun yaptığı tercih ile ilgili teoriler ve analizler geliştirmeye çalıştı, bir sonuca varma yarışına girdi.
Bu sonuçlara da aceleyle ve diğer taraftaki insanların yaşamlarındaki faktörleri dikkate almadan, yok sayarak veya çarpıtarak varılmıştır.
Ancak, tüm bu gerçekler, bu endişenin yersiz olduğu anlamına da gelmiyor tabii.       
Kıbrıslı Rumlar sonuçları sadece Kıbrıs sorununu dikkate alarak okudular. Ilımlı ve ilericiler, geleneksel olarak Kıbrıs sorununda çözüm yanlısı olanlar küçülüp güç kaybederken, federasyon karşıtlarının güçlendiklerini, çoğunluk olduklarını gördüler.
Analiz,  esas olarak iki soru ile devam etti:  Kıbrıslı Türkler Kıbrıslı Rumlarla birlikte Kıbrıs sorununun çözümünü istiyor mu? İki kesimli iki toplumlu federasyon fikrinden vaz mı geçildi?
Kıbrıs sorununun seçim öncesi kampanyada ve dönemde ajandada olmadığını biliyorum. Vatandaşların partilerle “müşteri” ilişkilerini, yapılan alış-verişi, iyiye şişirilen kamu kurumlarını ve Kıbrıslı Rumların mallarının dağıtılmasına bağlı olarak çok güçlü vatandaş-parti bağımlılık ilişkisini de duydum.
Seçimi boykot edenleri de, Crans Montana’daki başarısızlıktan doğan müthiş hayal kırıklığını da, Türk Lirasının değer kaybından ötürü yaşanan ekonomik sıkıntıları da hep duydum.    
Hepsini duydum ama tüm bunlar çoğunluğun seçtiği partilerin ideolojik-politik kimliklerinde bir değişiklik yaratmıyor. Bu kimlik nettir; şüpheye yer bırakmaz ve Kıbrıs sorunu baz alınsa da alınmasa da çeşitli mesajlar içeriyor ve bu mesajları çürütmek de zordur.
Ne düşündüğünüzü tahmin edeyim mi?
- “Siz daha iyi değilsiniz.”
İşte kesin olan tek şey budur! Gerçeği söylemek gerekirse, kimin daha kötü olduğu hususunda yarışmaktan usandım artık.
Evet, Kıbrıslı Rumlar da Cumhurbaşkanlığı seçimleri aracılığıyla benzer mesajlar verirlerse durum daha da trajik olacaktır. Böyle bir şeyin olmamasını umut ediyorum.
Şayet Kıbrıslı Rumların seçim sonuçlarını nasıl gördüğünün bir anlamı varsa; işte budur.
Bu makalede bu yazdıklarımın ötesinde bir şeyler yazmak, laf-ı güzaf ve boşa yer kaplama olur…  

 


YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
 


 

Οι Ελληνοκύπριοι ανησύχησαν!

Το αποτέλεσμα των εκλογών στην τουρκοκυπριακή πλευρά αιφνιδίασε τους Ελληνοκύπριους, οι περισσότεροι εκ των οποίων αντιλήφθηκαν ξαφνικά την περασμένη Κυριακή ότι στο άλλο μισό διεξαγόταν εκλογική διαδικασία.

Μόνο όταν τα αποτελέσματα έγιναν γνωστά, άρχισαν όλοι να αναπτύσσουν θεωρίες και αναλύσεις γύρω από τις επιλογές της πλειοψηφίας των Τουρκοκυπρίων, καταλήγοντας μάλιστα σε συμπεράσματα. Βεβιασμένα και αγνοώντας ή παρακάμπτοντας βασικά στοιχεία της ζωής των ανθρώπων στην άλλη πλευρά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι δικαιολογημένη η ανησυχία.

Οι Ελληνοκύπριοι διάβασαν το αποτέλεσμα με μοναδικό γνώμονα το Κυπριακό. Είδαν ότι οι μετριοπαθείς και προοδευτικές δυνάμεις, αυτές που παραδοσιακά στέκονταν υπέρ της λύσης του Κυπριακού συρρικνώθηκαν, ενώ αντιθέτως οι αντι-ομοσπονδιακές δυνάμεις υπερίσχυσαν, διαμορφώνοντας πλειοψηφία.

Η ανάλυση προχώρησε σε ερωτήματα με κυριότερο το κατά πόσο οι Τουρκοκύπριοι θέλουν λύση του Κυπριακού με τους Ελληνοκύπριους; Αν εγκαταλείφθηκε η ιδέα Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας;

Το ξέρω ότι το Κυπριακό δεν ήταν στην ατζέντα της προεκλογικής εκστρατείας. Άκουσα και για τους δεσμούς των πολιτών με τα κόμματα μέσω πελατειακών σχέσεων, για τα πάρε-δώσε, την τεράστια κρατική μηχανή η οποία διογκώνεται πλέον από τα παιδιά των παραδοσιακών ψηφοφόρων και φυσικά την πιο δυνατή σχέση εξάρτησης πολιτών-κομμάτων, σε σχέση με το διαμοιρασμό περιουσιών των Ε/κ. Άκουσα και για το μποϊκοτάρισμα των εκλογών, για την απογοήτευση λόγω του ναυαγίου του Κραν Μοντανά, για τις οικονομικές δυσκολίες λόγω και της διατίμησης του τουρκικού νομίσματος. 

 Όλα αυτά, δεν αλλάζουν όμως την ιδεολογικο-πολιτική ταυτότητα των κομμάτων που επέλεξε η πλειοψηφία. Η οποία είναι ξεκάθαρη, δεν αφήνει περιθώριο αμφισβήτησης και  με ή χωρίς το Κυπριακό ως γνώμονα για την επιλογή των ψηφοφόρων, στέλνει μηνύματα, τα οποία δύσκολα αντικρούονται.

Ξέρω τι σκέφτεστε; «Εσείς δεν είστε καλύτεροι». Και αυτό, είναι το μόνο σίγουρο! Και να σας πω την αλήθεια, κουράστηκα να διαγωνιζόμαστε για το ποιος είναι ο χειρότερος. Ναι, θα ήταν τραγικό αν και οι Ελληνοκύπριοι μέσα από το αποτέλεσμα των Προεδρικών εκλογών δώσουν παρόμοια μηνύματα. Ελπίζω κάτι τέτοιο να μην συμβεί.

Αν έχει πάντως κάποια σημασία για το πώς είδαν οι Ελληνοκύπριοι το αποτέλεσμα, ιδού. Πέραν τούτου, οι όποιες άλλες γραμμές στο συγκεκριμένο άρθρο θα ήταν πλεονασμός.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 4153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar